Žalioji arbata – kalio šaltinis. Tik 31 litras – ir jūs gaunate dienos normą!

Pagaliau vienoje populiarioje lietuviškoje svetainėje radau panacėją, vaistą nuo visų ligų. O kaip gi kitaip? Vien pavadinimas ką reiškia: “20 priežasčių gerti žaliąją arbatą”!

Ir toliau vardijama:

Žalioji arbata apsaugo nuo vėžio;

Žalioji arbata apsaugo nuo širdies ligų;

Žalioji arbata apsaugo nuo senėjimo…

Ir taip toliau (juk rašo  –  net 20 priežasčių), tačiau man užtenka ir šių trijų  –  apsaugos nuo vėžio, širdies ligų ir senėjimo. Tikrai, daugiau man nieko nebereikia.

Žalioji arbata patraukė dėmesį, kai vos ne kiekvienoje diskusijoje apie mityba ji buvo pristatoma, kaip visų problemų sprendėja.

Pasidomėjau kiek išsamiau  –  ir tikrai, vos ne kiekviena lietuviška svetainė, rašanti apie arbatą, kelia ją į aukštumas, o dažnos tokios svetainės puošmena būdavo koks nors “kokybiškos” žaliosios arbatos reklaminis skydelis.

Teko pasigilinti dar labiau, pradėjo atsirasti šiek tiek įdomesnės informacijos. Taigi:

Ar žalioji arbata saugo nuo vėžinių susirgimų?

Deja, kol kas šį teiginį pagrindžiančių įrodymų nerasta… 2009 metais buvo išanalizuoti 51 tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 1,6 milijono dalyvių, rezultatai. Mokslininkai ieškojo aiškaus ryšio tarp žaliosios arbatos vartojimo ir žarnyno, prostatos, krūties, burnos ir plaučių vėžinių susirgimų. Išaiškėjo, kad teiginiai apie arbatos gydomąsias savybes labai jau silpni ir ginčytini.

Ar stebuklingoji arbata padeda atsikratyti antsvorio?

Teigiama, kad arbatoje esantis kofeinas bei antioksidantai padeda organizmui deginti kalorijas. Sako, arbatos pagalba greitinama medžiagų apykaita…

Svorį mažinantys preparatai, kurių sudėtyje yra žaliosios arbatos, iš esmės yra arbatos ekstraktai, kuriuose padidinta katechinų bei kofeino koncentracija. Tai  –  paprasta, tik kiek labiau koncentruota arbata, kurią galima patiems pasigaminti iš arbatos granulių bei karšto vandens :)

Didžiosios Britanijos dietologų asociacija, ištyrusi 18 eksperimentų, kuriuose dalyvavo 1945 žmonės, rezultatus, svorio kritimo ir žaliosios arbatos vartojimo susieti neišdrįso.

O kaip su Alzheimerio liga?

Ryšys tarp arbatos ir šios lygos neįrodytas. 2010 metais eksperimentai buvo atliekami tik su gyvūnais, su žmonėmis jokių bandymų nebuvo. Na, kaip ir nebėra, ką pridėti.

O gal arbata mažina kraujo spaudimą?

Taip, žalioji arbata iš tikrųjų mažina kraujo spaudimą, tai patvirtina įvairūs moksliniai tyrimai bei eksperimentai. Tačiau eksperimentuose dalyvaudavo žmonės, kurių arterinis spaudimas buvo padidėjęs nedaug, todėl spręsti, ar žalioji arbata gali turėti rimtą poveikį kraujo spaudimo reguliavime, sunku.

Yra ir gerų žinių: žalioji arbata  –  gera prevencinė priemonė prieš kariesą

Nedidelis tyrimas, atliktas 2014 metais parodė, kad burnos skalavimas žaliąja arbata turi tokį patį efektą, kaip skalavimas populiariomis antibakterinėmis priemonėmis. Taip, čia arbata aukštumoje  –  juk ji daug pigesnė!

O kaip dėl antioksidantų?

Atsakymas trumpas ir paprastas. Mokslininkai jau seniai įrodė, kad antioksidantų (kuriais taip pasižymi žalioji arbatėlė) perteklius tiek pat kenksmingas, kaip ir jų trūkumas.

O dabar  –  įdomiausias dalykas. Paskaičiuokime!

Teigiama, kad žaliojoje arbatoje daug įvairių organizmui naudingų mikroelementų, o aš kaip tik radau įdomų tyrimą, atliktą su tam tikro pavadinimo (nereklamuosiu) kokybiška žaliąja arbata. Su tyrimu galite susipažinti čia, o aš tiesiog padariau kelias įdomias išvadas, kurias pateiksiu savo sukurtoje lentelėje.

Pirmame stulpelyje  –  mikroelemento pavadinimas

Antrame stulpelyje  –  mikroelemento kiekis 1 litre arbatos (pirmo plikymo, pačio stipriausio) Logiška manyti, kad tolimesniuose plikymuose šių elementų koncentracija mažėja.

Trečiame stulpelyje  –  mikroelemento dienos norma žmogui (anot wikipedia.org).

Ketvirtame stulpelyje  –  arbatos kiekis litrais, kurį reiktų išgerti žmogui, norinčiam patenkinti vienos dienos mikroelemento normą.

MikroelementasKiekis (mg) 1 litre arbatosMikroelemento dienos norma (mg)Arbatos kiekis, reikalingas išgerti, norint gauti dienos normą (l)
Ca (kalcis)1280066.66
K (kalis)64200031.25
Mg (magnis)5.737565.78
S (siera)5--
P (fosforas)5.5700127.27

Dalykas tame, kad tiriant arbatos ekstraktus, buvo rasti net 34 įvairūs mikroelementai, tačiau tik 5 jų, kurie parodyti lentelėje, bent šiek tiek apčiuopiami. Visų kitų  –  tik nežymios dulkelės, apie kurias net neverta užsiminti. Taip pat nepamirškite, kad lentelėje surašyti pirmojo užpylimo duomenys, arbatą užpilant antrą ir trečią kartą (kas yra normalu), visų mikroelementų koncentracija artėja link nulio.

Ir dar  –  litrų skaičių dauginkite iš puodelių kiekio. Žalioji arbata geriama iš nedidelių, maždaug 100 ml talpos puodelių.

Taigi, norėdami patenkinti vienos dienos taip populiaraus kalio normą, jūs turėtumėte išgerti … 312 stiprios (pirmo plikymo) arbatos puodelių!

Mielieji, stebuklingi gėrimai pasaulyje neegzistuoja. Keli puodeliai kavos ir arbatos per dieną  –  puikus pasirinkimas, tačiau sieti šiuos gėrimus su sveikata  –  mažų mažiausia nerimta. Jei abejojate, dar kartą pasižiūrėkite į skaičiukus lentelėje.

Saulius Veržikauskas

Turėtų patikti

Hits: 765

Posted in Skaitiniai and tagged , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.