Vienas didžiausių šiuolaikinių mitų – organizmo valymas

Kiekvieno ligonio svajonė – teisingai “išsivalyti” organizmą. Tai yra, atlikti kokius nors veiksmus, kurie iš organizmo pašalins šlakus, toksinus ir galutiniame rezultate pagerins savijautą.

Mums, žinoma, bus keista sužinoti, tačiau žmonių (ir kitų gyvių) organizmai yra nuolat valomi ir tai atlieka mūsų pačių vidaus organai: kepenys, inkstai, virškinimo sistemos organai. Šitaip mūsų organizmas „valėsi“ ir „gražinosi“ tūkstančius metų, tad, bet koks mūsų vidun papuolęs teršalas galų gale bus surūšiuotas ir priduotas į savartyną :)

Organizmo valymas – grynai komersantų sugalvotas terminas. Bet koks sveikas žmogus visus gautus teršalus perdirba pats, jei nekalbame apie didesnius apsinuodyjimus, pavyzdžiui, smalkėmis, gyvsidabriu ar kokiais nors cheminiais preparatais. Tokiais atvejais, be abejo, reikia naudotis tokių nepopuliarių „tradicinių“ gydytojų pagalba. Kitu atveju galima ir numirti.

Tačiau kol žmogus dar stovi ant kojų, kol iš piniginės gali išsitraukti 50 eurų kupiūrą ar kreditinę kortelę, visada atsiras „geradarių“, kurie tam žmogui pasiūlys „išsivalyti“.

Tikriausia ne vienas yra pajutęs teigiamą kūno masažo poveikį. Ir, be abejo, bent kiek daugiau save gerbiantis masažuotojas jums paaiškins, kad masažas „greitina kraujo apytaką ir valo organizmą“.

Pasigilinkime, kas tai yra masažas ir kodėl jis turi apčiuopiamą poveikį. Žmogus masažo dažniausia užsimano tada, kai pradeda jausti sustabarėjusią nugarą, tirpstančias galūnes ir kai jį pradeda kamuoti kitokie nemalonūs pojūčiai. Taip, dažnai būna kiek sutrikusi kraujo cirkuliacija šiuose probleminėse kūno dalyse ir tai atsiranda tikrai ne dėl organizmo užterštumo, tačiau dėl mūsų pačių gyvenimo būdo.

Geras masažuotojas mus atgaivins, išjudins, probleminiai organai tarsi atgis ir mums gali pasirodyti, kad „masažas apvalė organizmą“. Ne, organizmo jis neišvalė tikrai, jis tik parodė, kaip iš tikrųjų turėtų veikti mūsų kraujotaka, jei mes gyventume taip, kaip reikia gyventi. Bet kuris buhalteris ar kompiuteristas ant masažo stalo gali „atgauti gyvenimo džiaugsmą“, tačiau tai nėra esminis problemos sprendimo būdas. Jei po masažų kurso mes gyvensime taip, kaip gyvenome ir anksčiau, mes pajusime, kad ir vėl „teršiamės“.

Ir tada pagalvosime, kad masažas nėra tas tikrasis „valytojas‘ , pradėsime ieškoti kitų būdų… Beje, toli ieškoti nereikia: aplink mus tikrai begalė geradarių, siūlančių mus iššluoti, išplauti, išdžiovinti ir išlyginti.

Daug kas aiškina, kad organizmą valo badavimas. Kas vyksta, kai jūs badaujate? Ogi keičiasi jūsų mitybos įpročiai ir, jei anksčiau į organizmą mesdavote kokį nors šlamštą, tai badavimo metu jūs to šlamšto nebemetate, pasijaučiate daug geriau ir manote, kad išsivalėte šlakus bei toksinus. Tačiau po badavimo pabaigos jūs grįšite prie senųjų įpročių ir po kiek laiko vėl pasijusite prastai. Tada svajingai prisiminsite badavimo teikiamą gerą savijautą ir užsimanysite badauti iš naujo. Ir taip – tarsi užburtame rate. Pablogėjimas – pagerėjimas, pablogėjimas – pagerėjimas…

Lygiai tokia pati situacija su absoliučiai visais organizmo „valymo“ būdais. Jei nekeisite gyvenimo būdo, jūs vėl ir vėl „teršitės“ iš naujo.

Kiek žinoma bent man, mokslas jokių organizmo valymo būdų dar neatrado ir nepatvirtino egzistuojančiųjų veiksmingumo. Esmių esmė – atrasti problemą, kuri sunkina mūsų gyvenimus, vargina fiziškai, „pritraukia“ ligas ir nemalonius pojūčius. Ir vėl pakartosiu visiems įkyrėjusias rekomendacijas:

  1. Peržvelkite savo mitybą
  2. Sureguliuokite miegą
  3. Skirkite laiko jums patinkančiai fizinei veiklai
  4. Venkite ilgalaikių stresinių situacijų

Patikėkite, jei jūs protingai pažvelgsite į visus keturis punktus ir pasidarysite teisingas išvadas, jūsų organizmas nesiterš niekada. Tai yra, jis, kaip ir visų būtybių organizmai, teršis, tačiau pats save ir išsivalys, o jūs apie tai net nesužinosite: viskas vyks natūraliai, kaip mus to išmokė tūkstantmečiais trūkusi evoliucija.

Taip pat nekreipkite dėmesio į tokį pasakymą, kaip „organizme pūvanti mėsa“ . Jei mūsų organizmuose pradėtų pūti mėsa, mes labai greitai numirtume. Tai būtų tiesiog minučių reikalas.

Netikėkite, kai jums bus aiškinama, kad kokie nors grūdai, sėklelės ar sėlenos „valo“ žarnyną. Šie produktai tik gali iššaukti padidintą virškinimo fermentų išsiskyrimą ir taip, kaip jie nesuvirškinami ar virškinami sunkiai, pakeisti lokalią pH pusiasvyrą. Taip pat yra žinoma, kad vaisių kauliukai išskiria tam tikras medžiagas (galima sakyti – labai mažos koncentracijos nuodus), kurie verčia mus kuo greičiau tuštintis. Tuštintis net tada, kai tuštintis beveik nėra kuo. Kiti tai laiko organizmo valymu :)

Vanduo organizmui reikalingas, tačiau jis organizmo nevalo. Tai yra, jei jūs vandeniu galite išplauti grindis, tai organizmo panašiu būdų neišplausite tikrai. Vanduo geriamas tam, kad palaikyti organizmo skysčių balansą. Jei jau kalbame apie vandenį, norėčiau paminėti, kad galima drąsiai vartoti ir gazuotą vandenį: jokių įrodymų apie jo kenksmingumą oficialusis mokslas bent šiai dienai neturi.

Kas liečia mitybą, dažniausia žmogus „užsiteršia“, tai yra, nuolat prastai jaučiasi, kai vartoja daug angliavandenių. Organizmą vargina padidintas gliukozės kiekis, insulino bangos, gliukozės molekulių neigiamas poveikis kraujagyslėms bei širdžiai. Tada geriausia „valytis“ ketogeninės dietos pagalba. Iš tikrųjų, tai ne valymasis, o savo mitybos įpročių fundamentalus keitimas.

Paskutiniu metu spaudoje dažnai susiduriu su siūlymais valytis žarnyną. Įvairių prietaisų pagalba žmogui statomos klizmos, teigiama, kad taip išvalomi visi ilgus metus kaupti šlakai. Gali būti, kad kažkokie užkietėjimai ir sujudinami, tačiau bet koks žarnyno valymas pavojingas tuo, kad sutrikdoma žarnyno mikrofloros pusiausvyra, o tai smarkiai lemia žmogaus savijautą. Teisinga mikroflora – geros sveikatos būtina sąlyga. Įsivaizduokite, kad jūs “išplaunate” žarnyną: nejau jums atrodo, kad laukan išeis tik “blogosios” bakterijos, o “gerosios”, kažkokiu būdu įsikibs į žarnų sieneles ir pasiliks? :)

Žarnyno mikrofloros atstatymas – ilgas procesas. Žarnyną “išsivalyti” galima per dieną, per kelias dienas, o po to jį atstatinėti gali tekti mėnesius, daug mėnesių. Be abejo, “žarnyno valytojai” prie to pačio pasiūlys probiotikų ir prebiotikų rinkinėlius, tačiau labai abejoju, ar paaiškins apie teisingą mitybą, kai žarnyno mikroflora išdrąskyta.

Kiek esu susidūręs su “valytojais”, po valymo jie rekomenduoja “lengvą” mitybą – įvairias avižų, grikių košeles, vaisius, daržoves. Tai reiškia, kad mintant tokiu maistu, jūsų žarnyne gali įsivyrauti bakterijos ir grybeliai, “mėgstantys” cukrų bei krakmolą. Atitinkamai, tai pirmas, tačiau garantuotas žingsnis į vėžinius susirgimus.

Teisingai maitintis po “valymo” ne taip ir paprasta: reikia kasdien valgyti daug probiotikų (fermentuotas maistas) ir prebiotikų turinčio maisto, tačiau tuo pačiu riboti saldžius bei krakmolingus angliavandenius. Ypač svarbu vartoti teisingus riebalus, asmeniškai aš rekomenduočiau alyvuogių aliejų.

Nesižavėkite įvairiais “super maistais”, kur siūlomas ypač fermentuotas maistas  – iš patirties galiu pasakyti, kad jis taip pat gaminamas krakmolingų angliavandenių pagrindu, o kuo tai gali baigtis – aprašiau aukščiau.

Šiuo metu kuriama Žarnyno Mikrofloros Atstatymo programa, visus, ja besidominčius, prašau atsakyti į apačioje matomos anketos klausimus.

Saulius Veržikauskas

Turėtų patikti

Posted in Skaitiniai and tagged .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.