Tortas “Nuostabioji Marija”

Tortų tortas!….vienas skaniausių mano gamintų ir gal net valgytų!

Ačiū Daivai, kad papasakojo, ačiū Jolantai, kuri išbandė ir pastūmėjo mane… Vienareikšmiškai bus vienas mano mylimiausių :)
Labai brandus skonis… Toks tikrai nevaikiškas. Pavadinčiau jį brandžių žmonių tortu , Labai sotus. Didelis…. Brangus… Sekantį kartą kepsiu perpus ar bent trečdaliu mažesnį. Kita vertus… skaniausias jis buvo 5 – 6 dieną (tiriamaisiais tikslais gabalaitį išlaikiau 8 dienas)…Taigi, jei taip kept mažiuką, kas gi jį savaitę išsaugos , Na, bus matyt, bet tiesa tokia – tikrai kepsiu dar ne kartą. Tokio skonio tortu galima ir pasididžiuoti.. :))

Surašysiu sudedamąsias dalis, kelis pastebėjimus, tačiau itin smulkiai neaprašinėsiu eigos, kadangi tam mano pošventinio nerišlaus pasakojimo neužteks – teksto pabaigoje rasite nuorodas į šaltinius, kuriuose pamatysite daug labai informatyvių nuotraukų. tortas3Nuotrauka: http://viskopotrupineli.blogspot.rs/

Jums reikės:
Kepimo popieriaus (mažų mažiausiai 120 cm, tad patikrinkite, ar tiek ritinėlyje likę)
Pieštuko, kuriuo ant kepimo popieriaus apibrėšite 28 cm skersmens puodo dangti ar lėkštę ir taip pasižymėsite torto lakštų dydį smile jaustukas

Tešlos lakštams:

4 stiklinių miltų (stiklinės tūris – 250 ml, naudojau “Karališkus” miltus)
3 a.š kepimo miltelių (išimtinai naudoju tik Oetker firmos, po kelių fiasko su lietuviškais, neberizikuoju)
400 g šaldyto sviesto arba margarino kepiniams (naudojau pastarąjį)
4 kiaušinių trynių

200 g kapotų graikinių riešutų

4 kiaušinio baltymų (arba penkių..arba šešių… skaitydami suprasite kodėl)
1 stiklinės cukraus (250 ml)

Kremui:
2 indelių kambario temperatūros karamelizuoto sutirštinto pieno “Rududu”
400 g kambario temperatūros sviesto

Papuošimui:
200 – 300 gramų šokolado (naudojau po plytelę baltojo, pieniško ir juodojo, bet šiek tiek liko… na, pasistengus galėjo ir nelikti :)))
200 gramų kepintų anakardžių riešutų (man užteko daug mažiau, bet jie tokie skanūs, gerai, kad liko :)))

Į dubenį, kuriame minkysite tešlą, persijokite miltus, sumaišykite juos su kepimo milteliais. Įstatykite ten burokinę tarką ir greit greit sutarkuokite tešlai skirtą šaltą sviestą ar margariną. Merkite margariną į miltus, tarkuokit, merkit, tarkuokit.. paskui pertarkuokit gautus gumuliukus…(Paprasčiau, nei kapot sviestą (margariną) ar trint jį su miltais tarp pirštų). Gausis toks miltinis smėliukas smile jaustukas Sudėkite (sumeskite/ supilkite) trynius, išminkykite tešlą. Padalinę ją į 4 dalis (įžvelkite jose keturis būsimus būsimo torto lakštus), kiškite maišelin ir mažiausiai trims valandoms (aš tai dariau pernakt) kiškite šaldytuvan…

Taigi, turite 3 valandas (arba visą naktį) laisvo laiko, galite imtis piešimo smile jaustukas Pieštuku ant kepimo popieriaus apibrėžkite 28 cm puodo dangtį. Iškart, kad būt ramu, pasiruoškite 4 tokius apskritimus (t.y. lapus su apskritimais). Jei naudosite ką nors spalvingesnio ar chemiškai agresyvaus nei paprastas pieštukas, geriau pieškite vienoj lapo pusėj, o tešlą dėliokite kitoj.. Kartą esu taip pabražius ant kepimo popieriaus Elzės flomasteriu, tai tortuko lakštų kraštai buvo smagiai pažaliavę.

Kaitinkite orkaitę iki 175 laipsnių celsijaus, o kol įkais, formuokite pirmąjį lakštą – išimkite vieną tešlos gabalaitį iš šaldytuvo, leiskite jam vos vos atšilti ir, dėliodami plokščiais lapeliais, paminkydami pirštais, išdėliokite, ištapšnokite reikiamo dydžio apskritimą. Ant jo tolygiai išbarstykite 50 g graikiniu riešutų ir BŪTINAI juos įspauskite į tešlą…būtinai!..:)))

Dabar būtų labai protinga įdėti kepimo popieriaus – tešlos lakšto junginį į kepimo skardą ir visus sekančius reikalingus veiksmus atlikti jau esant tvirtam pagrindui po kojom.t.y. po lakstu.

Taip sakinys po sakinio (pamenat, žadėjau nesiplėst.. ufff) priartėjau prie man daugiausia sumaišties sukėlusios dalies.
Suplakite baltymus ir cukrų.. Laaaaaaabai gerai suplakite.. iki blizgios purios, standžios masės. Mintyse ar realybėje dalinkite ją i 4 dalis, vieną dalį plonu sluoksniu tepkite ant riešutais apibarstyto lakšto. Likusius baltymus dėkit į šaldytuvą iki ateis jų eilė.

Papasakosiu, su kokiom problemom susidūriau. Pirma – graikinius riešutus į tešlą aš įspaudžiau nepakankamai ir sulyg pirmu potėpiu jie prikibo prie baltymo (nors turėjo nagais ir ragais laikytis tešlos), sukos gumulais… pasijaučiau lyg ridenčiau ridenčiau sniego rutulį. Taigi, apie rimtesnį riešutų įspaudimą aš ne be reikalo blioviau visu garsu.

Antra problemėlė, jaučiu, buvo pirmosios pasekmė. Kitavertus nėra to blogo kas… Kai baltymai susimaišė su riešutais, buvo sunku juos tolygiai plonai gražiai paskirstyti po tešlos lakštą, tad sunaudojau ne ketvirtadalį plaktų baltymų, o mažiausiai trečdalį. Ketvirtajam lakštui teko plakti dar vieną . Beze sluoksniai gavosi nežymiai storesni, obettačiau aš juos labai labai mėgstu (niom niom niom), tad neapsirikau… Ir sekantį kart kepdama naudosiu ne 4, o penkis ar net šešis baltymus…
Atminkite, kad baltymas kepdamas plečiasi, tad jo tept iki pat pat tešlos kraštų būtina nėra..

Na ką, orkaitė įkaitusi, dėkite blyną i orkaitę ir kepkite apie 25 minutes…

Kol tas kepa, imkitės antro lakšto… ir taip, kol iškepsite visus keturis..

Patariu turėti daugiau, nei vieną reikiamo dydžio kepimo skardą, arba.. lėtint tempą. Imant iš skardos karštą lakštą, jis lenkiasi, beze trūkinėja, mirtina nėra, ale nemalonu.. Verčiau visas įmanomas manipuliacijas su lakštais atlikite, kai jie atvės ir sutvirtės…

Na o veliau ti grybo dainos – išsukite sviestą su rududu iki vienalytes masės, tepkite lakštus, sluoksniuokit, aptepkite torto šonus ir viršų. Vandens vonelėje lydykite juodą šokoladą, samteliu pilkite jį į maišelį (tam tikslui man labai tinka minigripiniai maišeliai), patį maišelio kamputį nukirpkite (nukąst man lygiai neišeina, bandžiau :))) Liekit karsto šokolado srovele tortą, kaip išmanot…paskui išlydykite pienišką šokoladą, galiausiai – baltąjį. Veikiausia suvokiate, kad niekas per galvą Jums neduos, jei naudosite tik vienos rūšies šokoladą ar naudosite visai kitą papuošimo. Pačiame torto vidury apskritimu išdėliokite anakardžių riešutus…

O dabar kantrybės… Pirmąjį tortą kepiau prieš tris dienas, bet, kartoju, jei turite vietos šaldytuve, kepkite mažiausiai prieš penkias. Geriausia – šešias. LAUKTI VERTA.

Na va ir viskas… Nors žodžių daug (o juk žadėjau nesiplėst), tortą pagaminti išties nėra labai sudėtinga.
Bandykit, nenusivilsit. Tiesa, vaiku gimtadieniui jis netinka… net jaunu žmonių kompanijoj vargu ar jis bus tinkamai įvertintas…
Kai Kalėdų dieną jį valgėm, girdėjau “Oj, kaip skanu, kaip gerai, kad nesaldu”, “Man per saldu”, “Koks įdomus, gerai , kad neriebus”, ..”Daugiau nenoriu, man per riebu”…. vnž taip ir nesupratau, per riebus ar neriebus, per saldus ar kaip tik atvirkščiai :)))) Vyresniems nei persaldus nei perriebus, o ta pilnai nesubrendus, kuriai buvo per saldu per riebu ir neypatinga, aštuntą dieną išlaižė visą likutį :)))

Šaltiniai:
Jolantos blogas: http://viskopotrupineli.blogspot.com/2014/07/tortas-nuostabioji-marija.html

Ina Felt Pauliukonienė

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.