Taip laukiamas dirbtinis ilgaamžiškumas neįmanomas: tam trukdo pačio žmogaus smegenys

Tie fantastiniai filmai, kur rodoma, kai žmogui išsaugojamos smegenys (ar galva), primontuojamas naujas jaunas kūnas ir žmogus tampa nemirtingas – neturi jokio pagrindo.

Gaila.

Tikriausia, ne vienas svajojo, kad artimiausioj ateity mokslas išmoks auginti žmogaus organus, o chirurgai juos įstatinės vietoj pasenusių ir susidėvėjusių. Deja, taip nebus niekada. Ta prasme, smegenys taip pat sensta, o senąsias pakeisti naujomis neįmanoma, tuo labiau, kad jei per kažkokį stebuklą tai  būtų padaryta, tai jau būtų kitas žmogus su visai kita sąmone bei pojūčiais. O mes gi trokštame likti su savuoju AŠ!

Koją šiems fantastiniams planams kiša įvairūs iš smegenų nepasišalinantys metabolitai. Kaupiasi jie lėtai, tačiau garantuotai ir  ilgainiui pilnai užpildo jiems skirtas vietas ir tada neuronų veikla gautinai sutrinka.

Asociatyvi nuotrauka. Kadras iš kino filmo “Cyborg”.

Įsivaizduokite, kad jūs kambaryje visas šiukšles metate sau po kojomis. Sakykim, kad šiukšlių išmesti laukan nėra galimybės. Taigi, po kiek laiko jūsų kambarys bus užpildytas, jūs nebeturėsit vietos judėjimui ir net kvėpavimui. Ir taip uždusite.

Analogiška situacija su žmogaus smegenimis. Tiksliai nėra žinoma, kada neuronai užsiteršia galutinai, gali būti, kad žmogus ištemptų ir 150 metų, bet finalas vis tiek būtų toks pat – smegenų mirtis nuo senatvės.

Gali būti, kad žmogaus kūnas gali atlaikyti ir poros šimtų metų krūvį, tačiau  kelis paskutinius dešimtmečius toks žmogus labiau panėšėtų į beprotį: kūnas gal dar ir sveikas, o sveiko protelio nelikę nei lašo. Tad, ar iš tikrųjų dirbtinis ilgaamžiškumas jau toks viliojantis?

Saulius Veržikauskas

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.