Storuliai, mėgstantys nuliesintus maisto produktus, likti storais pasmerkti ir toliau

Atsiprašau, kad publikuoju “šveplą” tekstuką. Esmė ne gramatikoje, o turinyje. Perskaitykite, o aš pabandysiu atsakyti į pasisakyme keliamą esminį klausimą: NUO KO JIE STORĖJA?

Vis matau juos musu miestelio parduotuveje. Turbut gyvena kaimynysteje. Butinai visada abu. Tokie storuliai. Abu. Ne tai, kad stori, bet tikri storuliai. Gal kokie 30-meciai. Moteris visada skoningai pasidaziusi, pasipuosusi. Timpos ir platejantys sijoneliai, tik dar labiau paryskintantis apvalia figura. Pastebejau, kad ypatinga demesi skiria plaukams – tai lankelis su gele, tai ryskios spalvos sege. Vyras ramaus, apatisko veido, kantriai stumia prekiu vezimeli. Sportines kelnes ir kedai, skirti begimui. Atvirai pasakius, begancio jo neisivaizduoju, bet gal kalta mano vaizduote. Abu letai vaiksto tarp lentynu, niekur neskuba. Darzoviu skyriuje laiko praleidzia daugiausiai. Moteris supratingu veidu vis kilsteli viena ar kita darzove. I vezimeli keliauja brokolis, isbergo salota, pomidorai. Pro saldumynu lentyna abu praeina, sakyciau, netgi spartesniu zingsniu. Ilgeliau apsistoja prie mesos. Kiaulienos farsas ir vistienos krutinele. Toliau – liesas pienas ir graikiskas jogurtas. Mazas pakelis pilno grudo traskios duonos. Viska renka moteris, vyras tik stovi salia. Lyg ir pasitikinciai, bet greiciau – abejingai. Tas pats, vienodai. Nors vienodai turetu buti man, bet as pagaunu save vis uzmetancia aki i sia storuliu pora. Stovim prie kasos. Vyras toliau abejingas, su jokia veido israiska. Moteris atviru zvilgsniu nuziuri mane ir mano prekes. As be geliu plaukuose ir be mascaros. Negana to, mano krepsyje gedingai guli Snickers sokoladelis (ai, suvalgysiu pries pietus, nes gyvenimas – trumpas, valgyk deserta pirma ;) ), 2 l krokano ledu (vaikams), pienas ir riesutu sviesto indelis. Jos zvilgsnyje pajuntu panieka. Toks jausmas, kad net brokolis jos prekiu vezimelyje tyliai prunkscia is mano nesveiko pasirinkimo. Mano sokoladelio zandai parausta, o ledai pradeda tezti is gedos. Tik 3,5 proc. riebumo pienas stovi isputes pilva ir jauciasi pranasesniu uz 0,5 proc. riebumo kolega is storuliu vezimelio. As lyg norejau kazka sakyti, bet apsigalvojau :) NUO KO JIE STOREJA??

Jolita Eudukienė

Jolita, pati to neįtardama (o gal ir ne) apibūdino labai standartišką situaciją, kuri parodo visų storulių, pradedančių “dietintis”, klaidas. Informacijos nedaug, tačiau tam tikras išvadas, ir svarbiausia, pamokymus, jau galima pateikti. O mokyti – pas maloniausias dalykas, tikiu, kad ne man vienam :)

Pirmiausia susitarkime, ką vadinsiu “storuliais”. Noriu, kad mano skaitytojai suprastų, kad bent jau čia, šioje svetainėje liesumas nėra siekiamybė ir kažkoks sveikumo standartas. Jokiu būdu. Vyresnio amžiaus žmogus, turintis kelis kilogramus papildomų lašinukų, iš esmės gali būti daug sveikesnis, nei jo liesasis draugas. Nedidelis papildomų riebaliukų kiekis ypač naudingas moterims, saugo jas nuo staigių susirgimų, infekcijų, “po ranka” visada papildomas energijos šaltinis. Taip pat, kiek riebesnį žmogų daug paprasčiau veikia ir stresas. Žodžiu, su tais riebaliukais – nieko blogo.

Tačiau, kaip jau pastebėjo ir aukščiau pateikto tekstuko autorė Jolita, kartais pamatai žmogų ir iš karto suvoki, tai  – ne storas žmogus, tai – storulis. Ypač, jei tai jaunas žmogus, tada galima drąsiai sakyti – jis nutukęs. Daug kas mano, kad tai paveldėta, ar koks nors genetinis sutrikimas ir, iš dalies, jie teisūs: tikri storuliai dėl genų sutrikimų egzistuoja, bet…

Skaitau tekstuką, susirastą per visažinį gūglą , o ten užtinku štai tokią info (šaltinis – technologijos.lt):

“2008 metais pasaulyje gyveno 500 mln., vyresnių nei 20 amžiaus žmonių, kurie turėjo antsvorio problemų. 62 proc. suaugusių amerikiečių turi antsvorio, 28 proc. iš jų yra nutukę. Tuo tarpu Pietryčių Azijoje šie skaičiai siekia vos 14 proc. ir 3 proc.”

Ir pridedamas įdomus, daug ką pasakantis paveikslėlis:

Kaip matome, ypač daug “genetinių mutantų” gyvena būtent JAV. Gal todėl jie ir kuria meninius filmus apie mutantus ir jų panaudojimą? :) Išvadas pasidaryti nesunku – nacija, kur mitybai naudojama daugiausia angliavandenių, tikrai bus ypač nutukusi.

Va, čia toks įdomus filmukas apie tai, kas valgoma įvairiose šalyse. Pačioje pabaigoje pateikta info apie JAV, galiu pasakyti – įspūdinga!

Žiūrėjot video, ar ne, keliaujam toliau.

Taigi, kiek pamąstę turėtume suvokti, kad dažniausia žmonės patampa storuliais ne dėl genų, o dėl tam tikros mitybos.

Jolitos paminėti storuliai – jauni žmonės, todėl savo sveikatos gerinimo programą pradės ryžtingai, ką rodo ir jų elgesys maisto parduotuvėje. Mokykloje spręsdavau sunkius matematinius uždavinius, tačiau, kad galėčiau tai daryti, prieš tai turėjau įgyvendinti esminę sąlygą: išmokti skaičius, daugybos lentelę, dalybą, sudėtį, atimtį. O jau tada, po truputėlį, teoremų, aksiomų ir formulių pagalba, pradėjau spręsti pačias sudėtingiausias užduotis. Bet visos baisiosios formulės, teoremos, buvo paremtos elementariais aritmetikos pagrindais.

Taigi, mūsų storuliai turi žinoti pradžią: kas ir kaip juose vyksta ir ką reikia daryti. Tai, kad jie nebeperka saldumynų, leidžia suprasti, kad vieną blogybę jie vis tik atspėjo: tukina saldumynų, angliavandenių perteklius.

Bet kas vyksta jų organizme? Kodėl jie dabar pradėjo pirkti būtent tokius maisto produktus – liesą pieną, vištos krūtinėlę, krūvas daržovių? Ogi organizme, ląstelių lygmenyje vyksta štai kas: ląstelės taip “pavargo” nuo gliukozės, nors, galima pasakyti, kad bandė prisitaikyti prie gliukozės pertekliaus, kad dabar organizmas visą energiją gauna tik iš gliukozės, tai yra, iš suvalgytų saldumynų ir kitokių angliavandenių. Tuo pačiu energijos gaminama net kelias dešimtis kartų mažiau, nei gamintų SVEIKA ląstelė, “šeriama” teisingu maistu. Galėčiau pateikti išsamų aprašymą, kas vyksta tokio storulio ląstelėje, tačiau jis nuobodus, geriau, kaip ir iki šiol, viską bandysiu aiškinti visiems žmonėms suprantama kalba.

Taigi, storuliai pasidarė standartinę išvadą: norėdami nutirpinti savo kūno riebalus, jie nusprendė, kad organizmui negalima duoti angliavandenių (nors jų perkama duona sako, kad jie galvoja, jog kenkia tik “greiti” anglys, o va, “lėtaeigiai” kaip ir nieko) ir reikia apriboti riebalų vartojimą. Taip, tikriausia jie, kaip ir 95 procentai kitų pasaulio gyventojų mano, kad kūno riebalai auga dėl maistinių riebalų. Va, čia ir yra esminė storulių klaida ir tai, kad jie perka nuliesintus maisto produktus, tik pasako, jog jų bandymas sveikai suliesėti bus pasmerktas. Galimi variantai – didelių kančių pagalba bus suliesėta ir užplūs didelis džiaugsmas, bet:

a) bus sugadinta sveikata;

b) po neilgo laiko tarpo antsvoris sugrįš, gali būti, kad jo bus dar daugiau.

Kaip ir viskas, situacija aiški: Jolitos storuliai pradeda ilgą kankinantį dietinimosi kelią, kuris, galų gale, laukiamų rezultatų neduos. Arba, jei ir duos, kažkokios ypatingai nemalonios dietos teks laikytis visą gyvenimą. O tai jau ne gyvenimas, tai – kančia.

Oi, neatsakiau į klausimą, kodėl “JIE STORĖJA”. Visi žmonės dažniausia pradeda storėti dėl to, kad sutrinka jų metabolizmas, o pagrindiniu energentu pasirenkami angliavandeniai. Na, kas čia priežastis ir pasekmė – angliavandeniai ar sutrikęs metabolizmas, nelabai ir aišku, bet dabar tai nesvarbu. Organizmas “atpranta” energiją semtis iš riebalų ir baltymų (šiaip baltymas energijos tiekėju ir neturėtų būti). Taip, kaip energijos gamyba yra ypatingai neefektyvi, organizmui reikia daug energijos nešėjo – maisto. Kaip jau minėjau – riebalus storuliai anuliuoja patys (arba metabolizmas iki tiek nusirita, kad riebalai energijai nebenaudojami), todėl jų maistas patampa vos ne vieni angliavandeniai. Taigi, storulis valgo daug angliavandenių, tačiau ląstelės iš jų pasiima labai mažai energijos, likusioji gliukozė, kuri nesunaudota energijos gamybai, sandėliuojama į kūno riebalus. Žodžiu – daug valgo, bet mažai gauna. O nevalgyti negali – kankina žiaurus alkio jausmas ir silpstantis organizmas.

KĄ STORULIAMS DARYTI?

Pradžiai – visu pajėgumu “paleisti” savo energetines jėgaines, kad ląstelės pradėtų vartoti riebalus, tuo pačiu padidėtų energijos išgavimo efektyvumas (keliolika – keliasdešimt kartų). Tai – esminė užduotis. Tada bus ne tik ištirpinti kūno riebalai, bet ir susidarys sąlygos, neleidžiančios iš naujo pradėti kaupti riebalus, pakis maisto kiekybinis ir kokybinis poreikis.

Kaip tai padaryti?

Aha, viską norit sužinoti! :)

Kviečiu dalyvauti programoje “Gera sveikata”

Saulius Veržikauskas

Turėtų patikti

Posted in Skaitiniai, Viskas apie riebalus and tagged , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.