Skirtumas tarp balto ir kitų spalvų cukraus sveikatai neturi jokios įtakos

Daug visokių mitų galima apie cukrų išgirsti. Rudas cukrus  –  “sveikesnis”, geltonas irgi neblogas, o va, baltame tik tuščios kalorijos.

Kaip gi viskas iš tikrųjų?

Jei jau jums reikia cukraus, jokiu būdu neišlaidaukite, atvežtinio, iš tolimų pasaulio kraštų, nepirkite. Kam? Paprastas baltas cukrus daug pigesnis, o skirtumas tarp cukrų toks nedidelis, kad norėdami jį pajusti, per dieną turėtumėte suvartoti jo kelis ar kelioliką kilogramų. Manau, tokie saldžiavalgiai kol kas dar neegzistuoja.

Gerą vardą turi rudasis cukrus, nors tam nėra jokios priežasties. Medus, klevų sirupas, rudasis cukrus, geltonasis cukrus  –  visa tai, galų gale, tik skirtingai atrodantys cukrūs. Jei pasakysite, kad kokoso cukrų pirkote, nes patinka jo skonis, patikėsiu. Jei aiškinsite, kad išmetėte pinigus todėl, jog kokoso cukrus yra kažkas sveikesnio, dietiškesnio, aš iš jūsų tik pasijuoksiu.

100 g kokoso cukruje yra apie 80 g cukraus, o paprastame baltame  –  100, rudame  –  98 g. Tai yra nereikšmingi skirtumai, kurie, ohoho, kiek kainuoja!

Ok, kokoso cukruje yra inulino, ko pasekoje cukrus turi kiek mažesnį glikemijos indeksą ir, taip, inulinas  –  superinis prebiotikas. Visgi, topinambuose inulino nepalyginamai daugiau ir, jei jums reikia inulino, paimkite topinambą ir pasidarykite salotas. Tai daug geriau, nei pasiduotumėte cukrų pardavėjų rašomomis kvailystėmis, apie cukraus, kuriame yra inulino, naudą sveikatai.

Fruktozės glikemijos indeksas ne toks jau ir didelis, tačiau su ja organizme vyksta ypatingi reikalai. Fruktozė būtinai keliauja į kepenis, o jos perteklius verčiamas į riebalus, ant tų pačių kepenų. O tas išgarbintasis agavos sirupas, kuris, atseit, padeda atsikratyti antsvorio, tai saldumynas, kurio sudėtyje net 70% cukraus. Ir, pagrinde tai  –  fruktozė. Tad, jei norite pariebinti kepenis, gerkite samanę ar degtinėlę, kvaila tam naudoti fruktozę :)

Dar viena kaukė, kurią dėvi cukrus, tai vaisių kaukė. Net suvalgęs kilogramą vaisių, nei vienas žmogus nepasakys: šiandien pietums buvo saldumynai. Netiesa, kad vaisiai turi kažkokį ypatingą “sveiką” cukrų, tiesa ta, kad vaisiuose daugiausia yra sacharozės = paprasto cukraus. Po to dar gali būti šiek tiek gliukozės ir daugiau  –  mažiau, fruktozės. Taip, vaisiuose yra tikrai naudingų dalykų  –  vitaminų, skaidulų, mineralų, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad juos galite vartoti be saiko. Jokiu būdu. Tai, kad vaisiai   –  “natūralus produktas”, taip pat prastas pasiteisinimas.

Na, iš esmės nieko naujo ir nepasakiau. Nėra pasaulyje produkto, kurį būtų galima kimšti be saiko. Prisiminkite, kad tai, kas mums labiausiai gyvenime patinka, arba tukina, arba nesveika, arba amoralu :)

Kai kuriems žmonėms tam tikri cukraus kiekiai visai OK. Tai gali būti maratonų bėgikai, triatlonininkai. Gaila, tačiau kitiems, ne tokiems aktyviems, cukrus yra paprasčiausias nuodas.

Atminkite, kad praktiškai visų dabartinių ligų priežastis (kas susiję su mityba)  –  tai prasti riebalai ir per didelis cukraus kiekis. Beje, cukrus, tik jau krakmolo pavidale, yra visuose miltiniuose patiekaluose, javuose, bulvėse.

Yra ką permąstyti savo mityboje, tiesa? :)

Saulius Veržikauskas

Posted in Skaitiniai and tagged , , , .

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.