Riešutėliai smegenims prieš savaitgalį: Vilniaus hipsteriai prieš šimtą metų

Istorikė Erika Meškauskienė veda ekskursijas po Vilnių ir kalba apie labai įdomius dalykus. Pasirodo, Vilnius prieš šimtą metų ir seniau buvo vieta pilna kavinių ir turistų, o Jonas Basanavičius garsėjo kaip didžiausias miesto hipsteris. Erika ir mums padėjo atrasti šiek tiek XIX – XX a. sostinės įdomybių. Jas išgirdęs nustembi, kiek mažai žinojai apie savo miestą.

Antanas Tiškevičius sėdintis krėsle
Antanas Tiškevičius sėdintis krėsle

Kavinės ir kava. 1901 m. Gedimino pilies bokšto pirmajame aukšte grafas Antanas Tiškevičius atidarė… kavinę. Ten miestiečiai gėrė kavą, arbatą, pieną ir valgė pyragus. Beje, grafui priklausė ne viena vieta, o visas kavinių tinklas – kaip dabar „Caffeine“. Jis daug keliavo, taigi veikiausiai šią idėją pamatė kažkur Vakaruose. Aplink tą laiką ir atsirado kavinių kultūra. Moterys pagaliau išėjo iš namų, nes lig tol mieste veikė tik traktieriai, pilni įkaušusių vyrų, ir be palydos damos ten eiti negalėjo.

Bernardinų sodas XIX a. pab. vadinosi paprasčiau – Sereikiškių parkas, ir tai buvo populiariausia pramogų vieta mieste su mokamu įėjimu. Tuo metu vilniečiai labai susidomėjo dviračiais, o parke, kuriame būrėsi dviratininkų draugija, šį technikos stebuklą galėjo išbandyti savo kojomis.

Kinas. 1895 m. Paryžiuje broliai Liumjerai surengė pirmąjį kino seansą, ir labai greitai, praėjus vos metams, jų filmus išvydo Vilniaus žiūrovai. Vasarą tame pačiame Sereikiškių parke stovėjo medinis paviljonas ir miestiečiai rinkosi į kiną. Labiausiai jie žavėjosi Liumjerų „Traukinio atvykimu į stotį“. Filmų žiūrėjimas greitai išpopuliarėjo, atsirado pirmieji kino teatrai. Prabangiausias buvo „Bronislava“ su pirmos, antros ir trečios klasės eilėmis, ložėmis ir netgi balkonu.

Lukiškių aikštė. Jeigu galvojate, kad tik dabar atsiranda ja nepatenkintų vilniečių, tai žinokite, kad tokių buvo visada. Pagal 1860 m. projektą ten veikė turgus, kurį miestiečiai keikė kaip galėjo, nes atviroje erdvėje pūtė vėjai ir telkšojo balos. Situaciją vėliau pataisė vienas turtingas pirklys, kuris aikštėje įrengė cirką, o paskui jo sūnus pradėjo rodyti kiną. Ir nuostabus dalykas, Lukiškėse XX a. pr. vykdavo tokia pramoga: drąsuoliai kildavo oro balionais, o iš jų žemyn leisdavosi parašiutais. Gal visai ne paminklo mums ten reikėjo?

Gražusis kvartalas. Turbūt atkreipėte dėmesį į Vilniui nebūdingą ir itin romantišką kvartalėlį prie Lukiškių aikštės. Tai – vienas pirmųjų Vilniaus mikrorajonų, kitaip vadinamas Montvilos kolonija. Jozefas Montvila, bajoras ir bankininkas, panašių pastatų prisižiūrėjęa Austrijoje, Vokietijoje ir Belgijoje, sugalvojo ir Vilniuje pastatyti tokio moderno kvartalą. Ten apsigyveno sostinės elitas.

Turistai. Panaikinus baudžiavą ir prie Vilniaus atsiradus geležinkeliui, jungusiam Varšuvą su Sankt Peterburgu, turistai užpildė Vilniaus gatves ir kavines. Pažiūrėti mūsų miesto atvyko net Rusijos imperatorius Aleksandras II su visa šeima, nuo jo grožio aikčiojo ponai iš Rygos. Kuo tada Vilniuje žavėjosi turistai? Visai įdomi istorija. XIX a. pr. valdžia planavo miestą rekonstruoti, kad visos gatvės būtų taisyklingos, susikertančios stačiai ir be jokių kalniukų. Dėl sukilimų ir Napoleono žygių plano taip niekas ir neįgyvendino. Ir labai gerai, nes jau greitai žmonės Vakaruose pradėjo žavėtis istorizmu. Pas mus jie galėjo pamatyti čerpių stogus, barokinius pastatus ir siauras susiraičiusias gatves.

Hipsteris Basanavičius. Grįžęs iš Bulgarijos, Jonas Basanavičius turėjo pinigų ir vaikščiojo po miestą madingai apsitaisęs. Tuo metu dauguma inteligentų, pavyzdžiui, Antanas Smetona, gyveno nuomojamuose butuose, kur turėjo ne tik miegamuosius, bet ir darbo kabinetus. Bet Basanavičiui tokio komforto neužteko. Jis dešimt metų gyveno viešbutyje Bokšto ir Latako gatvių sankirtoje.

Hipsteris Basanavičius
Hipsteris Basanavičius

Ir pabaigoje – dar keli fun facts. Prekybos centras „Gedimino 9“ – pats pirmas pastatas Gedimino prospekte. Ten, kur dabar batų parduotuvė „Danija“, anksčiau veikė šokolado parduotuvė. O jeigu savaitgaliais mėgstat paošt, turbūt užsukate į „In Vino“ prie Aušros vartų. Žinokit, kad anksčiau ten buvo moterų vienuolynas.

Akvile Kavaliauskaite

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.