Pulsas (širdies ritmas)

Širdies ritmas, arba pulsas, tai yra tai, kiek kartų jūsų širdis susitraukia ir atsipalaiduoja per minutę – arba tvinksniai per minutę.

Tarp širdies ritmo ir pulso yra techninis skirtumas, nors jų skaičius visada yra toks pats:

Širdies ritmas – tai kiek kartų per laiko vienetą (dažniausiai minutę). Tai apatinės širdies dalies (kairiojo ir dešiniojo skilvelių) susitraukimų skaičius.

Pulsas – tai, kai kraujas veržiasi į arteriją, nuo širdies susitraukimo, ir tai sukuria tarsi išsiplėtimą. Dažnis, per kurį arterija išsiplečia, nuo paduoto kraujo, gali būti pamatuojama liečiant kaklą ar riešą pirštais

Koks yra normalus širdies ritmas (pulsas) ramybės būsenoje?

Žmogaus, kuris yra 18 metų arba vyresnis. Širdies ritmas ramybės būsenoje yra  tarp 60 ir 100 dūžių per minutę. Paprastai kuo sveikesnis esate, tuo jūsų širdies ritmas yra mažesnis.

Pagal nacionalinės sveikatos tarnybos nuostatas, normalus pulsas ramybės būsenoje yra:

  • Naujagimiui – 120-160 tvinksnių per minutę
  • Kūdikio nuo 1 mėnesio iki 12 mėnesių amžiaus – 80 -140 tvinksnių per minutę
  • Kūdikio nuo 1 iki 2 metų amžiaus – 80 – 130 tvinksnių per minutę
  • Mažo vaiko  nuo 2 iki 6 metų amžiaus – 75 – 120 tvinksnių per minutę
  • Vaiko nuo 7 iki 12 metų amžiaus – 75 -110 tvinksnių per minutę
  • Suaugusio žmogaus nuo 18 metų – 60 -100 tvinksnių per minutę
  • Suaugusio sportininko – 40 -60 tvinksnių per minutę

Pasitikrinkite savo širdies ritmą

Ant riešo – padėkite ranką delnu į viršų, švelniai uždėkite du pirštus nykščio pusėje, kad pajustumėte pulsą. Skaičiuokite arba vieną minutę arba 30 sekundžių ir padauginkite iš dviejų.

Ant kaklo (miego arterijos) –  uždėkite smilių ir vidurinį pirštus ant kaklo, šalia trachėjos ir kai pajusite pulsą vėl skaičiuokite iki vienos minutės arba 30 sekundžių ir padauginkite iš dviejų.

Širdies ritmo sutrikimai

Bradikardija – tai medicininis terminas, kuris reiškia, kad širdies plakimas yra per lėtas, pavyzdžiui retesnis nei 60 tvinksnių per minutę (ne sportininkams).

Tachikardija – medicininis terminas, kuris reiškia, kad širdies ritmas ramybės būsenoje yra per greitas, tai 100 tvinksnių per minutę arba daugiau.

Maksimalus širdies ritmas

Maksimalus širdies susitraukimų dažnis, tai didžiausias skaičius kartų, kiek jūsų širdis gali mušti per minutę. Tai išmatuoti ypač naudinga sportininkams, kad jie galėtų įvertinti savo treniruočių intensyvumą.

Tiksliausias būdas išmatuoti maksimalų širdies susitraukimų dažnį yra kreiptis pas kardiologą arba fiziologą.

Yra formulė kuri gali padėti išmatuoti apytiksliai maksimalų širdies susitraukimų dažnį:

Suaugusiam vyrui: 220 = (jūsų amžius)  – (maksimalus širdies susitraukimų dažnis). Jeigu jūs esate 30 metų vyras, tai 220-30=190, tai jūsų maksimalus širdies susitraukimų dažnis yra 190 tvinksnių per minutę.

Suaugusiai moteriai: 226 = (jūsų amžius)  – (maksimalus širdies susitraukimų dažnis). Jeigu jūs esate 30 metų moteris, tai 226-30=196, tai jūsų maksimalus širdies susitraukimų dažnis yra 196 tvinksnių per minutę.

Šaltinis

 

 

 

Turėtų patikti

Posted in Naudinga informacija and tagged , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.