Patarimai, padėsiantys garantuotai išvengti insulto

Daugumą vyresnio amžiaus žmonių kankina nuolatinė baimė, ypač apsidairius aplinkui: miršta jauni ir seni, jei nemiršta, visą gyvenimą pasmerkti didelei kančiai, kančiai fizinei ir dvasinei. Tai  –  insultas.

Gana populiari liga, žudikiška ir negailestinga.

Rodos, jau peržengei į antrąją gyvenimo pusę, turi beveik viską, ko siekei: turtą, mylimus artimuosius, hobį, realias bei įgyvendinamas svajones, planus… Tačiau karts nuo karto, matant aplinkinių kančias bei mirtis, sukausto baimė: “o gal ir mano eilė atėjo? Kuo aš “blogesnis” už kitus?”.

Dažnas žino ne vieną atsitikimą, kai miršta žmonės, deklaravę sveiką gyvenimo būdą, aktyvūs, antsvorio neturintys sportininkai, kaip ir mažai judantys storuliai. Insultas nesirenka  –  šienauja viską, kas po ranka papuolė… Rodos, nėra taisyklių, padėsiančių išvengti negailestingo likimo.

Gerbiu savo skaitytojus, todėl nusprendžiau pasidalinti keliomis elgsenos bei mitybos taisyklėmis: jei laikysitės jų, apie insultą skaitysite tik laikraščiuose ar girdėsite iš pasakojimų, ši liga prie jūsų neprisiartins niekada. Girdite? NIEKADA!

Taigi, garantuoju, kad jūs niekada nepatirsite, insulto.

Iš kur visą tai žinau? Šimtai perskaitytų straipsnių fiziologijos, medicinos, biologijos, biochemijos temomis pagaliau pradeda kristalizuotis ir, jei gauta informacija teisinga, ji pradeda formuoti vis aiškesnį vaizdą apie tai, kas iš tikrųjų tausoja sveikatą, jei tiksliau  –  apie galingą, geležinę baisiausiųjų ligų profilaktiką.

Viso žinių susiformavimo mechanizmo nedėstysiu, kas norės teorijos, galėsiu atsiųsti daug įvairių nuorodų į šaltinius, lai studijuoja patys.

Likusiems  –  gyvenimo verti patarimai

Tad, ką daryti, kad niekada neištiktų insultas?

Pirmiausia ir, ko gero, pagrindinė priežastis, dėl kurios ištinka insultas  –  nesutvarkytas gyvenimo ritmas, chroniškas stresas, per mažas miegui skiriamas laikas, kasdienis fizinis bei protinis išsekimas. Taip, galima sakyti, kad “visos ligos nuo nervų”. Paprasčiau: jei jūsų kasdienis gyvenimas nuolat įtemptas, fiziniame ir emociniame lygmenyje, jei savo gyvenimu esate nepatenkintas, jei jūsų darbas kelia vien neigiamas emocijas  –  didelė tikimybė, kad ilgainiui patirsite insultą, ar susirgsite kokia nors kita baisia liga, sakykime, vėžiu. Koks tvirtas bebūtų žmogaus organizmas, tačiau nuolatinis jo varginimas be poilsio, padaro savo: žmogaus gyvybinės sistemos pavargsta ir tada jau galima laukti pačio blogiausio. Gaila man “šiuolaikiškų” moterų, dieną iš dienos aktyviai tvarkančių verslo reikalus, vos spėjančių iš vieno renginio į kitą, kaip gaila ir likusių darboholikų, šventai įsitikinusių, jog darbas yra gyvenimo prasmė ir džiaugsmas. Šitiems žmonėms padėti tikrai sunku. Pirmiausia, jie “žino”, kad yra protingesni už kitus, o antra, dažnai tai būna tikrai stiprios asmenybės, tačiau, kas blogiausia, gyvenime besivadovaujančios tik tokiomis žiniomis, kurios yra jiems priimtinos, tai yra, tos, kurios joms patinka. Bet kokį bandymą ardyti jų nusistovėjusią dienotvarkę, gyvenimo būdą,  jie traktuoja, kaip priešo invaziją, todėl nepasiduoda, kovoja, neįsileidžia į savo pasaulį. Ilgainiui dauguma jų vis tiek pasiduoda, ypač, jei sutrinka sveikata, tačiau pasiduoda ne sveikoms mokslo ir gyvenimo patikrintoms išvadoms, o pseudo teorijoms. Jie pasineria į tikėjimus, netgi sektas, pradeda praktikuoti jogą ar kokią nors kitą iš Rytų atgabentą pasaulėžiūrą. Tiki ekstransensais. Tiki akmenų bei kristalų galia. Atsižvelgia į horoskopus, netgi papuola į būrėjų tinklus. Ir po to, žinoma, pilni tikėjimo, smarkiai suserga ar net numiršta :)

Taigi, taisyklė numeris 1: tvarkingas, nealinantis gyvenimo būdas!

Tai labai svarbu. Beje, apie tai jums užsimins tik retas gydytojas. Ir jis bus teisus: žmonės ieško greito spręndimo, efektingos piliulės, o štai tokiomis “pasakomis” retą suviliosi, tad, gydytojai per daug ir nesijaudina. Jie būtinai pasiūlys stebuklingą piliulę. O ligoniai ir toliau mirs, tik jau piliulių prisiryję.

Ypač svarbi profilaktinė priemonė  –  teisinga mitybą. Jei pastebėjote, aš nesakau “sveika mityba”, nes šiomis dienomis ši frazė jau taip nuvalkiota, kad, dažniausia išgirdęs ją, susidarau įspūdį, jog šnekama tiesiog atvirkščiai  –  apie organizmą alinančią mitybą. Ir daugeliu atveju būnu teisus.

Milijonai sveikuolių miršta bandydami vengti riebalų bei gyvulinės kilmės produktų, savo organizmo poreikius tenkindami liesais augalinės kilmės produktais bei javais. Reiktų žinoti, kad bet koks PADIDINTAS angliavandenių vartojimas organizmą veikia ypač neigiamai, tad, nuolat vartojantis “sveikas” javų košes (avižų, grikių, ryžių ir pan.) ir tuo pačiu MAŽAI JUDANTIS individas, tiesiog pats kviečiasi insultą ir kitas baisiąsias ligas.

Angliavandenių perteklius racione ir fizinė ramybė  –  dalykai nesuderinami niekaip. Tai  –  garantuotos ligos ir mirtis.

Keliaujame toliau. Normaliam organizmo funkcionavimui būtinai reikia vartoti RIEBALUS. Be riebalų sveikatos nebus, nei fizinės, nei dvasinės.

Teisingas teisingų riebalų pakankamas vartojimas  –  tai tvirtas, sveikatą tausojantis žingsnis.

Kokius riebalus vartoti, kviečiu pasiskaityti mano ankstesniuose straipsniuose

Vyresnio amžiaus žmonėms ypač aktualus kraujo tirštumas. Juk trombai, dažniausia susidaro, tik esant tirštam kraujui, be to, tirštą kraują sunkiau “pumpuoti”, atitinkamai, smarkiai kyla kraujo spaudimas. Tirščiausias kraujas būna rytais, todėl tik atsikėlus labai sveika atsigerti gaivaus paprasto vandens, arba išgerti 20 gramų stipraus alkoholinio gėrimo (gausiai užsigeriant vandeniu): tai gali būti degtinė, švari naminukė, konjakas, brendis. Daugiau alkoholio gerti nerekomenduojama, o štai toks kiekis kraują būtinai suskystins, todėl organizmas atsigaus, atsibus. Dienos metu, dirbant fizinius darbus, reiktų po ranka visada turėti paprasto ar mineralinio vandens, ypač sunkiai dirbant į stiklinę vandens galime įmesti ir žiupsnelį druskos. Atminkite  –  druskos trūkumas organizme (o smarkiai prakaituojant jis susidaro) taip pat tirština kraują, atitinkamai, didėja rizika “pasigaminti” trombą.

Kita taisyklė: pirmąją dienos pusę valgyti riebiau ir “angliavandeniškiau”, o antrąją  –  baltymingiau. Riebalai, kaip ir angliavandeniai, suteikia daug energijos, todėl juos geriau vartoti aktyviąją dienos pusę. Vakare, kelias valandas prieš einant miegoti, reiktų pasikrauti baltymais, kurie naktį bus verčiami į amino rūgštis ir organizmas bus statomas bei atnaujinamas. Visą dieną, ir ryte, ir vakare, su maistu reiktų vartoti pakankamą kiekį nekrakmolingų daržovių, tokiu būdu organizmą aprūpinsite prebiotikais, o valgydami fermentuotus maisto produktus (pieno ir daržovių, tam tikra mėsa)  –  probiotikais.

Jau net nekalbėsiu, kad visi maisto produktai turėtų būti kuo švariau užauginti. Nenaudokite mėsos pusfabrikačių, nuriebintų pieno produktų, neaiškios kilmės padažų, majonezų. Ypač naudingas, galima sakyti  –  stebuklingas maisto produktas yra kiaušinis. Kiaušinius galima vartoti kiekvieną dieną, visą gyvenimą. Jūs niekada “nepadauginsite” cholesterolio, o, netgi atvirkščiai: su maistu gaunant pakankamai cholesterolio, daug mažiau jo turės gaminti kepenys.

Fizinis darbas, fiziniai krūviai

Senstant organizmui po truputį pradeda atrofuotis raumenys, ypač tie, kurie rečiau naudojami. Tad, reiktų žinoti, kad mėgstantys daug lakstyti, o neužsiimantys kita fizine veikla, “ėda” savo kūno raumenis. Juk ne kartą esate stebėję, kad ilgas distancijas mėgstantys lakstyti vyresnio amžiaus žmonės būna labai liesi, ypač viršutinė kūno dalis. Mažėjant raumenų masei, mažėja hormonų gamyba, atitinkamai, žmogus daug greičiau sensta. Tad, mieli sportininkai, jei esate bėgiojimo fanai, nepamirškite kelis kartus per savaitę pakilnoti štangą: tokiu būdu atstatysite savo raumenų masę, atitinkamai, pristabdysite organizmo senėjimą. Tuo pačiu išvengsite daug baisių ligų. Bet kokiu atveju, senstant reikia užsiimti sportu. Tai nediskutuotina.

Ką gi, trumpai apžvelgiau pagrindinius kriterijus, padėsiančius išvengti daugumos ligų, o tuo pačiu ir vienos baisiausių  –  insulto. Kaip matote, mano patarimai dažnai lenkiasi su visuomenėje paplitusiomis tiesomis. Dalykas tame, kad visuomenė ir medicina tų viešai pripažintų “tiesų” pagalba pasiekė tik tiek, kad insultas ir dabar yra antra pagal populiarumą mirties priežastis. Tad, prieš spjaudami į mano patarimus, gerai pagalvokite :)

Kaip manote, ar šie patarimai buvo verti dėmesio?

Saulius Veržikauskas

 

Turėtų patikti

Posted in Skaitiniai and tagged , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.