Nacionalinėje atrankoje į Euroviziją reikia pokyčių – kažkas turi išvalyti susikaupusį dumblą, kuris skandina Lietuvą populiariame planetos konkurse

Monika Marija buvo keliomis galvomis aukščiau už Jurijų Veklenko (neabejoju, jog jos daina šeštadienį skambėtų finale), tačiau turėjo esminį ir lemtingą trūkumą – jos vadybininkas nėra Martynas Tyla, kurio globojamiems atlikėjams per nacionalines „Eurovizijos“ atrankas visuomet nutiesiamas raudonas kilimas į populiariausią planetoje dainų konkursą. Neprisimenu atvejo, kad būtų kitaip, kai atrankose dalyvauja šio prodiuserio globotiniai.

Dar prieš atrankos finalą buvo aišku, kad puošnus ir minkštas kilimas audžiamas J.Veklenko, kurį taip pat prodiusuoja M.Tyla. Aišku iš to, kaip smailino liežuvius komisija, atrankų vedėjai, kiek dėmesio jam buvo skirta televizijos laidose, kaip jis buvo pristatomas LRT transliuotame iškilmingame koncerte „Žalgirio“ arenoje, skirtą Vasario 16-ąjai, iš daugybės kitų dalykų.

Apmaudu, bet net ir po nacionalinės atrankos farso niekas iš autoritetingų muzikos pasaulio atstovų neišdrįso pasakyti, kad karalius nuogas, tai yra, pati daina labai vidutinė, jos „apipavidalinimas“ blankus, kaip ir apranga, scenoje nėra subtilesnių, spalvingesnių vaizdų, kaip, pavyzdžiui, stebint Nyderlandų atstovo pasirodymą.

Priešingai, nepelnyto aukštinimo prieš „Eurivizijos“ pusfinalį mūsų padangėje buvo apstu – dainininkų, šoumenų, „ekspertų“ ir „specialistų“ plejados žarstė pagyras, čiulbėjo, kaip gerai, kad būtent J.Veklenko atstovaus Lietuvą ir kokius neblogus jis turi šansus.

Niekas net neužsiminė, kad šis jaunuolis (neabejotinai talentingas ir turintis puikų balsą) dar nieko iš esmės nepasiekė, didelių ledkalnių nepralaužė nei Lietuvos, nei Europos scenose, kad jam tarptautiniuose reitinguose prognozuojama vieta tarp autsaiderių.

Niekas nesipiktino, kaip jis buvo „stumiamas“ į Izraelį, kaip į nacionalinės atrankos finalą Lietuvoje komisijos buvo „prastumta“ ir kita M.Tylos globotinė Justina Budaitė-Juna su dar blankesniu kūriniu.

Panašios istorijos kartojasi metai po metų. Jei M.Tylos globotiniai atrankose nedalyvauja, tai laimi pretendentai, kurių „stūmimas“ taip pat būna akivaizdus. Pernai prieš pusfinalius ir finalą buvo visiškai aišku kad į „Euroviziją“ vyks I.Zasimauskaitė, protegavimas jautėsi ir ankstesnėse atrankose.

Susidaro aiškus kaip stiklas įspūdis, jog vyksta ne sąžininga atlikėjų, ne palaikančių juos gerbėjų, o užkulisinė įtakingų prodiuserių kova, kuriems svarbiausia ne aukšta vieta „Eurovizijoje“, o savų „globotinių“ išreklamavimas Lietuvos rinkai.

Ir jau tampa nesvarbu, kad kai kurie „prastumti“ atlikėjai pagal savo galimybes pasirodo neblogai, retsykiais patenka į devintuką, dvyliktuką. Svarbiausia, kad daugelį metų liejasi farso upės, skandinančios supergabių jaunų atlikėjų, tokių kaip Monika Marija, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ entuziazmą, atmušančios norą dalyvauti atrankose Aistę Pilvelytę ir kitus patyrusius scenos vilkus, paliekančios Lietuvą toje tose pačiose drumzlėse.

Lietuva – talentingų dainininkų šalis, jie dovanotų puikius pasirodymus, bet nenori to daryti. Vis dėl tos pačios pažinčių ir susitarimų pelkės, seniai prarijusios nacionalines atrankas.

Pirma, ką reikia padaryti po fiasko Tel Avive – nacionalinės atrankos galvos turi paskelbti apie savo pasitraukimą. Audrius Giržadas ir kompanija privalo užleisti vietą kitiems, nes rezultatai per daugelį metų – apverktini, o sustabarėjęs vadovavimas, organizacija jau primena L.Brežnevo laikus.

Pasikeitus organizatoriams, reikėtų iš esmės pakeisti ir komisiją, pakviesti žmones, netupinčius įtakingų prodiuserių kišenėse, nesusijusių su jais įvairiais versliukais ir projektėliais.

Komisijų nariams vertėtų deklaruoti apie savo ryšius su atlikėjais ir jų prodiuseriais, o jei jie susiję piniginiais reikalais ar kitokiais tampresniais saitais, trauktis iš komisijos.

Atrankas kausto sąstingis, atbaidantis daugelį atlikėjų. Nėra efektyvių naujovių, nešaukiamos atlikėjų stovyklos, festivaliai, skatinantys kurti dainas „Eurovizijai“ – panašų kelią buvo pasirinkę estai.

Nacionalinėje atrankoje reikia pokyčių – kažkas turi išvalyti susikaupusį dumblą, kuris skandina Lietuvą populiariame planetos konkurse, jos vardas niekaip nesužiba tarp nugalėtojų, o dabar jau net ir finalas virsta nepasiekiama viršūne.

Vygandas Trainys

2 thoughts on “Nacionalinėje atrankoje į Euroviziją reikia pokyčių – kažkas turi išvalyti susikaupusį dumblą, kuris skandina Lietuvą populiariame planetos konkurse

  • May 26, 2019 at 14:45
    Permalink

    Sutinku. Va Lietuvoj jau senai vyrauja va tokia nesąmoninga atranka. Paimamas kažkodėl nežinomas atlikėjas: Veklenko/Zasimauskaitė ir kažkodėl įteigiama va jis laimės Eurovizijoj, tad balsuokite už jį.

    Reply

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: