Meditacijos baisumai

Mokinys:  – Mokytojau, ką daryti, jei meditacijos metu sutiksiu Budą? Mokytojas:  – Perkirsk jį kardu per pusę!  – Bet, Mokytojau, iš kur aš gausiu kardą?!  – Rasi jį ten, kur sutiksi Budą!

O dabar  – juokus į šoną.

Meditacija, pasirodo, reiškinys visai nejuokingas. Jos metu astralas palieka kūną ir iškeliauja į visai kitas erdves. Žmogus pradeda mąstyti aiškiau, nei bet kada anksčiau, įsilieja į energetinį bei informacinį Visatos lauką, o po to…

Stop!

Šitas pasakaites visi esame girdėję, tačiau patys naujausi mokslininkų tyrimai atskleidžia, kas meditacijos metu smegenyse vyksta iš tikrųjų ir kokios pasekmės laukia meditaciją pamėgusiųjų.

Žinoma. kad kiekvienas kūno organas (tuo pačiu ir smegenys) geriausia funkcionuoja tik tada, kai gerai aprūpinamas krauju, arba, galima sakyti, kad intensyviai eksploatuojamą organą užplūsta deguonies prisotintas kraujas.

Intensyvi kraujo cirkuliacija neleidžia organui “užmigti”, atvėsti, degraduoti. Ilgai nenaudojamos raumenų grupės ilgainiui atrofuojasi ir jų funkcijų atstatymui reikalingos gigantiškos pastangos.

Ramybės būsenoje žmogaus smegenys naudoja apie 9 procentus visos kūnui skiriamos energijos, gi aktyvumo būklėje  – net iki 25%!

Suprantama, kad intensyviai sprendžiamos problemos įdarbina smegenis, kurios taip pat intensyviai aprūpinamos energija bei deguonimi. Tuo metu ir kuriamos naujos neuronų jungtys, kurias, galima būtų pavadinti individualiu mąstymu . Kuo daugiau tokių neuronų jungčių, tuo įvairesnis, efektyvesnis problemų sprendimo būdas. Taip, smegenys dirba, tačiau jos ir kuria, stato.

Įsivaizduokite, kad jūs su draugu mokotės įvairių kamuolio perdavimo triukų. Vienas kitam kamuolį galite perduoti tiesiai, per daug negalvodami, tačiau jei jus puola priešininkas, reikia kažkiek pamąstyti, pabėgėti į šoną, pasiųsti kamuolį kiek į priekį ir pan. Jei jus atakuoja keli priešininkai, jūsų su draugu veiksmai dar sudėtingesni. Jei kažkas nubraižytų jūsų lakstymo trajektorijas, gautųsi tokie tarsi elgsenos takai, pritaikomi skirtingiems atvejams. Kuo daugiau treniruojatės, tuo daugiau įsisavinate kamuolio perdavimo būdų ir taip tampate nuostabiu žaidėju.

Taigi, sprendžiant įvairias problemas, jūsų smegenys tarsi braižo, o iš tikrųjų  – kuria vis kitokias neuronų jungtis ir ilgainiui problemas jūs galite spręsti akimirksniu, nes turite smarkiai išplėstus neuronų takus. Tikriausia, suprantama, kad problemų sprendimu apkrautos smegenys yra nuolat smarkiai aprūpinamos krauju, todėl daug lėčiau sensta.

Kas vyksta gilios meditacijos metu?

Nuraminamos mintys, smegenys dirba minimaliomis apsukomis, neuronų jungtys nekuriamos, o senosios  – nyksta. Žinoma, tai vyksta tik tada, kai medituojama nuolat ir ilgą laiką. Smegenys po truputėlį grįžta prie savo prigimtinių funkcijų  – žmogus pradeda vadovautis vien instinktais ir refleksais. Artėjama link primato lygmens.

Smegenys, žinoma, tokią veiklą visapusiškai skatina, nes poilsio ir mažos intensyvios veiklos metu naudojama mažai energijos. Tai ir yra vienas pagrindinių smegenų tikslų  – visapusiškai taupyti energiją. Šito jos išmoko per ilgus 60 milijonų metų, kai maistas visada būdavo deficitu, tad, taupymas buvo vienas iš išlikimo būdų.

Tam, kad žmogus kuo mažiau naudotų energiją, smegenys turi paruošusios visokių malonumų. Ramybės (tačiau ne miego metu) smegenys išskiria medžiagą, analogišką LSD, ir žmogus junta palaimą.

Suprantama, kodėl patyrę meditatoriai visapusiškai stoja už meditacijos reikalingumą. Tikras meditatorius nesmurtauja, nevartoja alkoholio ir narkotikų, yra ramus ir gana malonus žmogus. Viskas paaiškinama tuo, kad dirbtinai svaigintis jam nėra reikalo  – savo narkotikų dozę jis gauna medituodamas. Drąsiai galima tvirtinti: meditacija – tai stipri priklausomybė.

Visa tai būtų gana neblogai, jei ne smegenų nykimas. Kuo ilgiau medituojama, tuo didesnis šansas susirgti kraujagyslių demencija ar Alzheimerio liga.

Smegenys pilnavertiškai funkcionuoja maždaug iki trisdešimties metų, po to jos pradeda vis intensyviau nykti, nuo to nepabėgs niekas, tokia yra realybė. Smegenų nykimą galima skatinti, o galima ir lėtinti.

Kaip jau minėjau  – kai sprendžiamos kuo įvairesnės problemos, smegenys lavinamos, gerai maitinamos ir ilgai išlieka funkcionalios.

Kuo lėtesnė smegenų veikla, tuo greičiau jos sunyksta.

Medituoti ar galvoti?

Rinktis jums.

Saulius Veržikauskas

2 thoughts on “Meditacijos baisumai

 • October 12, 2018 at 08:51
  Permalink

  taip. medituojant negalima vartoti jokių psichotropinio pobūdžio chemikalų. todėl ir atrofuojasi smegenys.

  Reply
 • October 12, 2018 at 07:57
  Permalink

  Didesnio absurdo nesu skaičiusi, kūną mes maitinam, leidžiam jam pailsėti ,o kada smegenis ilsisi, net miegodami mes galvojame vietoj to kad mes valdytume savo mintis tai jos valdo mus.
  Milijonus metu vystėme savo smegenis ,lavinome protą o dabar bijome gyventi ,nes mintys neduodą ramybės.Nepūskite nesąmonių mirštą smegenys ,jungtys kvailystė.

  Reply

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: