Kazimieras Petraitis: priešvėžinė mityba

I.

Kol perkūnas netrenks, – mužikas nepersižegnos. Taip sako lyg tai rusų liaudies patarlė. Ir tikrai taip. Kol aš pats nesusirgau vėžiu, apie sveikatą galvojau mažiausiai. Tačiau 2010 metai man tapo kardinalaus posūkio metais. Diagnozė „Vėžys“ ne juokais mane sukrėtė. Dar labai norėjosi gyventi todėl pradėjau pats ieškoti, kaip išeiti iš susidariusios padėties.
Likimo ironija ar šiaip atsitiktinumas, 2010 m. į lietuvių kalbą buvo išversta ir išleista vokiečių biologo Johannes F. Coy knyga „Naujoji priešvėžinė mityba“ Autorius yra gamtos mokslų daktaras, biologas, vėžio tyrinėtojas, 11 metų dirbęs vėžio tyrimų centre Heidelberge. Po akademinių tyrinėjimų jis įsteigė dvi diagnostikos įmones, kuriose ir toliau tyrinėja vėžiu sergančių žmonių medžiagų apykaitą.

Matomai ta knyga ir tapo mano tikslu pabandyti išeiti iš bėdos ne vaistais ar kitomis šiandien medicinoje taikomomis terapijos priemonėmis, bet mitybos pagalba. Aš susirgęs supratau tik vieną, kad toliau gyventi, kaip gyvenau iki susergant, nebegalima. O pažvelgęs į savo mitybą iki ligos, supratau, kad aš visai savęs nemylėjau, maitinausi siaubingai blogai. Kažkaip nesuprantamai man pačiam, prisirinkau visokiausių ir niekam tikusių žinių apie „sveiką mitybą“. Taigi reikia keistis.

Kaip tariau taip ir padariau. Nuo tos dienos, kaip įsigijau tą knygą, nedelsiant, be pereinamojo laikotarpio pakeičiau mitybą. Vietoj kasdien suvartojamų apie 500 gramų angliavandenių per dieną pradėjau vartoti tik apie 25 gramus. Pasikeitimas didžiulis. Sunkiausia buvo susitvarkyti su įpročiais. O mitybos pakeitimas beveik nepasijuto. Apie tai informavau savo gydytoją. Iš pradžių ji sutriko. Pradėjo mane gąsdinti kad mane ištiks glikeminė koma, liepė nešiotis kišenėje saldainių ar gabalinio cukraus. Deja nieko panašaus man neatsitiko.

Minėtos knygos autorius suformavo naują požiūrį į vėžio gydymą, atskleidė naują kovos su vėžiu būdą pertvarkant mitybą. Sumažinus angliavandenių suvartojimą, iš vėžinių ląstelių atimamas pagrindinis jų maistas – gliukozė. Nuoseklus suvartojamo cukraus ir krakmolo kiekio ribojimas priverčia jaunas vėžines ląsteles liautis gaminti pieno rūgštį ir vėl grįžti prie energijos gamybos oksiduojant gliukozę. Vėžinės ląstelės, kurios priprato prie pastoviai tiekiamos gliukozės, atsiradus jos stygiui miršta savaime.

Ir gavosi taip, kad aš pats savo kailiu patikrinau kaip veikia priešvėžinė mityba. Nevartodamas vaistų ir maisto papildų, per 22 mėnesius atstačiau kraują į visus parametrus. Nepagydomos mielomos neliko nei pėdsakų. Žmonės, kurie sirgo vėžiu, pasinaudoję mano patirtimi, išsivadavo nuo vėžio. Šeimos nariai, kurie kartu su manimi pakeitė mitybą išsivadavo nuo eilės negalavimų. Visa tai paskatino mane domėtis mityba giliau. Perskaičiau daugybę knygų ir straipsnių. Per tuos tris metus, vertus dėmesio teiginius, patikrinau savo kailiu. Darydamas įvairius tyrimus, pastoviai kontroliuodamas savo sveikatos būklę.

Metus laiko aš stengiausi maitintis pagal tokią formulę: – vienam svorio kilogramui 1 gramas baltymų, 2,5 gramo riebalų ir ne daugiau 0,8 gramo angliavandenių. Iš pradžių ir man pačiam atrodė, kad tai labai riebi mityba. Bet po kiek laiko įpratau ir nieko, – lyg taip turėtų ir būti. Pavyzdžiui, pusryčiams paimu 50 gramų lašinukų, svogūną ir tris kiaušinius. Kepu kiaušinienę, su savos gamybos pomidorų padažu pavalgau sočiai tiek, kad jeigu negaučiau pietų tai didelio alkio nepajusčiau. Apytikriais skaičiavimais gaunu apie 20 gramų baltymų, 47 gramus riebalų ir 12 gramų angliavandenių. Tai, mano supratimu yra pats geriausias ir sveikiausias pagrindinių maisto medžiagų balansas. Be to dar su tokiu maistu gaunu vitaminų D ir B-12 paros normą.

Perėjęs į priešvėžinę mitybą, aš suabejojau bet kokia, viešai deklaruojama „sveika mityba“. Jeigu aš nesveikai maitinausi, tai kaip aš sugebėjau atstatyti svorį nuo 58 Iki 77 kilogramų? Kaip aš sugebėjau be vaistų ir papildų, po nepagydomos kraujo vėžio formos, atstatyti kraują į visus reikiamus parametrus? Po truputį supratau, kad „sveika mityba“, kurią propaguoja kas tik netingi, yra tik mitų rinkinys ir daugiau nieko.

Aišku, daug kam keistai atrodo kai aš nevalgau visko kas yra pagaminta iš grūdo. Griežtai apribojau vaisių ir uogų vartojimą. Atsisakiau kavos, arbatos, sulčių. Geriu tik vandenį. Kai manęs klausia kodėl, – atsakau nenoriu teršti gero vandens kažkokiomis žolėmis, o dar blogiau kava. O jei rimtai, tai kam mums reikia kaskart save stimuliuoti?

Pasirodo priešvėžinė mityba tinka ne tik gydytis nuo vėžio. Tai puiki širdies ligų, diabeto, ir kitų ligų, kurios yra medžiagų apykaitos sutrikimo pasekmė, profilaktika ir gydymas. Bet tai jau kitos temos klausimas.

Man teko bendrauti su a.a. biologijos mokslų daktaru Vytautu Jasiūnu, Ksaveros Vaištarienės oponentu. Paskaityti galite ČIA. Šiame straipsnyje žinios apie jį iškraipytos, bet dalis tiesos yra. Aš esu matęs kaip jis valgė jau išsigydęs vėžį. Aš dar apie ligą negalvojau, o tuo metu jis man sakė: „Norint išsigydyti vėžį nereikia taip kvailioti kaip aš. Išbadavau 64 paras ir vos mane gydytojai nepribaigė sultimis iš šaldytuvo. Pakanka pasninkauti vieną dieną per savaitę ir to pilnai pakanka, kad organizmas pilnai apsivalytų. Per metus gaunasi per 50 apsivalymo parų. O norint išsigydyti vėžį, visų pirmiausia reikia išvaryti iš namų žmoną, arba pačiam išeiti iš namų. Ir šiandien aš matau, kad mokslininko žodžiuose daug tiesos. Jis atsiskyrė nuo šeimos ir apsigyveno sodo namelyje. Pažįstu ir buvusį Panevėžio miesto merą Povilą Vadopalą, kuris badavo beveik 50 dienų ir šiandien jis darbingas atrodo puikiai.

II.

Teko ir man pačiam badauti 8 dienas a.a. Filomenos Taunytės organizuojamuose badavimo mokyklose. Bet kai aš susirgau, prisiminiau tas patirtis ir visgi pabadavau 7 dienas, po kurių ir atsirado noras gyventi. Iškilo klausimas: „ Kas vyksta organizme badavimo metu? “ Pradėjau ieškoti atsakymo. Visur tik kalbama, kad apsivalo kūnas, siela ir t.t. Aš kol pats nepačiupinėju, tai neapčiuopiamais dalykais tiesa pasakius ir netikiu.

Ir štai kokias išvadas padariau. Badaujant organizmas negauna pagrindinių maisto medžiagų – baltymų riebalų ir angliavandenių. Ir štai badaudamas žmogus išsigydo vėžį. Vokiečių biologas F. Coy savo knygoje įrodo, kad vėžinės ląstelės maistas yra gliukozė. Ukrainietis farmacininkas, amerikiečių dietologų asociacijos narys Konstantin Monastirskiy, atskleidžia angliavandenių pertekliaus mityboje žalą. Rusų mokslininkas, dabar dirbantis Izraelyje Jurij Babkin panašiai antrina Monastirskiui.

Pradėjęs nuo knygos „Naujoji priešvėžinė mitybą“ aš ryžausi pakeisti mitybą, sumažindamas angliavandenių paros suvartojimą iki 30 gramų per parą. Tai truputį griežtesnė mityba, negu rekomenduoja tos knygos autorius. Bet pasirodo veiksminga. Pas mane neliko mielomos. Kaip sako mane matę ligos metu pažįstantys žmonės, aš ištrūkau iš mirties gniaužtų. Atsikėlė iš beviltiškos padėties eilė mano draugų sergančių vėžiu ir šiaip man nepažįstami žmonės, patikėję mano patirtimi. Tik gaila, kad jie nesiviešina, o aš rodyti pirštu į juos manau neturiu teisės. Tiesa, viena rašytoja iš mažosios Lietuvos prašė manęs leidimo aprašyti pagijimo atveją pagal mano patirtį savo knygoje. Kada bus išleista knyga nežinau.

Ir štai per tris metus aš prieinu prie išvados, kurią dar praeito amžiaus dešimtmetyje padarė Jan Kwasnevski. Sakoma kad kelis kartus verčiant prarandama originalo prasmė, tai aš čia pateikiu ištrauką iš jo knygos „Optimali mitybą“ rusų kalba. Manau dauguma dar supranta rusiškai.

Злокачественные опухоли являются особыми случаями заболеваний, вытекающих из аутоагрессии. Они могут возникать в любом органе и развиваться в любой ткани. Причиной злокачественных опухолей почти всегда является неправильное питание. Все другие, перечисляемые обычно «канцерогенные» факторы, как например, курение, стрессы, факторы цивилизации и т. д. оказывают слабое воздействие, если организм сильный и получает полноценное питание.

Раковые клетки в организме обычно возникают из других клеток, которые питаются хуже .Если клетки не могут жить при таком плохом снабжении, какое они получают от организма, то у них остаются две возможности: либо погибнуть -и чаще всего они гибнут – или ограничить свои потребности. Если они это сделают, то превратятся в раковые клетки. Сильный организм может справиться с разложением и удалением таких клеток, а слабый не может, так как ему это не под силу.

Все человеческие клетки, за исключением нервных, хорошо себя чувствуют в желтке куриного яйца, а раковые клетки погибают в этом желтке через несколько часов. В желтке нет углеводов. Человеческие клетки могут обойтись без углеводов. Раковые же клетки должны иметь углеводы.

От рака можно избавиться только одним путём. Не надо его кормить. Этого можно добиться двумя способами. Первый -голодание. При длительном голодании рак погибает первым, а больной лишь в следующей очередности. Втарой способ -это оптимальное питание. Организм, соблюдая голодовку, вырабатывает довольно много углеводов из собственных белков и благодаря этому рак может еще какое-то время сохраняться. После применения оптимального питания организм тоже вырабатывает определенное количество углеводов, но меньше, чем при голодании.

При лечении рака следует стараться максимально ограничить потребление углеводов. У взрослого это может быть 30 г в сутки и даже меньше. У лиц, применяющих оптимальное питание, нет как злокачественных, так и других новообразований. До сих пор (на протяжении 30 лет) мне были заявлены два случая рака плевры, который был обнаружен в первые месяцы оптимального питания и который появился у людей, имевших контакт с асбестом. Опухоли были иссечены в операционном порядке.

Исцеление от раковой болезни зависит от того, на какой стадии она находится – есть ли еще время на её излечение. Если рак уже овладел всем организмом, к сожалению, он может победить.

O kad meškos paslaugą priešvėžinėje mityboje padarė visam pasauliui amerikiečių biochemikas Colin Campbell, kuris nesenai viešėjo Lietuvoje, aš ketinu prašyti artimiausiu metu. Sakau iki greito….

III.

Aš esu pasakęs, kad pasaulyje gerai žinomas sveikos bei gydančios mitybos mokslininkas prof. dr. T.Colinas Campbellas yra padaręs meškos paslaugą visam pasauliui savo tyrimų išvadomis dėl vėžio.

Kai aš, prieš porą metų, pradėjau garsiai kalbėti apie priešvėžinę mitybą, mane siaubingai kritikavo. Sakė, – kur tai matyta, – valgydamas mėsą išsigydė vėžį. Šiandien situacija jau po truputį keičiasi. Dalis gydytojų tyliai pripažįsta, kad cukrus yra vėžinės ląstelės maistas. Kanados, Amerikos mokslininkai kartas nuo karto prabyla, kad padaryta didžiulė klaida, kai buvo pradėta prieš 50 metų rekomenduoti mityboje atsisakyti gyvulinių riebalų ir vartoti daugiau angliavandenių. Dėl to Amerikoje atsirado labai daug viršsvorį nešiojančių, sergančių diabetu, vėžiu, širdies ligomis žmonių. Labai plinta demensinės (silpnaprotystės) ligos. Net pasaulinė sveikatos organizacija jau prognozuoja, kad iki 2030 metų silpnapročių padvigubės.

Aš daugiau gilinausi į tai, ką C. Campbellas kalba apie vėžį ir mane pritrenkė vieno tyrimo išvados. Kiek supratau, tyrimo tikslas buvo nustatyti kaip maitinosi vėžiu susirgę žmonės. Tyrėjai gavo įdomų rezultatą. Tie žmonės, kurie valgo daug mėsos ir daug angliavandenių dažniausiai suserga vėžiu. Lygtai čia būtų viskas tvarkoje. Ir aš iš savo patirties tai galiu patvirtinti. Ir ne tik amerikiečių, kinų, bet ir mūsų mityboje stebime, kad labai daug vartojama angliavandenių, mėsos ir gyvulinių riebalų. Todėl aš negaliu nepritarti, kad čia ir yra pagrindinė priežastis dėl kurios Lietuvoje kasmet registruojama jau beveik 20 000 naujų vėžio susirgimo atvejų. Ir liūdniausia tai, kad tų susirgimų kasmet vis daugėja ir ligoniai jaunėja.

Taigi, tyrimas atliktas, susirgimų vėžiu priežastys tarkim yra aiškios. Tačiau išvados padarytos „stulbinančios“, – norint nesirgti vėžiu, ar jį išgydyti reikia iš mitybos išimti mėsą. Kodėl mėsą? Kodėl ne angliavandenius? O kodėl neatsisakyti abiejų ir mėsos ir angliavandenių? Į tuos klausimus aš atsakymo taip ir neradau. Atsisakyti mėsos ir taškas – kas gali būti neaišku?

Mano supratimu, tokie tyrimai ir daromos išvados, atmeta paprastas tiesas, kurios įrodytos jau prieš 60 metų ir įvertintos net Nobelio premija. Vokiečių biologas Otto Warburgas įrodė, kad vėžinė ląstelė išskiria pieno rūgštį raugindama gliukozę. Ir iki šiandien, mokslininkų žodžiais tariant, ši hipotezė toliau nebuvo tyrinėta.
Nebuvo tyrinėta! Kasmet vis daugiau ir daugiau žmonių suserga vėžiu ir iki šiol, per 60 metų prie tos problemos nerasta laiko ir reikalo sugrįžti? Čia, mano supratimu, kažkas yra ne taip. Kas ne taip aš čia nenagrinėsiu, bet kažkaip nesusiveda galai.

Neseniai Lietuvoje viešėjęs Amerikos mitybos specialistas C. Campbellas teigia, kad egzistuoja vienintelė dieta, padedanti išvengti vėžio – reikia valgyti neapdirbtą augalinį maistą. Savo atliktais tyrimais, kurių metu buvo lyginama JAV ir Kinijos žmonių mityba, jis supratęs, kad ligos priklauso nuo maitinimosi ypatybių. Pasak jo, tyrimas parodė, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp gyvūninių baltymų ir susirgimų vėžiu. Aš, bent iš tų tyrimų apibendrinimų, tokio ryšio nematau. Tai paprasčiausiai atmesti kiti variantai, nes p. C. Campbellas yra žaliavalgis vegetaras, visą savo mokslinę veiklą skyręs mitybai, kurios rezultatai šiandien Amerikoje aiškiai matomi.

Bet, kai toks pasaulinio masto autoritetas teigia, kad valgant mėsą didėja rizika susirgti vėžiu, nieko kito ir nebelieka, – atsisakome mėsos. Net sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis jam pritardamas (gal iš mandagumo) sakė, kad pagal savo galimybes palaikys sveikos mitybos sklaidą universitetų programose. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojas dr. Darius Kubilius antrino: „Esu įtikėjęs profesoriaus mokymu ir rekomenduočiau jį visiems, kurie nori pakeisti savo sveikatos būklę ir gyvenimą, kad patys galėtų įsitikinti, kokie neįtikėtini rezultatai galimi vietoj gyvūnų valgant vien augalus. Pakeisti ilgai nusistovėjusias sveikatos dogmas nėra taip lengva, tačiau jau po 1-2 metų tikimės įtraukti į mitybos studijas ir mokymą apie augalinę mitybą“.

Man, pačiam sirgusiam vėžiu, kažkaip pikta skaityti tokias mintis. Prieš 60 metų įrodytas tiesas ir įvertintas Nobelio premija, šiandien nematome reikalo toliau tyrinėti. Dar geriau ir toliau „kabinami makaronai“. Tačiau tikiuosi, kad universitetuose nespės pradėti mokyti, kaip vietoj gyvūnų valgyti augalus. Angliavandenių žalą vis daugiau pastebi gydytojai, mokslininkai ir mes bandantys ištrūkti iš vėžio gniaužtų.

IV.

1985 metais metų žmogumi Amerikoje paskelbtas R. Atkinsas sukūrė lieknėjimo dietą be angliavandenių. Dietos pagrindas buvo gyvuliniai baltymai ir riebalai. Tačiau dieta buvo konkrečiai skirta viršsvoriui atsikratyti. O kas gi būtų buvę, jei d. Atkinsas būtų papildomai parašęs, kad šios dietos pagalba galima išsigydyti vėžį….

Po R. Atkinso mirties, papildžius tą mitybos modelį mažu kiekiu angliavandenių, mano supratimu, gavosi ne tik priešvėžinė, bet iš tikrųjų sveika mityba, kurią vėliau pagrindė eilė mokslininkų. Man nepatinka žodis dieta. Tai ne savaitės „sėdėjimas“ ant kruopų ar sulčių. Tai mažai angliavandenių turinti ir tikrai sveika mityba, kurią turėtų susidomėti ne tik sergantys vėžiu, bet ir norintys juo nesusirgti.

Verti dėmesio lenkų gydytojo J. Kwasnevskiy ilgametės patirties moksliniai apibendrinimai. Daugumos kitų mokslininkų, tyrinėjusių medžiagų apykaitos sutrikimus šiuo klausimu nuomonės sutampa. Prie to paties priėjau ir aš pats, pertvarkydamas savo mitybą ir nuolat stebėdamas savo sveikatą. J. Kwasnevskiy suprantamai aiškina visus žmogaus organizme vykstančius procesus. Todėl aš pagrinde remiuosi jo knyga „Optimali mityba“.
Kad geriau suprasti priešvėžinės mitybos esmę, manau, reikia plačiau pažvelgti į pagrindinės žmogaus organizmui būtinas medžiagas.

Baltymai. Gydytojas J. Kwasnevskiy sako,- kokie baltymai – toks ir gyvenimas. Žmogaus mityboje labai vertingi yra gyvūninės kilmės baltymai, tačiau jų biologinė vertė nevienoda. Kai mes valgome aukščiausios biologinės vertės baltymus, mums jų reikia mažiau, mūsų organizmas naudoja mažiau energijos jų įsisavinimui. Aukščiausios biologinės vertės yra kiaušinių baltymas. Žmogui, optimalios mitybos požiūriu, kiaušiniai turėtų būti pagrindinis maisto produktas. Vidutiniškai per dieną rekomenduojama suvalgyti 3-5 kiaušinius. Verdant, kepant kiaušinių vertė tik gerėja.

Ypač vertingas baltymų šaltinis yra mėsos subproduktai – kepenys, plaučiai, širdis. Kepenų dešra yra daug vertingesnė negu dešra pagaminta iš lieso kumpio. Jei kasdieninį racioną, kaip sako J. Kwasnevskiy, papildytume sultiniais, pagamintais iš kaulų, kremzlių, kaulų čiulpų, kuriuos paprastai išmetame, nebūtų sąnarių ir stuburo ligų.

Sūriai, varškė, grietinė taip pat yra turtingi vertingais baltymais. Jie kartu su kiaušiniais turėtų būti pagrindiniu baltymų šaltiniu. Piene yra labai svarbūs baltymai ir vertingi riebalai. Bet piene yra laktozės – pieno cukraus. Todėl saldaus pieno vartoti priešvėžinėje mityboje negalima.

Vartoti daugiau kaip 120 gramų baltymų per dieną yra žalinga. Baltymų perteklių reikės perdirbti ir iš organizmo pašalinti. Kaip žinome baltymai tai azotas. Kad pašalinti vieną atomą azoto, reikia sunaudoti penkis atomus vandenilio. Tame procese labai kenčia inkstai ir kepenys. Priešvėžinėje mityboje vartojami gyvuliniai baltymai, todėl jų suvartojimą reikia apriboti iki 50 gramų per dieną. Žinome, kad baltymai yra statybinė organizmo medžiaga, tai į žmogaus fizinį aktyvumą atsižvelgti būtina. Augaliniai baltymai priešvėžinėje mityboje netinka, nes su jais gausime daug angliavandenių. 100 gramų lazdyno riešutų turi 17 gramų baltymų ir 15 gramų angliavandenių.

Riebalai yra anglies ir vandenilio junginiai. Organizmui geriausi riebalai yra tie, kuriuose vandenilio atomų yra daugiau, o anglies atomų mažiau.
Gyvūniniai riebalai vadinami sočiaisiais riebalais, nes juose yra daug vandenilio. Kūnas, įsisavinęs riebalus, gauna šilumą ir energiją, kuri naudojama visiems gyvybiniams procesams. Energija daugiausia gaunama iš vandenilio o šiluma iš anglies. Atšalus kūnui, organizmas energiją lengvai verčia į šiluma. O šiluma atgal energija nevirsta. Taigi, valgydami gyvūninius riebalus su dideliu kiekiu vandenilio, mes reikalui esant galime energiją paversti šiluma. Maitindamiesi augaliniais riebalais, mes tokių galimybių turime daug mažiau.

Taip padaroma išvada, kad geriausi žmonėms yra gyvūniniai riebalai. Jie yra aukščiausios biologinės vertės, nes juose yra fermentų, vitaminų, mineralinių medžiagų ir daug kitų biologiškai svarbių sudėtingų junginių, naudingų žmogaus organizmui. Tai yra dėl to, kad gyvūno kūno riebalai formuojami tais pačiais fermentais, vitaminais ir mineralais, kurių pagalba jie labai lengvai virškinami ir įsisavinami.

Mityboje gyvuliniai riebalai turi didžiausią įtaką cholesterolio kiekiui kraujyje, nes jie yra labiau maistingi ir pilnai tenkina organizmo poreikį energijai. Kartu su riebalais suvartota gliukozė (cukrus) tampa nebereikalinga ir verčiama į trigliceridus bei verčia organizmą gaminti daugiau cholesterolio.
Netiesa, kad valgant riebalus mes nutuksime. Riebalai žmogaus organizme atsideda iš angliavandenių.

Didžiausią biologinę vertę turi kiaušinio trynio riebalai, kurie sudaro 30 % kiaušinio trynio tūrio. Taip pat vertingi yra kaulų čiulpų riebalai. Vertingų riebalų yra beveik visuose pieno produktuose, – svieste, sūryje, grietinėje ir gan dideliais kiekiais.

Augaliniai riebalai priskiriami antrai grupei. Jie vadinami nesočiaisiais riebalais, nes juose vandenilio yra labai mažai. Dažniausiai vartojamų maistui aliejų riebalų struktūra yra netinkama, jie sunkiai virškinami. Todėl jų energinė vertė yra mažesnė. Organizmui reikia labai mažai nesočiųjų riebalų rūgščių. Kai aliejų vartojame didesniais kiekiais, daugiau kaip 1- 2 % visų suvartojamo riebalų kiekio, jie darosi kenksmingi.

Todėl priešvėžinėje mityboje atsirenkame tuos riebalus, iš kurių gauname kuo daugiau energijos. Taip organizmas eikvoja mažiau energijos jų įsisavinimui ir mažiau susidaro teršalų, kuriems pašalinti taip pat reikalinga energija.

Angliavandeniai. Tai cheminiai junginiai, kurių sudėtyje yra trečdalis anglies ir du trečdaliai vandens. Tokios sudėties kuras netinka net garvežiui. Sudeginus 1 gramą vandenilio gauname 34,3, sudeginus 1 gramą anglies 7,87, o sudeginę 1 gramą angliavandenių (gliukozės) gauname 3,73 kilokalorijas . Nors fizikos dėsnių taikymas biologiniuose procesuose man nepriimtinas, bet vis tiek matosi, kad angliavandeniai energetiškai yra mažai vertingi.

Žmogaus organizmas, negaudamas visiškai angliavandenių, jų gali pasigaminti iš baltymų. Kad neprievartauti organizmo, geriau jam pateikti būtinai reikalinga kiekį angliavandenių su maistu.
Angliavandenių daugiausiai yra grūduose, vaisiuose, uogose, bulvėse ir krakmolingose daržovėse. Kokius produktus vartoti iš tikrųjų nesvarbu. Svarbu neviršyti tam tikro kiekio angliavandenių per dieną. Suaugusiam sveikam žmogui optimalus kiekis yra apie 50 gramų angliavandenių per dieną, arba 0,8 gramo 1 kūno svorio kilogramui. Vartoti daugiau nei 150 gramų per dieną tikrai žalinga. Tačiau praktika rodo, kad priešvėžinėje mityboje reikėtų per dieną suvartoti ne daugiau 30 gramų.

Kai suvartojama per daug angliavandenių, organizmas didžiąją dalį jų perdirba į riebalus. Bet kam versti organizmą angliavandenius perdirbinėti į riebalus? Šis procesas reikalauja daug baltymų, vitaminų, mineralų, energijos ir daugybės fermentų. Daug geriau valgyti riebalus, nei versti organizmą juos gaminti iš angliavandenių. Angliavandeniai nesigamina iš riebalų, bet jie labai greitai virsta riebalais.

Ypač žalingas angliavandenių perteklius tiems organams, kuriems būtini angliavandeniai ir kritiniais momentais jie pirmiausia jais ir aprūpinami. Tai tinklainės, nervų ir kraujagyslių ląstelės. Jos labiausiai nukenčia esant angliavandenių pertekliui maiste. Taip jos gauną pirmiausia didžiulę dozę gliukozės. Jeigu tai tęsiasi ilgą laiką, atsiranda problemos su regėjimu, pažeidžiama nervų sistema, atsiranda grėsmė patirti infarktą, bei susirgti diabetu ar vėžiu.

Dabar mes, lietuvaičiai, per dieną vidutiniškai suvartojame apie 500 gramų angliavandenių. Tai penkis kartus daugiau, nei rekomenduojama.

Prieš 200 metų žmogus per dieną suvartodavo vidutiniškai apie 20 gramų angliavandenių. Žmogaus evoliucijoje 200 metų – tik akimirksnis. Kai mes per trumpą laikotarpį staiga užsiverčiame tokiu angliavandenių kiekiu, susidoroti su tokiu pertekliumi be pasekmių neįmanoma. Išsiderina medžiagų apykaita ir prasideda visos medžiagų apykaitos sutrikimo ligos.

Kazimieras Petraitis

Turėtų patikti

Hits: 1184

Posted in Skaitiniai and tagged , .

One Comment

  1. “ valgiarasciu ivairiu svorio kategoriju grupems, pateikti produktu kaloringumo lenteles, savo fantazijas pagristi kokiais nors „JAV Visuomeninio Sveikatos Instituto atliktais naujaisiais tyrimais“ ar „zinomo rusu medicinos profesoriaus Afanasjevo dar XIX amziaus viduryje atrastais esminiais zmonijos mitybos principais“, i savo svetaine imesti keleta issisiepusiu blondiniu su paaiskinimais, kad, „

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.