Kaip valgyti bulves ir nestorėti?

Pataba: šioje svetainėje propaguojamame mitybos būde bulvės nerekomenduojamos, nes jose labai daug krakmolo. Fiziškai sunkiai nedirbantiems žmonėms papildomi angliavandeniai, tame tarpe ir krakmolas, yra peilis, rėžiantis per gerą savijautą.

Vienintelis teisingas ir garantuotai “sveikas” būdas valgyti bulves  –  skanauti jas žalias, nevirtas, nekeptas. Mat, reikalas tame, kad termiškai neapdirbtas krakmolas nesuvirškinamas, nukeliauja į storąją žarną ir ten tampa mūsų žarnyno bakterijų maistu. Taigi, žalias, termiškai neapdirbtas krakmolas yra … prebiotikas!

Deja, realybė tokia, kad žalių bulvių žmonės negriaužia, visi bulviniai patiekalai gaminami karštai.  Ar įmanoma bulviniais patiekalais džiaugtis ir, tuo pačiu, netukti?

Kabant be išvedžiojimų: bulviniai patiekalai žmogui, nedirbančiam sunkaus fizinio darbo,  nereikalingi. Bet, jei jau mėgstate bulves, bent pabandykite laikytis kelių taisyklių, padėsiančių sumenkinti šios daržovės sukeliamas blogybes.

Nevagyk bulvių vakare

Kaip bebūtų gaila, tačiau pats kenksmingiausias laikas bulvių valgymui  –  vakaras. Kaip ir visų kitų krakmolingų bei saldžių angliavandenių. Geriausia jas valgyti  –  rytais arba per pietus. Vakarais bulves geriau pamiršti.

Valgyk bulves tik su daržovėmis ir žalumynais

Nors aiškinama, kad angliavandeniai su riebalais nesiderina, riebių bulvinių patiekalų vengti reiktų dėl kitos priežasties. Riebalas  –  labai kaloringas, iš riebalų išskirta energija pilnai tenkina organizmą, o bulvėse esantis krakmolas, kaip jau minėta, turi arba virsti energija, arba kūno riebaliukais. Riebūs bulviniai patiekalai gali būti rekomenduojami tik SUNKIAI FIZIŠKAI dirbančiam žmogui. Užtat mūsų seneliai drąsiai kirto vėdarus, bulves užsikąsdavo sviestu ir dėl to vargo nematė. Prie kompiuterio sėdinčiam personažui porcija Karmėlavos cepelinų yra vos ne nuodas.

Daug kas suabejos: nuodas, o pavalgius kartais būna taip gera! Taip, cukrus (o krakmolas skaidomas iki cukraus  –  gliukozės) žmogaus smegenis veikia taip pat, kaip narkotikas. Taip pat nuo cukraus, atitinkamai  –  nuo daug krakmolo turinčių patiekalų, susidaro priklausomybė, savo esme nieko nesiskiriančia nuo priklausomybės narkotinėms medžiagoms, alkoholiui.

Tad, bulves geriausia valgyti su kitomis nekrakmolingomis, daržovėmis. Tinka visokios: šviežios, raugintos, fermentuotos, troškintos, virtos… Kiekvienas ragavo virtų bulvių su raugintais (žaliais ar troškintais) kopūstais, tad, atsakykite, ar šiam patiekalui ko nors trūksta? Nieko. Tai pats teisingiausias ir vienas skaniausių bulvių vartojimo būdų.

Bulves kepk orkaitėje, virk vandenyje, tačiau bulvytes fri  –  pamiršk

Kad iš bulvių išpešti nors nedidelę naudelę, jas reiktų mesti jau į verdantį vandenį, o dar geriau  –  su lupynomis. Taip pat galima kepti visas, nepjaustytas  –  orkaitėje. Tokiu būdu bulvės viduje lieka šiek tiek vitaminų ir tai nors nedidele dalimi kompensuoja neigiamą krakmolo poveikį organizmui. O štai bulvytes fri  –  pamiršk. Jų gaminimo metu visi vitaminai suyra, o dar blogiau   –  kelis kartus kaitintas rafinuotas aliejus, kuriame verdamos bulvytės. Šis patiekalas daug kenksmingesnis už virtas ar orkaitėje keptas bulves. Tad, turint sveiką protą, bulvyčių fri valgyti noras nekils.

Bulves valgyk ne dažniau, nei du kartus per savaitę

Ir tai paskutinis patarimas, padėsiantis maksimaliai sumažinti bulvių kenksmingą poveikį sveikatai. Kiekvienas žino, kad su saiku galima ir akmenis krimsti, ir degtinę gerti. Laikykis saiko vartodamas bulves: niekada nejusi jų neigiamo poveikio.

 

Saulius Veržikauskas

Posted in Be kategorijos and tagged , , .

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.