Kaip „nesveikus“ patiekalus paversti naudingais. Garnyro receptas

Dietos dietomis, svoris – svoriu, tačiau skaniai pavalgyti trokštame visada. Tik labai gaila, kad tas mūsų suvokiamas skanumas susijęs su krakmolu, miltų ir jų gaminių, bulvių bei įvairių javų garnyrų naudojimu, nors beveik viską galima pakeisti tikrai naudingais produktais, skoniu nenusileidžiančiais ir tiems „saldiesiems“.

Visą gyvenimą be galo mėgau bulvių košę ir keptas bulves, ir štai jau daugiau nei 7 metai šios daržovės nesu net ragavęs, o jokio nuostolio ar nevaldomo potraukio bulvėms tikrai nejaučiu. Prie mėsiškų patiekalų bulves keičiu įvairiomis kitomis daržovėmis ir, patikėkite, jų pagalba tikrai pasisotinama, o organizmas neapkraunamas.

Ypač man ir mano šeimai patinka „bulvių“ košė iš kitų daržovių. Ją gaminu maždaug taip (daug kas priklauso, kokios daržovės po ranka):

Pagrinde naudoju saliero šaknį. Nors žinoma, kad šiais laikais salierai auginami ne pačiomis geriausiomis sąlygomis ir kaupia nitratus, aš jų nesibaidau, nes jie paverdami, o nuoviras išpilamas. Taigi, standartinei „bulvių“ košei imu gerą gabalą saliero, petražolių šaknų ar pastarnoko, jei yra – moliūgo minkštimo, svogūną, pievagrybių, lašinukų ir prieskonių.

Iš pradžių kepinu smulkiai supjaustytus lašinius, kol išsiskiria taukai. Sudedu smulkiai pjaustytą svogūną bei pievagrybius (be abejo, galima vartoti ir kitus grybus) ir viską apkepinu. Kepimo pabaigoje galima įdėti smulkiai pjaustyto česnako, tačiau su juo reiktų elgtis atsargiai, nes perkepintas česnakas įgauna aitrų ir nelabai malonų skonį. Bet išeitis yra – kai jau česnakai baigia kepti, keptuvę galima „nugęsinti“ šlakeliu buljono ar net baltu vynu.

Kol viską kepiau, šalia kunkuliavo puodas, kuriame buvo verdamas svogūnas, kubeliais supjaustytas salieras ir nemedingos baltosios morkos (pastarnokai arba petražolės) ir (arba) stambiai supjaustytas moliūgas. Visas šis gėris gali pavirti kokias 15 – 20 minučių, tada puodas nukeliamas nuo ugnies, vanduo nupilamas, o likusios daržovės sutrinamos blenderiu iki tirštos piure, spalva ir tekstūrą labai panašios į bulvių košę. Tada į puodą sudedamas keptuvės turinys, pasūdoma, išmaišoma ir viskas – košė gatava! Be abejo, ją galima skaninti petražolėmis ar krapais, indišku kariu ir juodaisiais pipirais. Taip pat negailėkite taukų – jei lašinukų buvo nedaug, į košę drąsiai įdėkite sviesto, nuo to ji taps dar skanesnė.

Patikėkite – ši košė nei išvaizda, nei skoniu nenusileidžia tikrai bulvių košei, tik turi vieną mums neįprastą poveikį: neapkrauna organizmo bei skrandžio, lengvai virškinasi ir į organizmą nepripumpuoja taip nereikalingų angliavandenių.

Jei turite galimybę maistą kepti ant grotelių (aš asmeniškai tai labai mėgstu), tada jūsų garnyrų meniu gali didėti iki begalybės. Ant grotelių labai gerai iškepa ir pievagrybiai, ir jaunos cukinijos, paprikos, baklažanai, svogūnai, netgi pomidorai, moliūgas. Be abejo, viskas savo laiku.

Žiemą, kai nėra tokio didelio daržovių pasirinkimo, naudoju įvairias parūgštintas daržoves, o tai, dažniausia, rauginti kopūstai, marinuoti agurkai, žali ir acto tirpalu užpilti svogūnai.

Gaivinančias salotas, kai sezonas, galima gaminti iš šviežių kopūstų, ropių, agurkų bei pomidorų, salotų lapų. Ne sezono metu kiekvienas turi morkų bei burokėlių, tačiau jei laikotės ketogeninės dietos, nuo burokėlių geriau susilaikyti arba vartoti saikingai. Na, morkos, kaip ir burokėliai – dietos metu nerekomenduojamos.

Dėl maisto įvairovės persistengti nereiktų: Ji (įvairovė) reikalinga tik tada, kai naudojate nepilnaverčius, organizmui mažai naudos duodančius, produktus. Tad, jei po ranka neturite beveik jokių daržovių, tačiau jūsų laukia riebus kepsnys, būkite ramūs: vitaminų jums nepritrūks, o kūnas gaus pakankamai statybinės medžiagos bei energijos.

Taigi, kaip matote, bet kokį garnyrą galima pakeisti normaliais produktais ir tokiu būdu pasisotinti bei angliavandeniais neapnuodyti organizmo. Žinoma, jei esate gamtoje, jei jūsų laukia įtempta diena bei audringas vakaras, kažkiek angliavandenių nepakenks, tad pasilepinkite ir jais. Bet jei jūs nuolat dirbate sėdimą darbą ar pagrindinį patiekalą valgote antroje dienos pusėje, anglių (angliavandenių) geriau vengti. Tokiu būdu jūs (nepatikėsite!) beveik niekada nesirgsite ir jausitės nuostabiai net ir sulaukę 100 metų :)

Saulius Veržikauskas 

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.