Kaip atsistato metusio rūkyti žmogaus organizmas

Organizmas kitaip veikti pradeda jau per pirmąsias minutes po paskutinės surūkytos cigaretės. Štai eilė fiziologinių pakitimų, su kuriais jūs susidursite, jei nuspręsite pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę ir mesite rūkyti.

Po 20 minučių atsistato kraujotaka

Pirmieji pokyčiai prasidės po 20 minučių – pagerėja kraujotaka ir padidėja rankų bei kojų pirštų jautrumas.

metus rūkyti

Po 8 valandų pasišalina anglies monoksidas

Po 8 valandų pasišalina anglies monoksidas (Anglies monoksidas, cheminė formulė CO, yra bespalvės, bekvapės, beskonės, degios ir labai toksiškos dujos – vert. pastaba). Tai reiškia, kad atsistatė normalus deguonies lygis jūsų kraujyje.

anglies monoksidas

Po dviejų dienų pasišalina nikotinas

Po dviejų susilaikymo nuo rūkymo dienų organizmas visiškai išsivalo nuo nikotino. Jūs pagaliau galite atsisveikinti su mažyčiais kristalais, kviečiančiais jus užsirūkyti. Deja, kai tik nikotinas galutinai pasišalina iš organizmo, noras rūkyti padidėja maksimaliai.

paveikslėlis

Po 2 dienų grįžta skonio pojūtis

Praėjus dviem nerūkymo dienoms skonio receptoriai (padidintai pavaizduoti paveikslėlyje žemiau) ima funkcionuoti normaliai. Jūs galėsite ne tik pajusti patiekalų skonio niuansus, bet ir naudosite mažiau prieskonių įprastam maistui ruošti.

Druskos vartojimo sumažinimas taip pat prisideda prie jūsų sveikatos gerėjimo.

skonis

Po 2 dienų grįžta  gebėjimas uosti

Po 2 dienų jūs pradėsite užuosti kvapus. Dabar mintis sustoti ir įkvėpti rožių aromatą pasirodys daug mielesnė.

uoslė

Po 3 dienų atsistato kvėpavimas

Po trijų dienų atsistato plaučių epitelis. Rūkymas sunaikina mikroskopinius epitelio plaukelius, valančius kvėpavimo takus. Laimei, tie plaukeliai gali atsistatyti.

paveikslėlis

Po savaitės sumažėja kraujo spaudimas

Kraujo spaudimas ima mažėti praėjus savaitei, sumažėja insulto, širdies kraujagyslių ligų, širdies ir inkstų nepakankamumo ir stenokardijos rizika.

krenta spaudimas

Po dviejų savaičių susilpnėja kosulys

Noras kosėti pradingsta po dviejų nerūkymo savaičių. Jis nedingsta iš karto, kadangi jūsų plaučiams reikia laiko susikaupusioms kenksmingoms medžiagos išsivalyti. Kai tik metate rūkyti, jūsų kūnas pradeda atsistatyti ir valytis.

plaučiai

Po 2 savaičių visiškai atsistato kraujotaka ir pagerėja lytinio gyvenimo kokybė

Po 2 savaičių kraujas ima geriau patekti į galūnes, tai pasireiškia stipresne ir ilgesne vyrų erekcija.

atsigavęs

Praėjus trims nerūkymo mėnesiams išsilygina odos spalva

Praėjus trims nerūkymo mėnesiams išsilygina odos spalva. Nikotinas riboja kraujo patekimą į viršutinius odos sluoksnius, oda darosi blyški, sausa ir pleiskanota. Nikotinas taip pat stimuliuoja raukšlių atsiradimą, nes blokuoja kolageno išsiskyrimą.

atsigauna oda

Po metų nusivalo dantų apnašos ir dantys tampa baltesni

Jei per metus jūs nesurūkėte nė vienos cigaretės, pradingsta patys ryškiausi rūkymo žalos požymiai. Tabako atspalvis ant pirštų dingsta, o dantų apnašos ima blykšti. Stomatologui juos išvalius jie daugiau nebegelsta, sunormalėja dantenų kraujotaka.

dantų apnašos

Po 15 metų vėžio rizika krinta iki normos

Bėgant metams sumažėja įvairių susirgimų rizika. Praėjus penkeriems metams insulto rizikos lygis tampa normalus, o po 15 metų buvusio rūkoriaus vėžinių susirgimų tikimybė tampa tokia pati, kaip ir nerūkančio.

parengė: Darius Dimbelis

Šaltinis infa.lt 

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.