Kas tai yra sočiosios ir nesočiosios riebalų rūgštys

Kad pradėtumėte sveikiau maitintis, chemijos vadovėlis jums nereikalingas – tačiau skirtumą tarp sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių žinoti privalote, ir tam aukštosios mokyklos kurso kartoti tikrai npeprireiks.
O tereiks pastebėti skirtumus labai vienas į kitą panašiuose paveikslėliuose. Tikiu, kas šie skirtumai ir jų supratimas jums daug ką pasakys apie riebalų rūgštis, apie jų savybes ir poveikį organizmui.
Taigi, pradedame. Visi žinote, kaip atrodo paprastas traukinys, taip pat visi įsivaizduojate, kai atrodo įsimylėjėlių pora, laikanti vieną kitą už abiejų rankų? O dabar paklausykite pasakojimų su aukščiau paminėtais personažais.
Pirmiausia susitarkime dėl terminologijos: taukais ir aliejumi vadiname tai, kas iš tikrųjų yra riebalų rūgštys. Kai sakome “sotieji riebalai”, mononesotieji ir polinesotieji aliejai – mes kalbame apie sočiąsias ir nesočiąsias riebalų rūgštis.
Teisingai reiktų sakyti: sočiosios riebalų rūgštys, mononesočiosios riebalų rūgštys, polinesočiosios riebalų rūgštys, transriebalų rūgštys. Taip pat reiktų žinoti, kad gamtoje neegzistuoja riebalai, kurie būtų visu 100% sotieji, arba nesotieji. Visi riebalai – įvairių riebalų rūgščių mišiniai, kokteiliai. Teisingiau būtų sakyti, kad kokiame nors riebale dominuoja sočiosios ar nesočiosios riebalinės rūgštys.
Mūsų kasdienėje terminologijoje riebalų  rūgštis vadiname tiesiog  “riebalais”, tad, visiems bus aišku, kai sakysime “sotieji” ar “nesotieji” riebalai.

Na, o dabar – apie traukinukus

Šiame pasakojime riebalų rūgštis – traukinukas. Traukiniai skirtingų ilgių, ir visada, pabrėždamas ilgį, įskaičiuoju lokomotyvą (garvežį) bei visus vagonus (realybėje garvežys žymimas CH3, o vagonas COOH, bet, iš esmės, jums dabar tai neturėtų rūpėti).

Viena riebalų molekulė (teisingiau išsireiškus – lipidas arba trigliceridas) susideda iš vienos geležinkelio stoties, kurioje telpa 3 traukiniai (iš tikrųjų riebalas – tai viena glicerolio molekulė, prie kurios prisijungusios 3 riebalų rūgštys, bet jums tai taip pat nesvarbu, nes kalbame apie geležinkelio stotį).
Geležinkelio stotyje traukiniai neprivalo būti vienodi. Įsivaizduokit, kad šie traukiniai pagaminti iš lego kaladėlių, todėl gali būti tiesūs, susisukę, kampuoti, tad, kažkiek panašūs į raides, Beje, tos pačios raidės neprivalo būti sudarytos iš to pačio vagonų skaičiaus (gali būti skirtingų ilgių):

Raidelės “I” – skirtingų ilgių (nenustebkite – raidelė paguldyta horizontaliai: 

Raidelės “V” – taip pat skirtingų ilgių:

Raidės П (graikiška “pi” – dar labiau komplikuotos ir nelabai panašios į nuotraukoję pateiktas, tačiau sunku parinkti kažką panašaus) taip pat skirtingų ilgių:

Taigi, jei į geležinkelio stotį atvyksta trys I tipo traukiniai, tai nereiškia, kad jie privalo turėti tą patį vagonų skaičių. Paprastai į stotį atvyksta, sakykim, vienas ir du V traukiniai, arba vienas V ir du П , ir pan. Ir toliau: šiuose kokteiliuose nei vienas traukinys neprivalo būti tokio pačio ilgio, kaip jo šalia stovintis kolega. Todėl visos geležinkelio stotys su savo trimis traukiniais, gali atrodyti skirtingai.

Kiek yra tų geležinkelio stočių? Arbatiniame šaukštelyje yra apie 15 aliejaus lašų. Kiekviename laše yra apie 63×10¹8 geležinkelio stočių su įvairių rūšių traukiniais. Net nežinau, kaip toks skaičius ir vadinasi :)

Kodėl raidės skirtingų formų?

Raidžių V ir П kampuotose vietose traukinys nėra standus, čia yra viena ar dvi “fiksuotos” vietos. Tose vietose yra dviguba (nesočioji) jungtis. Bet, kad jums būtų lengviau – įsivaizduokite, kad tose vietose ne komplikuota “dviguba jungtis”, o čia ant kampų sėdi du įsimylėjėliai. Jie  – tiksliai apibrėžtame vagone ir abejomis rankomis laiko vienas kitą. 
Iš karto aišku, kad jei traukinyje yra tik viena įsimylėjėlių pora, tai toks traukinys vadinasi mononesočiuoju traukinuku, o jei porų daugiau – polinesočiuoju.

Traukinys, atrodantis kaip raidė “I” – sočioji riebalų rūgštis

Jei “kampas” būtent ten, kur sėdi du įsimylėjėliai ir laikosi už rankų, tada aišku, kad lygioje, kampų neturinčioje raidelėje I nėra nei vienos įsimylėjėlių poros, todėl traukinys absoliučiai tiesus.

Mūsų vartojamame gyvūlinės kilmės maiste daugiausia randama štai tokių riebalų rūgščių  – traukinių, kurie susideda iš 16 ir 18 vagonų (tai vadiname ilgu traukiniu). Čia nėra įsimylėjėlių, tad aišku, kad tokiame traukinyje jokios melodramos nevyksta – traukinys labai stabilus. Tai ir priežastis, kodėl mūsų organizmai kaupia būtent tokias – riebalų (tai užkonservuota energija) atsargas, nes jos yra stabilios.

Traukinys, atrodantis, kaip V – mononesočioji riebalų rūgštis

Tokiame traukinyje sėdi tik viena įsimylėjėlių pora. Ji laikosi už abiejų rankų ir sėdi būtent tame vieninteliame raidelės kampelyje:

Tarp šios įsimylėjėlių poros gali įvykti kokia nors drama. Tuo pačiu traukinys automatiškai tampa ne toks stabilus, lyginant su traukiniu be įsimylėjėlių porelės. Visgi, tai tik viena pora, tad, koks nors rimtesnis sambrūzdis taip lengvai neįvyks.

Paveikslėlyje matote mononesočiąją riebalų rūgštį. Čia įsimylėjėliai sėdi 9 vagone, traukinį sudaro 15 vagonų. Tokius traukinius “gauname”, vartodami tyrą alyvuogių aliejų ir avokadą.

Traukinys, panašus į raidelę П – polinesočioji riebalų rūgštis

Traukinys įgauna tam tikrą kampą ten, kur sėdi įsimylėjusios poros, tad, aišku, kad raidelės П tipo traukinyje mes rasime dvi skirtinguose vagonuose sėdinčias poreles.

Kaip matote paveikslėlyje – čia mažiausi dvi įsimylėjėlių poros, o jų gali būti ir daugiau: nuo 2 iki 6. Paprastai, jos sėdi šiuose vagonuose 3, 6, 9, 12 i 15 (skaičiuojame kartu su garvežiu).

Realiame pasaulyje polinesočiosios riebalų rųgštys dominuoje saulėgražų, sojų, kukurūzų ir vynuogių kauliukų aliejuose.

Kas gali atsitikti traukinyje keliaujančiai įsimylėjėlių porai?

Kai keliauja du įsimylėjėliai – laukti galima visko :) Kuo daugiau porų traukinyje, tuo didesnė galimybė, kad kažkas atsitiks. Prisiminkit, kiek geležinkelio stočių yra viename aliejaus šaukštelyje! Įsivaizduokite, kad stotyse daugiausia būtent tokių traukinių, kur sėdi net po kelias įsimylėjėlių poras. Nemalonių situacijų galimybės – begalinės…
Štai, porelė. Sėdi tam tikrame vagone ir laikosi už rankelių. Šis laikymasis simbolizuoja dvigubą jungtį. Nei kiek nesvarbu, kad paveikslėlyje porelė atrodo laiminga ir stabili, iš tikrųjų jie visai neturi stabilumo. Dviguba jungtis nėra stabili – juk visada atsiras kažkas, kas norės mylimuosius išskirti…

Pagrinde gali atsitikti viena iš trijų apačioje aprašytų situacijų:

Pirmoji situacija: išprotėjusi moteris

Mergina, prieš sutikdama keliauti traukiniu, pateikė savo reikalavimus: ne per daug šviesos ir karščio, nes tokiems dalykams ji ypač jautri. Ech, ji visos tiesos iki galo taip ir nepasakė: šviesa ir karštis ją tiesiog veda iš proto… Vagone kondicionierius neveikia, užuolaidėlių nėra, tad, merginą ištinka priepuolis, ji pasiunta ir būtent toje vietoje, kur sėdi su mylimuoju, atkabina likusią traukinio dalį. Tai pastebi ir kituose vagonuose sėdinčios merginos, kurioms karštis ir šviesa kelia tokias pačias problemas. Įkvėptos pirmosios merginos pavyzdžio, jos taip pat pradeda atkabinėti vagonus, ko pasekoje traukinys patenka į avariją.

O jei rimtai: Riebalų rūgšties oksidacija turėtų vykti organizme, virškinimo metu, tam tikra eilės tvarka. Dažniausia tvarka būna tokia: du traukiniai palieką geležinkelio stotį, vienas pasilieka ir taip jie keliauja organizmu. Traukinukai turi išlikti nepažeisti ir nesugadinti.
Kai vagonai pradedami atkabinėti dar traukiniams esant stotyje, ir dar nepatekus į organizmą – galima šnekėti apie riebalų gedimą. Tokius riebalus ir aliejus galima atpažinti pagal karstelėjusį skonį. Riebalai pradeda irti tose vietose, kur sėdėjo įsimylėjėlių porelės.
Traukinių yrimą stabdo antioksidantai. Jie – tarsi raminamieji vaistai iš proto einančiai merginai, tačiau reiktų žinoti, kad antioksidantai randami tik šaltai spaustuose ir šviežiuose aliejuose. Be to jie – ne amžini. Rafinuoti augaliniai aliejai, supilstyti į plastikinius butelius, yra stipriai perdirbti, todėl ragaujant juos jokio kartumo nejuntama. O kiek išprotėjusių merginų tokiame butelyje – sunku net įsivaizduoti!
Tad, reikalas aiškus: rafinuoti aliejai – absoliučiai nereikalingas “maistas’, kuris gali būti netgi labai nuodingas. Tuo labiau, kad žmonija tokius aliejus vartoja ne ilgiau 100 metų.

Antroji situacija: filmas su Stalone

Įsivaizduokite, kad kažkas užšoko ant traukinio. Dažniausia taip atsitinka filmuose. kuriuos aš vadinu “šaudyk – gaudyk”, tad, nieko keisto, jei ant traukinio stogo užsirioglina koks nors Stalonės suvaidintas personažas. Mūsų vagonuose sėdintys žmogeliukai – labai geros širdies, jie nori padėti visiems, netgi ir tiems blogiukams ant stogo. Taigi, jei paleidžia po vieną ranką ir ištiesia ją tiems, ant vagono stogo esantiems.

Sakykime, kad jie laiku ištiesia po vieną ranką šokinėtojams, kurie vis dar yra ant stogo.

Jei traukinyje buvo dvi įsimylėjusių poros ir abi jos ištiesia pagalbos rankas, tai reiškia, kad mes traukinyje nebeturime nieko, kas laikytųsi abejomis rankomis. Kalbėjome, jog svarbu, kad pora laikytųsi abejomis rankomis, nes, kai taip nesilaikoma – traukinyje nelieka išlinkimo. Jei nebėra išlinkimo – jis tampa tiesiu.

O dabar rimtai: kai abi rankos pakeltos į viršų, gauname Cis-jungtį. Kiekviena rankelė laiko kažkokį naują žmogeliuką ir nei vaikinas, nei mergina nenori būti nehumaniški – nepaleidžia, kad viršuje esantys šokinėtojai nenukristų ant žemės.

Realybėje – ant stogo apsistojo vandenilis (H) . Kai tik mergina ir vaikinas paleidžia po vieną ranką ir pagriebia žmogeliuką ant stogo, traukinys pasidaro tipo traukiniu. Įsimylėjėlių vagonas jau nebeypatingas, jis tampa tokiu pačiu, kaip ir kiti vagonai šiame traukinyje.

Kai П traukinys pavirsta į traukinį I, reikia suprasti, kad polinesočioji rūgštis pavirto į sočiąją. Šis procesas vadinasi pilna hidrogenizacija.

Ji gali būti atliekama laboratorijose, o taip pat ji gali vykti ir mūsų organizmuose. Daugumą reikalingų traukinių organizmas gali pasigaminti pats, išskyrus Omega 3 ir 6 riebalų rūgštis.

Trečioji situacija

Įsivaizduokite, kad vyrukas paprašo mylimosios rankos, o ji, begėdė, pasako lemtingąjį “ne”! Jis nusprendžiai iššokti pro važiuojančio traukinio langą. Tačiau mergina ne visai jau tokia beširdė – laiko vyruką, nepaleidžia, nors anas jau kabo žemyn galva. Ir nors porelė ir toliau laikosi abejomis rankomis, tačiau jų poza nenatūrali.

Juk visi supranta, kaip rizikinga keliauti anapus lango. Traukinys gali išsikreipti, susisukti, atsidurti neadekvačioje padėtyje.

O dabar rimtai: Transjungtis – tai yra, ką vadiname “karti, maža, išsikreipusi”. Pakanka vienos tokios poros, kad transriebalų rūgštimi pavadintumę visą traukinį.
Jei kas žiūrėtų iš šalies, jam atrodytų, kad traukinys atitinka I tipą. Tačiau taip nėra – mes jau žinome, kad I tipo traukinyje nėra nei vienos poros, kuri laikytųsi abejomis rankomis. Tad, šis traukinys yra ir netikras I tipo traukinys, ir netikras П tipo traukinukas. Žodžiu, nei vienas, nei kitas – tiesiog optinė apgaulė.
Tokį iškreiptą ryšį vadiname daline hidrogenizacija. Tai ir yra tas procesas, kuris sukuria dirbtinius riebalus, kurie natūralioje gamtoje neegzistuoja. Čia žmogus taip traukinuką bombarduoja šokinėtojais, deda visas pastangas, kad išskirtų įsimylėjusių poreles, bet kai jam tai nepasiseka, jis poreles verčia laikyti šokinėtojus ir toliau ant stogo – taip pasmerkdamas juos dideliems pavojams ir nenatūralioms būsenoms.
Štai taip gaminami augaliniai riebalų mišiniai bei margarinas (nors yra margarino ir be transriebalų, tačiau jis nei kiek negeresnis).
Taigi, dalinės hidrogenizacijos idėja buvo ta, kad mergina neitų iš proto, kad nekvailiotų ir neatkabinėtų vagonų. Buvo manoma, kad, kol jos užimtos, nes turi laikyti pro lanką persisvėrusius vyrukus, traukinys bus stabilus. Ir tai buvo didelė klaida. Traukinys tapo netikru traukiniu, apgavysčių irštva. Labiausiai apgaudinėjamas mūsų organizmas, kuris nesupranta, kas tai per traukinys, kaip su juo elgtis.

Paruošė Saulius Veržikauskas

Naudoti šaltiniai: lt.vikipedija.org, healthyfitnatural.com, ridoua.nl.ogena.net

Turėtų patikti

Hits: 1495

Posted in Skaitiniai, Viskas apie riebalus and tagged , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.