Ką rinktis: tradicinę ar alternatyviąją mediciną?

Ir susiginčyjome su senu pažįstamu: kas ta šiuolaikinė medicina, kaip ji problemas sprendžia, ko iš jos tikėtis, o gal gydytis savarankiškai, “bobučių” metodais?

 – Sauliau, be šiuolaikinės medicinos tu nebūtum išgyvenęs. Pats sakei  – vaikystėje apendiksą pjovė, po to TBC sirgai, nosies pertvarą kirtaisi, dantis tiesinai…

 – Taip, visa tai buvo. Taip, mane išgelbėjo tradicinė medicina. Atmesk dar kokius 50 metelių, garantuotai būčiau miręs, dabar ant mano kapo jau toks pagyvenęs ąžuolas bujotų.

 – Tad, ko tu putojiesi, kuo nepatenkintas, kodėl keikį ją  – šiuolaikinę mediciną?

 – Nekeikiu. Paprasčiausia, matau jos tikrąjį vaidmenį kasdieniame žmogaus gyvenime. Ji sprendžia tik aisbergo viršūnėje susikaupusias problemas, pačio galimų problemų fundamento neliečia.

 – Ko tu nori? Kas tau dar negerai?

 – Na gerai, kad būtų paprasčiau suprasti, pabandysiu kalbėti alegoriškai. Štai, imkime automobilį. Manau, šis sulyginimas bus labiau suprantamas. Važinėji juo, važinėji, vieną dieną pradeda kalti variklis. Arba ne, sakykim, nustoja krauti generatorius. Nes sudilo dirželis, išsitampė ir vieną dieną nutrūko.

 – Ir?

 – Ir nieko. Vyksti įį autoservisą, ten dirželis pakeičiamas, patikrinamas generatorius ir tu “paleidžiamas” į laisvę  – važinėk į sveikatą.

 – Ir kas čia ne taip?

 – Viskas tvarkoje, tokį vaidmenį vaidina ir mūsų šiuolaikinė medicina  – ji “sutaiso” atsiradusią problemą.

 – O ko nori tu?

 – O aš noriu, kad žmogus būtų iki tiek išmintingas ir žinantis, kad sugebėtų su automobiliu tvarkytis taip, jog tokių gedimų būtų išvengta, arba jie atsitiktų ypač retai. Juk mes suprantame, kad jei automobiliui laiku keisti tepalus, diržus, padangas, tikrinti aušinimo skystį, detalių nusidėvėjimą, gedimų bus itin mažai. nes tu automobiliu rūpiniesi taip, kaip privaloma, gedimų tikimybė sumažėja iki minimumo.

Draugas pamąsto, tačiau greit sugalvoja atkirtį:

 – Tačiau kiek tu bekeistum tepalus ir padangas, tai neišgelbės nuo smūgio iš šono, nuo girto vairuotojo, nuo slidaus kelio ir t.t.

 – Taip, šiuo atveju šiuolaikinė medicina yra būtinybė: traumos, nelaimingi atsitikimai, stichinės nelaimės  egzistuos visada ir šiais atvejais medicinai suteikiama galimybė atsiskleisti visa savo jėga, parodyti visus įmanomus sprendimų būdus. O kasdieniame gyvenime mes ir toliau privalome “keisti tepalus”, tai yra, nuolat rūpintis savimi: mityba, fiziniu aktyvumu, grynu oru, psichine sveikata. Teisingai valgai, pakankamai sportuoji, nesinervini  – štai tau ir “kūno servisas”, apie kurį, deja, medikai kalba ypač retai. O, kad ir kalba – kas iš to? Paklausei ir nuėjai. Patiko – pasinaudojai patarimais, nepatiko – nusispjovei ir gyveni po senovei. Juk nėra jokios prievolės.

 – Ką daryti? Kaip žmones priversti rūpintis savimi? Ir svarbiausia  – iš kur žinoti, kad tu esi teisus, kad rekomenduoji “tikrą” mitybą, sveikatai palankų sportą?

 – Dabartinė sistema savimi rūpintis neskatina. Netgi atvirkščiai: tu turi tapti kuo aktyvesniu visą ko vartotoju. Štai aš esu valstybei baisiai nuostolingas. Maistą perku tik turguje ar iš pažįstamų ūkininkų, manęs nedomina tūkstančiai pseudoproduktų, pardavinėjamų prekybos centruose. Jau čia valstybė netenka krūvos pajamų. Toliau: kai nevalgau man kišamo šlamšto, retai sergu, ar visai nesergu. Čia ir vėl kenčia farmacija, tuo pačiu ir valstybė. Be darbo krūvos gydytojų. Ir dar smagiau. Per visus galus rėkia, deklaruoja, kad alkoholis ir rūkalai labai labai kenksmingi, bet ir toliau juos pardavinėja. Tai pala  – kas čia kvailiai? Jei namuose, šeimoje tavo vaikas užtrauks cigaretę, ką darysi? Atimsi rūkalus, išdroši ilgą grėsmingą paskaitą, pasakysi, kad daugiau to niekada nematytum ir basta! Na, jei kenkia, tai gi kenkia! Ar, sakysi, padidinus kainą ir cigaretęs priartinus iki prabangos prekių, jos nustos kenkti?

 – Tai sakai, alkoholį ir cigaretes reiktų uždrausti visai?

 – Ne, aš to nesakau. Tik čia vėl susiduriama su ta pačia problemų aisbergo viršūne: draudimai ir ribojimas pačio problemos fundamento neliečia. Kodėl, pavyzdžiui, man nesinori rūkyti, kodėl aš galiu išgerti taurę vyno, o po to jo neragauti kelis mėnesius?

 – Valia.

 – Šūds, o ne valia. Manai, alkoholikų, rūkalių valingų nėra? Yra. Ir dar kokių. Paprasčiausia jų visas gyvenimo būdas niekaip neskatina apsieiti be rūkalo, be šnapso. Tie dalykai yra jo gyvenimo dalis, gal ir neatsiejama, jie net noro tokio neturi  – atsisakyti. Tai, tarsi tavo koja: tu net neįsivaizduoji, kad turėtum jos atsisakyti, nes ji yra tavo koja. Kodėl kažkas man turėtų aiškinti, kad ją turėčiau nusipjauti? O štai aš tokio reiškinio, kaip rūkymas ir gėrimas, su koja nebetapatinu. Man tai labiau  – uodega, kuri gal ir puošni, bet visai nereikalinga.

 – Kaip suprasti?

 – Kiekvienas žmogus turi prioritetus, kuriuos apsprendžia jo fiziologinė būklė. Kuo arčiau natūralaus gyvenimo būdo esi, tuo mažiau turi prielypų. Tad, norėdamas jų atsikratyti, ne drausti juos turėtum, o privalėtum iš esmės keisti gyvenimo būdą.

 – Ir?

 – Štai tokia ir turėtų būti tikroji, na, sakykim taip  – pagrindinė šiuolaikinės medicinos rolė. Pardon, – vaidmuo. padėti žmogui savo gyvenimą sustyguoti taip, kad, finale, jis turėtų kuo mažiau priklausomybių ir nustotų sirgti. Tačiau, kaip supranti, toks dalykas  – misija neįmanoma. Nes tokiu būdu valstybė praras aktyvų vartotoją arba jį bus vis sudėtingiau melžti.

 – Kas tada belieka? Domėtis alterrnatyviąja medicina?

 – Domėtis, žinoma, galima ir reikia, tik iš karto pulti pasitikėti būtų labai jau kvaila ir sveikatai pavojinga. Stebėkite jums patikusią idėją, gyvenimo būdo propagandą, stebėkite ilgai, tuo pačiu domėkitės kitomis alternatyvomis. Lyginkite, abejokite, klauskite, konsultuokitės ir vieną dieną pamatysite, kad jūsų galvoje viskas stoja į tam reikalui skirtas vietas. Akimirksniu suvoksite, kur apgaulė, kur geri norai. Tačiau gerais norais irgi gyvas nebūsi. Patį svarbiausią darbą atlikti galime tik mes patys. Išmokti pasisemti tikrų žinių, išmokti filtruoti informaciją. Su teisingomis žiniomis pradingsta bet kokia baimė.

 – Gerai, tai koks bus galutinis verdiktas šiuolaikinei medicinai?

 – Vien savimi pasikliausi  – kreivų dantų neišsitiesinsi ir lūžusios rankos nesuklijuosi. Vien medicina pasikliausi  – gali per sekliai įbristi: kovosi tik su simptomais, priežastis pamiršęs.

O štai tikros žinios plius šiuolaikinė medicina yra jėga!

Saulius Veržikauskas

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.