Įdomybės. Mokslo atradimai paprastais žodžiais

Mokslo naujienos, savais žodžiais:

Apie imunitetą

Pasirodo, vaikai gimsta praktiškai neturėdami imuniteto jokioms ligoms. Nuo pat gimimo prasideda pasaulio “tyrinėjimas”, į organizmą patenkančios bakterijos yra atakuojamos baltųjų kraujo kūnelių ir, jas nugalėjus, laimėjimo informacija pasilieka pas kūdikį, sekantį kartą, jei puls tokia pati bakterija, bus atsiųstas atitinkamas antigenas, kuris tą bakteriją neutralizuos. Taigi, visai normalu, kai vaikas dažnai sirguliuoja, tačiau visai nenormalu, jei jis laikomas ypatingai steriliomis sąlygomis: tokiu atveju jis užaugs silpnas ir ligotas.

Apie zebrus

Niekada nebuvau net susimąstęs, kodėl zebras dryžuotas. Mokslininkai tai aiškina taip: gali būti trys priežastys, kodėl zebrai tapo dryžuoti. Pirma: plėšrūnai į dryžuotą daiktą negali susikoncentruoti, jiems atrodo, kad zebro atskiros dalys išsimėčiusios. Taip pat, stebint zebrus iš toli, ypač, kai nuo žemės kyla karštis, vaizdas gali visai susilieti ir plėšrūnai zebro nepastebi visai. Kita priežastis: pasirodo, juodi  –  balti dryžiai savotiškai vėsina gyvūno odą, sukuriamas vėdinimo efektas. Kaip ten bebūtų, bet zebrai gyvena tikrai nevėsiose klimatinėse zonose, todėl tokia savybė turėtų būti naudinga. Trečia: aiškiai ištirta, kad dryžuotą odos paviršių daug mažiau atakuoja mašalai ir musės.

Apie Saulę

Saulė, pasirodo, ne stovi vietoje, o sukasi apie galaktikos centrą. Aplink jį apsisuka per vienus galaktinius metus, kurie prilygsta maždaug 250 000 000 Žemės metų :) Sukimosi greitis  –  217 km/s. Taip pat nustebino tai, kad, pasirodo, Saulėje yra … vandens! Jei tiksliau, Saulėje daug vandenilio bei deguonies ir tam tikromis sąlygomis, esant žemesnei aplinkos temperatūrai (Saulės dėmėse temperatūra geli siekti “tik” 4500 laipsnius pagal Celsijų), susidaro vandens molekulės. Taigi, Saulėje vandens yra!

Beje, Saulė, kaip tokia, labai pasikeis ir sunaikins Žemę, kosminiais masteliais, gana greitai: maždaug už 5 … milijardų metų.

Apie mūsų protėvius

1974 metais Etiopijoje rasti australopiteko kauleliai mokslininkams daug papasakojo apie tai, kaip atrodė mūsų protėviai prieš 3 milijonus metų.

Atrastieji kauliukai priklausė moteriškai būtybei, todėl ją pavadino Lucy (Liusi). Po ilgamečių tyrimų buvo nustatytą, kad moteris gyveno maždaug prieš 3,2 milijonus metų, o mirė sava mirtimi, kai buvo maždaug 20  –  25 metų amžiaus. Toks amžius  –  vidutinis australopitekų amžius. Moteris buvo 105 cm ūgio, svėrė 27 kilogramus. Jos smegenys buvo maždaug trečdalio šiuolaikinio žmogaus smegenų dydžio.

Manoma, kad australopitekai daug laiko praleisdavo medžiuose, taip apsisaugodami nuo plėšrūnų, o maitinosi augalais ir dvėseliena ar maita.

Apie bakterijų plitimą

Nuo “blogų” bakterijų apsisaugoti tikrai sunku, nes jos plinta oru ir dideli atstumai joms nieko nereiškia. Yra tam tikra bakterijų rūšis  –  termo bakterijos, kurios gali gyventi tik vandens telkiniuose, kuriuose temperatūra apie 65  –  70 laipsniai pagal Celsijų. Tai labai karštas vanduo, todėl kitokių rūšių gyvio ten atrasti nepasiseks. Taigi, užkaitinus vandenį iki reikiamos temperatūros ir ją palaikant pastovia, po tam tikro laiko galima pastebėti, ten iš kažkur atsirado termo bakterijų. Be abejo, mes su jumis to nepastebėsime, tai mokslininkų su tam tikrais prietaisais, darbas. Iš kur jos atsirado? Atkeliavo oru ir ne kitaip. Logiška manyti. kad šitokiu būdu po pasaulį gali keliauti ir kitų rūšių bakterijos.

Tai tik įdomybių šiai dienai

Saulius Veržikauskas

Turėtų patikti

Hits: 392

Posted in Įdomybės and tagged , , , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.