Įdomiosios kelionės po smegenų vingius: kokie žmonės tampa genijais?

Nei viena gyvūnų rūšis visame pasaulyje tarpusavyje nesiskiria taip smarkiai, kaip vienas nuo kito skiriasi žmonės.

Didžiausi skirtumai egzistuoja smegenyse. Paėmus dviejų žmonių smegenis ir juos sulyginus, gali pasirodyti, kad lyginami skirtingų rūšių atstovai.

Nors smegenų pagrindas visų vienodas (jis smarkiai sutampa su kitais žinduoliais, netgi žemesniaisias stuburiniais), tačiau žmogus turi didžiausią “galimybių lauką”, tai yra, pilkąsias zonas, kuriose mezgasi ir nyksta sudėtingos neuronų jungtys.

Egzistuoja tikslios mokslo įvardintos zonos, kurios atsakingos už žmogaus, taip sakant, civilizuotą elgseną, talentą, tam tikrus sugebėjimus.

Kad būtų paprasčiau, savo vaizduotėje smegenis suskirstykime į kambarius, kuriuose laikomi tam tikri įdomūs dalykai. Kambariai turi skirtingus pavadinimus. Sakykime, vienas jų vadinasi “Talentai”. Jo viduje galima rasti įvairius skyrelius, kur sudėti įrankiai, naudojami skirtingoms veikloms. Štai, vienas skyrelis vadinasi “Talentas piešti”, o kitas –  “Talentas lipdyti skulptūras”, dar vienas puikuojasi užrašu “Talentas rašyti”. Tų skyrelių gali būti daug, tačiau gali būti tik vienas.

Kai kurie žmonės tokio kambario, kaip “Talentai” net neturi, jau nekalbant apie atskirus skyrelius.
Tuo žmonės ir skiriasi. Jei tavo galvoje trūksta kambarių ar skyrelių, tu jų niekada neturėsi, neištreniruosi, neužsiauginsi.

Į literatūrą linkęs filologas negali suprasti užkietėjusio matematiko, nes jų galvose egzistuoja ar trūksta skirtingų kambarių ar bent skyrelių. Jie vienas kito iki galo nesupras niekada, nepriklausomai nuo išsilavinimo, amžiau ir lyties. Heavy metal gerbėjas dažniausiai nesupras arijų, ir atvirkščiai. Nors, yra tikimybė, kad žmogus turi abi “skryneles” – metalui ir operai.

Todėl pasaulyje tiek daug skirtingų požiūrių, o taip pat galima lengvai suvokti, kodėl žmonių grupės, susivienijusios kokios nors pasaulėžiūros pagrindu, yra nesuprantamos ir nepriimtinos kitoms žmonių grupėms.

Bandymas savo požiūrį primesti kitiems žmonėms atitinka bandymą išoperuoti kito žmogaus smegenis. Suprantama, tai sekasi labai sunkiai, dažniausia tuo nieko nepasiekiama.

Žmones vienyti lengviausia, kai panaudojamas “kambarys”, kurį turi praktiškai visi. Dažniausia tai – kažkas primityvaus, ką turi visi žinduoliai.

Sakykime, žmonės vienijasi, kai naikinami jų vaikai ar bandoma atimti maistą, iš vyrų paimamos jų moterys (karas – ir viena, ir kita, ir trečia, todėl karo metu atsiranda daug patriotų).

Taikos metu burtis patriotizmo pagrindu – seksis sunkiai, nes “patriotizmo kambarys” nėra stimuliuojamas. Dar įdomiau: jei taikos metu buriamasi patriotizmo pagrindu, tai reiškia, kad po šia vėliava susibūrę žmonės, turi gana primityvias smegenis, jų elgsenoje dominuoja “patriotizmas”, kurio neužgožia jokie talentai. Tačiau tuo piktintis neverta – paprasčiausia, žmonių tokios štai išskirtinės smegenys su ypatingais kambariais bei skyreliais.

Sakykim, kitas žmogus linkęs į grindų plovimą. Jis, plaudamas grindis, jaučiasi savo kailyje, jam ši veikla nenuobodi, o netgi patraukli. Tik šioje veikloje jis jaučiasi savimi, čia jis rodo neįtikėtiną sumanumą, darbštumą ir profesionalumą. Tai reiškia, kad tam tikrame smegenų kambarėlyje žmogus turi gana didelį skyrių su užrašu “Grindų plovimas”.

Kasdienėje žmonių elgsenoje dominuoja elgsena, kurią lemia labiausiai išvystyta smegenų sritis. Priminsiu, kalbame apie “civilizuotą” elgseną, o ne apie esminius instinktus. Pasitaiko žmonių, kurių pilkoji smegenų dalis tokia skurdi, kad jam belieka vien instinktai…

Jūs važiuojate paspirtuku, o šalia jūsų prazvimbia prabangus feraris. Jūsų noras, geismas, taip pat važiuoti ferariu yra neįgyvendinamas, nes rankose jūs laikote paspirtuką, kuris niekada nevirs automobiliu. Taip ir žmonės, neturintys tam tikrų išvystytų smegenų sričių (kambarėlių), niekada nesugebės atlikti to, kam jie nėra skirti. Paprasčiausia, nėra įrankio – tam tikros smegenų srities.

Tačiau kiekvieno žmogaus smegenų pilkosios zonos yra ribotos. Juk smegenys turi tam tikrą baigtinį paviršiaus plotą. Tad, paėmus du žmones, kurių smegenų paviršiaus plotas yra toks pat, mes vis tik galime matyti labai skirtingus vaizdus. Vieno žmogaus smegenyse dominuos vieni talentai, kito – dar kitokie (aišku, gali būti ir tie patys – sutapimas). Gali būti, kad antrasis žmogus iš vis neturi “Talentų kambario”, tačiau tada jo smegenyse daug labiau išsiplėtusios kitos sritys, sakykime, mūsų jau minėtoji “Patriotizmo” sritis.

Stereotipas, kad “mokslininkai yra išprotėję pamišėliai”  – ne iš piršto laužtas. Jei žmogaus smegenyse itin dominuoja viena smegenų sritis, atitinkamai, kita sritis gali būti kiek “nuskriausta”. Visais gyvenimo atvejais (kalbant apie talentus, genijus) adekvačiai elgsis tik genijus, turintis didesnes smegenis. O smegenų masė varijuoja nuo 800 g iki 2 kg! Reiktų suprasti, kad žmogus, turintis 1 kg svorio smegenis, gali būti toks pat talentingas, kaip 1,8 kg smegenų nešiotojas. Tik žmogaus, turinčio mažas smegenys, elgsena gali būti keistoka, kiek neadekvati – talentas užgožia kitus elgsenos centrus.

Tuo pačiu, žmogus turintis dideles smegenis gali būti absoliutus kvailys ar eilinis, mąstymu nepasižymintis, pilietis. Paprasčiausia, jo galvelėje nėra kambarėlių su užrašu “Talentai”.

Tačiau negailestingoji statistika sako, kad žmogus su didelėmis smegenimis net 70 % dažniau būna genijus, nei žmogus mažomis smegenimis.

Nacija, rasė, kurios smegenų vidurkis didesnis, turi daug didesnę tikimybę “užsiauginti” genijus.

Tolimesni išvedžiojimai smarkiai nepolitkoretkiški, todėl apie tai papasakosiu, kai tam subręs rimtas reikalas.

Saulius Veržikauskas

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.