Galbūt gyventi jums trukdo tik vienas blogas įprotis

Dažnai tenka susidurti su gyvenimu nusivylusiais žmonėmis, kurie skundžiasi tuo, kad nelaimingi ne tik jie, tačiau ir visa jų šeima. Tikriausia, visi esame matę Laisvės alėja Kaune, ar Palangoj, Basanavičiaus gatve pralinguojančią panašaus sudėjimo šeimynėlę: tėvas – burundukas, mama – burundukienė, o vaikučiai – burundukiukai.

Kas tai? Genai?

Gali būti ir taip, tačiau dažniausia šeimos gyvenimą paveikia koks nors blogas, neteisingas įprotis.

Įsivaizduokite, kad jūsų šeimoje nagus įprasta nusigraužti, o ne nusikirpinėti žirklėmis. Jūs augate, stebite, kaip nagus graužia jūsų tėtis, mama, sesuo… Taip pat elgiatės ir jūs. Užaugęs šį įproti pernešate į savo naująją šeimą, visus įtikinate, kad tai „natūralu“, „sveika“ ir štai: nagučius graužia jau jūsų vaikai, o po to ir anūkai.
Nagų graužimas nėra jau toks blogas užsiėmimas, todėl kiek labiau mūsų gyvenimo jis nepaveiks. Tačiau mes turime kitų, daug pavojingesnių įpročių, kurie gali atsiliepti mūsų sveikatai ar net būti pavojingi gyvybei.

Neseniai teko kalbėtis su jauna mergina, kuri, kaip ir visos pasaulio merginos, nori būti liekna ir graži. Ji nuoširdžiai dėstė, kaip ji lanko sporto klubus, kaip kontroliuoja savo racioną, kaip stengiasi gerti vandenį ir t.t. O svoris nekrenta, nors tu ką!

Išsiklausinėjau apie mitybos įpročius. Na, ne tokie jau ir blogi, ypač jaunam, aktyviam žmogui. Vienu momentu net suabejojau savo skelbiamų teorijų teisingumu…
Išsikalbėjome. Ji papasakojo, kad jos tėvai visą gyvenimą dirba sėdimus darbus ir jie taip pat putlūs. Kaip ir pašnekovės brolis. Žodžiu, šeima panašėja į mano aukščiau aprašytus gyvunėlius.

Ir tik po 10 minučių intensyvios apklausos apie jų šeimos tradicijas, išaiškėjo esminė klaida. Pasirodo, šeimos galva vakarais ant stalo padeda didelį bliūdą, pilną šokoladinių saldainių, sulaužyto šokolado ir visi draugiškai sėda prie televizoriaus. Ištuštintas bliūdas sekančią dieną užpildomas iš naujo. Ir taip – diena iš dienos, metai iš metų!

Čia gali būti jūsų teksto, tinklalapio ar puslapio nuoroda

Nesu religingas, tačiau persižegnojau. Valgyti saldumynus, o ypač vakare – tai pats tiesiausias kelias į ligų pasaulį, jau nekalbant apie amžinai su savimi nešiojamus antsvorio kilogramus.

Kai šitai pasakiau pašnekovei, jos reakcija buvo gana netikėta: ji pradėjo verkti. Po to paaiškino, kad negalinti įsivaizduoti, kaip galima vakarais nevalgyti šokolado! Ir dar nepatikliai pasiteiravo, o ar aš vakarais tikrai nevalgau nieko saldaus?!!!

Šio mūsų pokalbio moralas paprastas: kai kada žmonės apie tai, kad elgiasi neteisingai – NET NESUVOKIA!

Panaši situacija su nuolat „ant dietų“ sėdinčiomis moteriškaitėmis. Čia, žiūrėk, per draugės gimtadienį prisišampanuoja, o sekančią dieną net kavos su šaukšteliu cukraus neįsiūlysi: „dietinasi“. Ir taip vargstama visą savo sąmoningą gyvenimą. Arba – susitaikoma su likimu ir atsiduodama Dievo, tai yra, blogųjų įpročių valiai…
O juk dažniausia mums užtektų pakeisti tik vieną, patį blogiausią įprotį. Visi mes žmonės, visi darome gerus ir blogus dalykus, mėgstame ir patingėti ir pasilepinti. Viskas čia tvarkoj. Bet, žiūrėk, anas toks pat tinginys, kaip ir aš, bet kūdas, sveikas… O aš…

Ką patarčiau?

Pasižiūrėkite į save, į savo gyvenimą iš šono. Ką darote neteisingai? Gal tai tik kokia nors smulkmena?

Štai keletas „smulkmenų“, gadinančių mūsų sveikatą:

1. Per didelis įjunkimas į alkoholį. Nedidelis vyno ar kitokio gėrimo kiekis yra nekenksmingas, tačiau jei alkoholis vartojamas ypač reguliariai ir kiek didesniais kiekiais – antsvoris bei sveikatos suprastėjimas neišvengiamas. Kartais užtenka atsisakyti savo vakarinio bokaliuko alaus ir viskas atsistato į savo vietas

2. Sulčių bei saldžių gėrimų vartojimas. Mums atrodo, kad mes darome viską, kaip reikia – sportuojame, laiku ir saikingai valgome, tačiau vis tiek esame stori ir ligoti. Gali būti, kad mes mėgstame coca colą ar paprastas obuolių sultis ir to nelaikome dideliu trūkumu. Deja, kartais tai būna pats didžiausias trūkumas ir jo atsisakius iš naujo atrandame gyvenimo džiaugsmą.

3. Nuolatinis užkandžiavimas riešutais, razinomis ir kitais džiovintais vaisiais. Mes ne voverės, todėl riešutai ir džiovinti vaisiai nėra mūsų pagrindinis maistas. Džiovintuose vaisiuose labai daug įvairių cukrų , o nesaikingai vartojant riešutys nesunku persivalgyti. Ta pati situacija su nuolatiniu vaisių  – žiemą bei vasarą – vartojimu.

4. Nuolatinis užkandžiavimas bet kuo. Nesvarbu, kuo užkandžiauti, tačiau jei tai daroma dešimt kartų per dieną, tai jau liga. Turite stipriai ir riebiai valgyti, tada jums nereiks smulkių užkandžių, kurie, kiekvieną kartą, jūsų organizme iššaukia insulino bangas ir artina jus prie diabeto. Valgykite kuo rečiau ir kuo sočiau, užkandžiauti tiesiog nesinorės.

5. Maisto užsigėrinėjimas bet kuo – vandeniu, arbata, vynu. Visi šie dalykai yra reikalingi ir naudingi, tik visa tai turi būti vartojama atskirai Be abejo, vyną vandeniu skiesti galima, tačiau maisto – ne. Apie vandens ir maisto vartojimo ypatybes būtinai pasiskaitykite ČIA.

6. Besaikis duonos bei kitų miltinių gaminių vartojimas. Jeigu jūs linkęs į nutukimą, šie produktai jums apskritai turėtų būti tabu. Jei jūs sveikas – šiuos produktus vartokite saikingai ir, kiek tik sugebate, palaipsniui mažinkite savo prisirišimą prie kasdienės batono ar blynų porcijos. Šiuose produktuose daug krakmolo, kuris, iš esmės taip pat yra cukrus. Jei negalite be duonos, išmokite ją išsikepti patys: naudokite tik natūralų raugą ir pilno grūdo ruginius bei kvietinius miltus. Vyrauti turėtų ruginiai. Tokia duona – gana skalsi, kaloringa ir joje nėra jokių „E“ raidelių bei įvairių „pagerintojų“.

7. Nuolatinis bulvių vartojimas dideliais kiekiais. Bet kokios bulvės – virtos, keptos, troškintos – tai didelis krakmolo šaltinis. Kaip jau minėjau, krakmolas mus gali nutukinti lygiai taip pat, kaip ir cukrus. Bulves valgyti galima, tačiau būkite labai ir labai saikingi!

8. Moterys šio įpročio blogumu nepatikės. Visi dribsniai, kad ir kaip gražiai nebūtų išreklamuoti, yra didelis cukraus šaltinis, nuo jų tunkama nei kiek ne prasčiau, nei nuo bulvių ar miltinių patiekalų. Jei mes juos valgome rytais, tai dar yra šansas, kad juos „sudeginsime“, tačiau jeigu mes nusprendėme pasilepinti „sveika“ vakariene ir pasitiekėme dribsnių su jogurtu, tai žinokite, kad beveik visas dribsniuose esantis cukrus smagiai nusės mūsų kūno riebaliukų pavidalu. Žinoma, jei nesiruošiame visą naktį šokti ir kitaip siausti. Tas pats pasakytina ir apie visas javų košes, įskaitant ir mūsų visų mėgstamus ryžius. Taigi, šių produktų vakarais valgyti neturėtume jokiu būdu. Jei norime būti sveiki, žinoma.

Gali būti, kad jums trukdo būtent kuris nors vienas šių įpročių. Jums gali užtekti pakeisti savo dienotvarkę, dalį raciono ir jūsų antsvoris palaipsniui išgaruos. Bet jeigu jūsų medžiagų apykaita sutrikusi gana stipriai, jums belieka keisti ne kurį nors įprotį, o visą gyvenimo būdą.

Saulius Veržikauskas 

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.