Du pasakojimai apie apgavystes: bandymas išvilioti pinigus iš žemiečio užsienyje ir netikėtai sugedęs pusnaujis automobilis

Galvok ką nori, tačiau kartais atsitinka tokie sutapimai, kad tikrai gali pagalvoti, jog kažkas iš aukščiau stebi ir virveles tampo, rodo kelią, kuriuo keliauti reiktų.

Šiandien mano gyvenime   – įšradingų apgavysčių diena. Ta prasme, kad nuo pat ryto vis sužinau (iš įvairių šaltinių) apie įdomias apgavystes.

Porą jų papasakosiu ir jums, gal pravers.

Pirmoji istorija: bandymas apgauti remiantis bendra tautine priklausomybe

Pirmoji  – susijusi su emigrantais. Gera FB draugė, tikrai nuoširdus žmogus, savo sienoje papasakojo, kaip jai netikėtai pradėjo siųsti žinutes iki šiol visai nepažinota moteris. Mano pažįstama gyvena ir dirba Hamburge, gi nuskriaustoji moteris, skųsdamasi, kad ją ir dar kažkokius jos du vyrus apgavo “Ugnius iš Kauno”, įdarbino kažkokiame netinkančiame darbe, kad jie  dabar bando grįžti į Lietuvą, tačiau neturi nei cento, tačiau mielai sutiktų, jei būtų paimti iš dabartinės jų vietos, atvežti į Hamburgą, o ten jau susitartų dėl kelionės į gimtinę.

Tiesiog klasikinis apgaudinėjimo variantas: apeliuoti į pačiaus pačiausius artimo žmogaus (suprask, užsienyje lietuvis lietuviui yra giminė) jausmus ir tokiu būdu pabandyti išpešti nors kažkiek pinigų. O jei pasiseks, jei auka ir kiek silpnesnės psichikos, visai įmanoma nurauti ir didesnę sumą. Panašiai “dirba” čigonai pakelėse. Įsitaisę prabangų automobilį su užsienietiškais numeriais, vieną saviškį aprengę padoriu kostiumu, stabdo pakeleivingus automobilius ir pasakoja, kad sulūžo mašina, o jie, va, vargšeliai, Graikijos gyventojai, šioje šalyje pirmą kartą, kortelė jų užblokuota, grynųjų jie per amžių amžius nematė, bet jei nors kiek padovanotumėt  – pamatytų ir būtų išgelbėti. Jei pastebi, kad auka abejoja, nusimauna savo “auksinius” žiedus ir geraširdiškai pasako, ech, duok, kiek gali, jei sąžinę turi… Ir perka žmonės žalvarinius žiedus, kaip auksinius. Kiti šiaip, iš gailesčio su eurais atsisveikina. Yra tam tikra statistika – iš dešimties vienas garantuotai bus žioplas. O jei gera diena papuls, gal kokius tris iš dešimties pasiseks apgauti.

Žinau, kai kas gali suabejoti  – o gal tikrai nelaimė tiems lietuviams?

Atsakau.

Pirma: jie ten tryse, du vyrai ir moteris, taigi, būryje smagiau ir saugiau.

Antra: taip, kaip parašė visai nepažįstamam žmogui ir paprašė pagalbos, taip gali parašyti ir visai pažįstamam žmogui į Lietuvą ir taip pat paprašyti pagalbos. Pervesti pinigus yra daug būdų, vienas jų, seniai tikrintas pertikrintas  – Western Union.

Trečia: jei padėtis tikrai be išeities (kuo giliai giliai abejoju), galima kreiptis į pirmą pasitaikiusį policininką ir pradėti aiškinti “problem, problem!”. Vokietija ne Rusija ir net ne Lietuva, ten jūsų gatvėje nakvoti nepaliks, nebent to norėsite patys.

Ketvirta: internetu nesunku susirasti atstovybę, ambasadą, konsulatą ir paprašyti pagalbos. Tikrai padės, vienaip ar kitaip, ant ledo nepaliks.

Su pirma apgavyste išsiaiškinome, dabar judėkime prie antros, man daug įdomesnės, išradingesnės, širdžiai mielesnės.

Antra istorija : apgavystė kuro kolonėlėje

Jos vyksta nuolat, tačiau Lietuvoje gal ir nelabai, o štai Rusijoje aplinka joms labai tinkanti, ypač arti didesnių miestų. Papasakosiu vieno ruso istoriją, o išvadas darykitės patys.

Pavadinkim mūsų pasakojimo herojų Ivanu.

Taigi, važiuoja sau Ivanas su žmona ir dukrele į Maskvą. O patys iš kaimo kaimiausio, nuo Maskvos kelis šimtus kilometrų nutolusio. Žodžiu, paprasti, nepasikėlę žmogiukai, sukčiams itin tinkamas jaukas. Ivanas vairuoja poros metų senumo škodą oktaviją. Iki Maskvos likus porai dešimčių kilometrų sustoja kuro kolonėlėje. O čia  – idilija: gražu, tvarkinga, operatorius į lauką išlekia, pistoletą į kuro baką įkiša. Ivanas eina vidun susimokėti, žmona lekia tualetan, o dukrelė perkasi hotdogą. Tiesiog toks gražus šeimyninis – kelioninis vaizdelis.

Visi trys susėda į škodą, besišypsantis operatorius pamojuoja ranka ir šeima pajuda link tikslo  – Maskvos centro. Pavažiavus keletą kilometrų staiga užgęsta mašinos variklis. Ką bebandytų Ivanas, niekas nepadeda   – variklis tylus, kaip pamiškės berželis (keistas sulyginimas, sutinku, tačiau toks štai šovė galvon).

Sustoja pravažiuojantys automobiliai, vairuotojai bando padėti, tačiau bergždžiai. Staiga, kur buvęs, kur nebuvęs, pasirodo traliukas, kurio vairuotojas pasiūlo pavėžėti iki artimiausio serviso. Užsiprašo 2500 rublių (33€). Ivanas šoke, “pasigiria”, kad jis per mėnesį tik 20 tūkst. (266€) teuždirba, tad, ši suma jam per didelė.

 – Čia Maskva, brolau (bratan)!   – geraširdiškai prataria tralistas.  – Čia viskas kainuoja, netgi pirstelėjimas!

Ivanas nutyla, Kai pauzė kiek užsitęsia, tralistui pabunda sąžinė:

 – Žinai ką, geras, matau, esi žmogus, tai nuvešiu už štukę (13€). Štai į tą servisą,  – parodo navigacijoj. – Ten turiu neblogas nuolaidas, pritaikysim tau, brangiai nekainuos.

Ivanas, kiek pasvarstęs, sutinka. Automobilis kraunamas ant traliuko ir transportuojamas į pažadėtąjį servisą.

Įvažiuojama į keistą “garažiukų” rajoną, viskas pilka, jokių iškabų, net kelias neasfaltuotas. Ivanas tyli, žiūri, kas čia bus.

Traliukas sustoja prie kiek didesnio pastato, iš jo išeina krūva meistriukų ir pasako, kad škodą galima varyti ant duobės.

Ivanas užeina į administracinį pastatą (už kitus didesnį garažą) ir jam pasakoma, kad palauktų, kol bus atliekama diagnostika. Ivanas su šeima sėdi ant aptriušusių suoliukų, pastebi kavos aparatą ir gerdamas kavutę bando nusiraminti.

Asociatyvi nuotrauka. Photo by Fancycrave on Unsplash

Lygiai po valandos ir 12 minučių ateiną vienas meistrų ir pakviečia Ivaną eiti kartu. Garaže Ivanas apstulbsta, jam pakerta kojas: škodos variklis pilnai išardytas! Išrinktas iki varžtelio!

 – Štai matai tą detalę?  – Ivanui pakiša kažkokį aprūdijusį metalo gabalėlį,  – ji kalta. Dar truputis, ir variklis būtų užkalęs!

Ivanas apstulbęs tyli.

 – Bet nepergyvenk,  – jau raminamai prabyla meistras.  – Šiandien mes viską sutaisysim, variklis bus kaip naujas. Žinoma, tai kažkiek kainuos. Na, sakykim, 70 tūkstančių rublių (932€).

Ivanas konkrečiame šoke. Atiduoti tris su puse algos! Vyrui “dašunta” kad jis yra apgaudinėjamas.

Grįžta atgal į “administracinį” pastatą ir bando paaiškinti, kad jis variklio ardymo paslaugos neprašė, norėjo tik diagnostikos kompiuteriu, o jau po to būtų spęndęs  – palikti mašiną čia, ar gabenti į kitą servisą. “Administratorius” geraširdiškai sumažina kainą ir pažada, kad iš serviso galės išvykti jau po poros valandų. Ivanas nepasiduoda. Prisimena vieną žymų bloger’į, gal būtų tiksliau  – youtub’erį, kuris užsiima auto apgaulėmis ir nuolat transliuoja visokius įdomius filmukus su paaiškinimais. Kažkokiu būdu susisiekia su youtube’riu, pavadinkime jį Miša ir trumpai išdėsto situaciją. Miša pažada kuo greičiau atvykti ir tikrai, po valandėlės jis jau prakeiktame servise.

Serviso šefas bando aiškintis, kas tas Miša, ko jam reikia, ką pažįsta ir, apskritai, kokio organo jis čia advokatauja.

Miša, pasirodo, tikrai kietas vyrukas, savo motyvus ir būsimas perspektyvas paaiškina gana konkrečiai:

 – Nepiskite man proto, daug metų pats esu varinėjęs automobilius iš Vladivostoko į Maskvą, žinau visus jūsų fintus, taip pat ir šį, su tablete benzino kolonėlėje. Trumpiau (karoče), darykite ką norite, grąsinkite, išmeskite mane iš čia, muškite, tačiau aš jums pažadu  – po valandėlės čia bus keli būriai policijos ir daug mano kolegų – bloger’ių bei žurnalistų. Šitą aš jums garantuoju.

Banditas pasikviečia Mišą į šoną ir paaiškina:

 – Įtikinai. Po poros valandų galite atsiimti savo sušiktą mašiną. Bet aš taip pat prižadu: jei savo kanale ar kur kitur įvardinsi konkrečius pavadinimus, kuro kolonėlę, šitą adresą, tau bus nupjauta galva, toks pat likimas ištiks ir tavo šeimą.

Žodžiu, vyrai susitarė.

Ivanas atgavo savo automobilį, kuris iš tikrųjų buvo gerai sutvarkytas, servisas ir kolonėlė ir toliau dirbo savo juodus darbus, o Miša vis tik istoriją papasakojo, tik, žinoma, be vardų, pavadinimų ir traliuko valst. reg. numerio.

Išvadas darykitės patys: toks dalykas atsitikti gali ne tik Rusijoje, tačiau ir bet kurioje postsovietinėje šalyje, tad, būkite itin atsargūs. Kurą pilkitės patys, neatsitraukdami nei sekundei.

Pavargau pasakoti, todėl daugiau jūsų dėmesio nebereikalausiu ir atsisveikinsiu iki sekančio karto!

Atia

Pala, pamiršau paklausti: o gal ir pats esi išradingai apgautas? Jei taip, parašyk apie tai komentarų skiltyje.

 

Saulius Veržikauskas

 

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.