CĖBŪLYNĖ – stebuklinga šalta pagirių sriubikė, kurią turėtu mokėti paruošti kiekviena gera žmona

Du kartus ją valgiau pas Senelį Salantuose… božieš ti moj, kokia atgaiva sielai…. dūšiai, kūnui.. o jau pagiringam kūnui tai tarsi gyvybės eliksyras…
Vakar mano brangiausias šventė savo darbo aštuoniasdešimtmetį (kaip pasakė viena mano internetinė bičiulė apie kitos bičiulės darbą – vaje, koks senas tavo darbas) bei premjerą, tai jau iš vakaro įtariau, kad ši diena jam lengvai neprasidės. Taigi, kaip gera žmona, dar vakar vakare puoliau skambinti į Salantus, tikslinti receptą ir gaminti pusrytukus šiandienai.
Išties tai nėra konkretaus aiškaus recepto su nustatytom normom, tepasakysiu pagrindines sudedamąsias dalis.
Silkė
Vanduo
Actas
Druska
Cukrus
Pipirai
Svogūno galva
Svogūnų laiškai
Ir, jei norisi, kiti žalumynai..pvz krapai, kurių neturėjau..

Imame silkę, išskrodžiame, bet nelupame. Nuplauname ir kiek nusausiname. Vyniojame į popierių ir metam į žarijas, kad apkeptų. Paskui angliukus nuvalome, lupame, traukiam lauk kaulus… Tiems, kas namie laužo kurt nenori, kaip nenorėjau jo kurt vakar nakčia ir aš, parašiusi kaip turi būti, rašau, kaip tai dariau aš.. Išdarinėjau, nulupau, kiek leido mano trumpi stori pirštukai iškaulinau (super žodis), ir gautus file gabaliukus dėjau ant gerai įkaitintos grilinės keptuvės, išteptos riebalais. Dėkit į paprastą keptuvę, jei neturit grilinės. Nemanau, kad kas pasikeistų – tiesiog apkepkit, apskrudinkit (na, man bet kokie skrudėsiai skanu iki užsimiršimo) ir padėkit atvėsti.
Tuo metu imkit svogūno galvą (trijų litrų puodan dėjau dyyyyyyyyyyyydelę galvą), supjaustykit smulkiai smulkiai ir dar kiek patrinkite mediniu šaukštu, kad išsiskirtų sultys. Na aš tai kantrybės tiek be, todėl tiesiog mečiau galvą blenderin, ans susmulkino ir sultis išskyrė, beliko gautą masę sukrėst puodan.
Grįžtam prie pravėsusios silkės (3 litrų puodan sudėjau dvi silkes). Trinkite mediniu šaukštu arba pirštais (man taip buvo patogiau – išrinkau likusius kaulelius). Berkit gautą masę puodan, užpilkite šaltu virintu vandeniu. Suberkit smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus (ar kitą žalumą), druską, pipirus, šiek tiek cukraus. Pilkite acto. NEŽINAU kiek. Kad būt rūgštoka ))) Puodą šaldytuvan. Viskas
Ryte vyrui dubenėlin įpilsit, lovytėn nunešit, dėkingas bus iki grabo lentos (maniškis va jau kelinta valanda giriasi visiems telefonu)…

Prie cibulinės labai tinka bulvės su lupynom ir kastiniu bei spirgyne (o po šiuo žodžiu netikėtai slepiasi kepintos, o vėliau sumaltos kanapių sėklos ar linų sėmenys ))

Tuoj atvažiuos svečių, tad einu kept bulvių druskos miltų apvalkale (yra albumėly recepčiokas), kepint linų sėmenų, vietoj kastinio paruošiu turkiško jogurto su česnaku ir kmynais…Jergutėliau, kaip viskas derės prie cibulinės.. Na ir 50 g naminukės į komplektą kiekvienam ))

Ina Felt Pauliukonienė

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.