Baninate, mėtote facebook draugus, nepriimate kitokių nuomonių? Tai pati normaliausia reakcija

Kai man po skelbto tekstuko apie australopitekų išėjimą iš rojaus pradėjo aiškinti, kad Žemės amžius tik 6000 metų, susimąsčiau.

Ar gali būti žmogus toks kvailas?

Tikriausia, jei yra, tai ir gali. Na, gerai, lai būna jis toks, juk bėda jo artimiesiems, ne man, tad, kodėl turėčiau nervintis? Taip, taip, iš pradžių, gavus šį komentarą, pradėjo džiūti lūpos, smarkiau suplakė širdis, po to nuraudo skruostai. Akivaizdi organizmo reakcija į akivaizdžią nesąmonę. Žinoma, nesąmonė   – mano akimis. Milijonai žmonių visame pasaulyje tiki, kad mūsų planeta ne tik, kad jauna, bet dar ir plokščia. Mėnulis – tuščiaviduris, ateivių sumontuotas, amerikiečiai ten niekada net nebuvo, bet užtat mano minėtieji visažiniai taip tiksliai viską apie mūsų palydovą žino.

Nejau esu toks uždaras kitų nuomonėms? Toks netolerantiškas? Kodėl?

Štai, kaimynė prižiūri kito kaimyno, kino, mažą vaiką. Ji manęs paklausė, ar gražus berniukas. Na, negražus jis man. Ir prižiūrėti jo negalėčiau, kaip ir tamsiaodžio kūdikio. O štai vokietuką ar lenkiuką  – prašau!

Nagi tikras nacis esu, bet ką gi galiu padaryti, kad taip yra? Ir, klausimas  – ar tai gerai, ar blogai, o gal tai normalu? Tikiu, kad jei būčiau augęs margesnėje aplinkoje, į tokias smulkmenas, kaip vaiko rasė, nekreipčiau jokio dėmesio. Tačiau aš esu būtent toks  – tylusis rasistas ir tam yra priežastis. Nesinervinkite ir nesmerkite, čia tik pavyzdys, kokie skirtingi gali būti žmonės ir, svarbiausia, kaip nenoriai priimami kitaip atrodantys ir kitaip mąstantys.

Išsiaiškinau, kad bet kokio, kad ir pačio keisčiausio požiūrio gynimas, laikymasis, yra pats normaliausias dalykas.

Nepakantumas kito nuomonei yra pati normaliausia ir sveikiausia reakcija, – teigiama naujausiame  amerikiečių mokslininkų tyrime.

Per prievartą brukamos nuomonės, pasaulėžiūros tiesiog kenkia sveikatai, o geriausiai žmogus jaučiasi būtent bendraminčių rate.

Pačio žmogaus susikurta pasaulėžiūra ar nuomonė kuriuo nors klausimu, “įrėžiama” į smegenis ir tampa tarsi sudėtine organizmo dalimi.

Išgirdus kitokią nuomonę, susidūrus su kitokia pasaulėžiūra, organizmas reaguoja: jam tai – pavojus egzistavimui. Smegenyse išsiskiria tam tikros cheminės medžiagos, kurios išsiskiria ir gręsiant fiziniam pavojui. Organizmas mobilizuojasi kovai, tik ne racionaliems sprendimams. Smegenų galimybės kažką vertinti susiaurėja iki tos ribos, kuri būtina apsisaugoti nuo “svetimkūnio” – kitokios nuomonės, pasaulėžiūros.

Aršiai ginčijantis, barantis, racionalus mąstymas tyliai rūko už kampo, dažniausia “laimi” fiziškai stipresnis ar garsiau rėkiantis. Tačiau priimti racionalų sprendimą žmogus sugebės tik nusiraminęs.

Ir atvirkščiai – jei žmogų supa bendraminčiai, smegenyse išsiskiria serotoninas, žmogus jaučia pasitenkinimą, pasitiki savo jėgomis, smegenys veikia laisvai, be jokio spaudimo, todėl žmogus gali pilnai atsiskleisti.

Apeliacijos toleruoti kitokias nuomones prilygsta apeliacijoms toleruoti, kai jums pjaunamas, pavyzdžiui, pirštas. Iškentėti galima, tačiau jokių teigiamų pasekmių tikėtis net neverta.

Didžiausia grėsmė kyla tada, kai susiduria dvi kardinaliai priešingų stovyklų atstovai.

Tikintis su netikinčiu.

Komunistas su kapitalistu.

Medikas su žiniuonimi.

Asronomas su astrologu.

Abejojantis su fanatu, niekuo neabejojančiu.

Idiotas su išminčiumi.

Tie patys amerikiečių mokslininkai aiškina, kad žmogus sutvertas bendradarbiauti, o ne konfrontuoti. Ta prasme, jei nori turėti harmoningą ir laimingą gyvenimą, turi ieškoti bendraminčių, panašių pažiūrų, tikėjimų, įsitikinimų žmonių. Bet kokia reikšmingesnė minčių priešstata veikia destruktyviai, nors, visi žinome patarlę, kad “tiesa gimsta tik ginčuose”. Tiesa gal ir gimsta, tik, klausimas, ar toji tiesa atneš gyvenimo džiaugsmo, nesuardys iki tol taip stropiai puoselėtos harmonijos?

Ką gi, pasirodo, kad feisbukuose banindami mums nepatinkančius “draugus”, mes elgiamės pagal savo prigimtį; organizmas ginasi nuo priešo (šiuo atveju  – svetimos idėjos, minties) invazijos.

Apeliuoju: būkime savimi. Baninkime. Meskime iš draugų. Nusispjaukime ir nueikime. Mūsų “lygis” yra tik mūsų ir niekieno kito. Jei mūsų įsitikinimai klaidingi, gyvenimas tai parodys ir viską sustatys į vietas.

Svarbiausia, nebijokime prisipažinti, kad esame tokie, kokie esame: netobuli, rasistai, naciai, netolerantiški, fiziškai ne per daug stiprūs, ne sekso gigantai, ne milijonieriai, per daug seilėti ar per daug abejingi. Tačiau tai esame MES, tai yra MŪSŲ gyvenimas, kurį nugyventi reiks tik mums patiems.

Išmėžkime dirbtinai bandomą primesti “toleranciją” ir būkime tuo, kuo iš tikrųjų ir esame: žmonėmis!

Mokslas su mumis. Net amerikiečių :)

Saulius Veržikauskas

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.