Apie smegenų veiklos principus ir norą blokuoti kitaip mąstančius

Ar jūs stebėtumėtės, jei kviestumėte neįgalų, bekojį žmogų keliauti per kalnus ir jis atsisakytų? Arba, siūlytumėte bėgti maratoną, bet jis nesutiktų? Nesistebėtumėte. Netgi nekviestumėte jo, nes suprastumėte, kad tokiu kvietimu iš jo galėtumėte pasityčioti ar pažeminti jį.Tai akivaizdu.

Tačiau tai, kas susiję su smegenų veikla, mąstymu bei nuvoka, mums kelia didžiausią nuostabą.

Žmogaus galimybės suvokti aplinką (realybę) gali skirtis net iki 40 kartų! Sakykim, aš iškeliu 100 kg svorį, o kažkas galėtų iškelti 4000 kg! Toks pat neįtikėtinas skirtumas gali būti susijęs ir su nuovoka.

Arba kitas pavyzdys: jūs važiuojate 1.1 litro dizeliniu automobiliu, o pro jus pralekia penkialitris benzininis mersas. Du automobiliai, abu turi ratus, saloną, dureles, tačiau jų galimybės kardinaliai skiriasi.

Smegenys pakankamai gerai ištirtos, yra tiksliai žinomos smegenų sritys, atsakingos už tam tikrus aplinkos suvokimus. Šios sritys atskirų žmonių gali labai skirtis. Sakykime, vienas labai gerai skiria spalvas, manto N atspalvių, o kitas – daltonikas, neskiria žalios spalvos nuo raudonos. Kai tuo tarpu pirmasis skirs net 30 raudonos spalvos atspalvių. Štai tokie gigantiški skirtumai slypi mūsų smegenyse, tai susiję ir su politika, kasdienybe, bendravimu, knygų ir kitokios informacijos suvokimu.

Smegenų sritys nekinta: jei jūsų “klausos” sritis yra maža, ji neužaugs, Jūs niekada gyvenime negalėsite pataikyti į taktą ir gražiai dainuoti. Jums tai – neįveikiamas barjeras. Taip, kaip turėdamas 1 litro automobiliuką, jūs niekada nepasieksite 300 km/h greičio: technika ne ta, lygis ne tas.
Todėl įdomiausi dalykai darosi žmonių bendravime, kad ir čia, feisbuke. Kai kas aiškins, kad Žemė plokščia (jau nuvalkiotas mano pavyzdys  ), tačiau jam taip atrodo iš tikrųjų. Jo smegenys nepajėgios suvokti kitaip, jam vis reikės Žemės apvalumo “įrodymų”, nors, kokius bepateiktum, jie nebus “tikri”. Tokį žmogų iškelk į kosmosą, aplėk su juo 10 kartų aplink apvalią Žemę, jis vis tiek aiškins, kad tai tik “iliuzija”. Ir savo pasaulėlyje jis bus sąžiningas: jis negali suvokti daugiau, nei jau suvokė. Tiesiog, jis sėdi 0,3 litro automobilėlyje, o bando aiškinti apie savo potyrius važinėjant viršgarsiniu greičiu..

Sąžiningi yra ir tikintieji, nes tai, ką jie sako, jiems tai yra tiesa. Tiksliau – jų “tiesos” viršūnė. Daugiau suvokti jie nepajėgūs, ir patys jie dėl to nekalti. Tiesiog, jie tokie, jiems taip atrodo, o jų suvokimo finišas – kokia nors dievybė. Čia yra jų riba.

Tie patys reikalai ir politikoje. Kaip manote, kodėl dalis lietuvių “už draugystę su kaimynais, tuo pačiu ir rusais”, o kiti fanatiškai tų pačių rusų bijo? Kodėl rusai vienus pouola, o kiti iš to skaniai juokiasi? Viskas – smegenų struktūroje. Kiekvienas interpretuoja faktus pagal savo suvokimo galimybes, todėl, jei rusų karys peržengs Lietuvos – Rusijos sieną, skirtingų žmonių tai bus labai skirtingai verinama. Vieni pradės kalbėti apie karą ir okupaciją, kiti – apie atšilusius santykius, tretiems į tai bus tik nusispjauti. Vienodai galvoti neįmanoma. Nes prietaisas, kuris galvojimui skirtas, pas visus skirtingas.

Smagu būtų, kad tai galėtų suvokti visi, net ir skirtingus prietaisus naudojantys 

—————————————————————————————————————–

Tęsiant mano šios dienos mintį – apie smegenų veiklą, norėčiau pasiaiškinti dar dėl vieno labai paplitusio reiškinio.
Ir, žinoma, feisbuką pasimsiu, kaip pavyzdį.

Kai tu išreiški kažkokią savo nuomonę, o oponentas, taip vadinamas “draugas” su tuo nesutinka, tu supyksti. Nemeluok, tu tikrai supyksti, na, nebent tave leftistinis nuolankumas (tipo – tolerancija) jau tiek persmelkė, kad tavo smegenys pradėjo veikti ne pagal prigimtį. Arba tu paniręs į kokią nors pseudo pasaulėžiūrą, kur “esi vienas su visais vienoje sieloje” ir pan., o jei paprasčiau – esi gerokai sutrenktas. Per galvą.

Normalus žmogus supyksta, susinervina, žinoma, susivaldo.

Kas blogo tame, kad tu pyksti?

Ogi nieko blogo.

Tai tavo prigimtinė reakciją į bandymą tave griauti ar sunaikinti. Susinervinus tau išsiskiria adrenalinas, tu pasiruoši fizinei kovai, mobilizuoji visas jėgas. Kam tau to reikia?

Smegenys nesuvokia, kad tu esi “civilizuotas”, jos reaguoja taip, kaip į tokią situaciją reagavo kelis milijonus metų. Priešišką žodį bei priešišką veiksmą smegenys traktuoja panašiai: reikia gelbėtis, gintis, atakuoti!

Tavo pasaulėžiūra nėra sukurta per 5 minutes. Ji lipdyta, iš esmės, visą gyvenimą, ji įaugusi į tave, o smegenys pajungtos jos palaikymui ar egzistavimui pagal ją. Ir štai kažkas į ją pasikėsina., jei tai vyksta lėtai, metų metais, streso gali ir nepatirti, net pakeisti pasaulėžiūra gali pasisekti. Tačiau jei atakuojama stipriai, viena salve, tu, be abejo, pasiruošęs gintis ar net duoti atkirtį. Gali ir pabėgti.

Vienas kitas toks “užpuolimas” – nieko blogo, kaip nieko blogo ir retas, kad ir stiprus, stresas. Tačiau jei tai kartojasi nuolat, tai perauga į liguistą būseną – nuoltinį stresą, kurio pasekoje labai nesunku susirgti net ir vėžiniais susirgimais. Taip, posakis “visos ligos nuo nervų”, tikslus 100 procentų, aišku, nežiūrint į traumas, įgimtas ligas bei infekcijas.

Todėl žmogaus reakcija – pykti dėl priešingos nuomonės – labai natūrali ir prigimtinė. Turintiems daug FB “draugų” iškyla realus pavojus – panirti į nuolatinę streso būsena, todėl visi ginasi, kaip tik išmano.

Žmonių, turinčių nepalankų jums požiūrį, blokavimas – pats normaliausias dalykas. Galima, be abejo, į jums nepatinkančius komentarus nereaguoti, tačiau, jei jau perskaitei, gauta neigiama informacija taip lengvai neišgaruos, kad ir tyliai, tačiai tavo psichinę būklę paveiks.

Todėl visi bando organizuotis į bendraminčių būrelius. Yra moksliškai įrodyta: iniciatyvus žmogus su bendraminčiais pasiekia daug daugiau, nei būtų pasiekęs vienas. Taigi, “trinti” ir “blokuoti” – tai save gelbėti. Bet vieną kitą “priešą” palikti reiktų – kad gyvenimas per daug saldus nepasirodytų 

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.