Saikingas alkoholio vartojimas padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų

Atlikęs eilę statistinių tyrimų, susijusių su vartojamomis alkoholio dozėmis ir širdies ligomis, Bostono Universiteto profesorius, Dr. Kurtis Elison (Curtis Ellison) tvirtina, kad „absoliutus alkoholio atsisakymas sukelia rimtą riziką susirgti koronarinėmis širdies ligomis“.

Alkoholis mažina koncentraciją fibrinogeno – kraujo plazmos baltymo, atsakingo už kraujo krešėjimą ir tuo pačiu suskystina kraują. Be to, saikingi alkoholio kiekiai didina didelio tankio lipoproteinų koncentraciją. Lipoproteinaitai cholesterolio, cholesterolio esterių ir trigliceridų (TAG) dalelės, apgaubtos stabilizuojančiu fosfolipidų sluoksniu. Didelio tankio lipoproteinai – tai patys mažiausi lipoproteinai, o tai reiškia, kad jie pajėgūs prisijungti kraujuje esantį cholesterolį ir jį išgabenti į kepenis. Tai, be abejo, mažina riziką susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis.

Be to, šis faktorius tiesiogiai susijęs su silpnaprotystės ir atminties sutrikimo rizikos mažėjimu. Įdomu tai, kad vyrų kraujuje šių „gerųjų“ lipoproteinų kiekis visada mažesnis, nei moterų ir tai iš dalies paaiškina, kodėl infarktą dažniausia patiria vyrai…

Saikingas alkoholio vartojimas mažina riziką susirgti šiomis ligomis: išemine širdies liga, ateroskleroze, metaboliniu sindromu, diabetu, miokardo infarktu bei insultu. Šioje srityje egzistuoja įspūdinga statistika. Kaip pavyzdį galime paimti Harvardo Universiteto mokslinikų atliktą tyrimą, kuriame dalyvavo 50 000 žmonių. Mokslininkai parodė, kad vainikinių arterijų, krauju maitinančių širdį, ligos, saikingai vartojančius alkoholį žmones „atakuoja“ net 37 procentais rečiau, nei absoliučius blaivininkus. Šis mokslinis darbas skelbiamas visuotinai pripažintame pasaulinio mąsto medicinos žurnale „The Lancet“ (tarp kitko, leidžiamame nuo 1823 metų).

Dar keletas didelio mąsto darbų parodė, kad saikingai alkoholį vartojančių žmonių mirtingumas (maždaug 10 metų periodu) – 17 – 20 procentų mažesnis, nei absoliučiai alkoholio nevartojančiųjų. Vienintelė silpnoji šių tyrimų pusė gali būti ta, kad, kai kuriais atvejais gali būti sukeistos priežastys su pasekmėmis. Gali būti, kad saikingai vartojančiųjų alkoholį tiriamųjų grupė buvo sveikesnė iš esmės, nepriklausomai nuo alkoholio vartojimo: tai žmonės, iš esmės, sugebantys laiku sustoti, turintys saiką, iš kitos pusės – nepasinėrę į prietarų ir dirbtinų baimių pasaulį, „nesibaidantys“ jokių socialinių gėrimų , tai yra, žmonės su atitinkamu mąstymu ir intelektu. Nors, šiuo faktoriumi galima pagrįsti tik nedidelius atliktų tyrimų svyravimus.

Labai nesinorėtų, kad šis tekstas būtų pretekstas pradėti gerti žmonėms, kurie alkoholio nevartoja ir tam neturi jokio poreikio. Dėl tikrų alkoholikų, kaip jau minėta anksčiau, pergyventi neverta: daugiau, nei geria dabar, šis straipsnelis jų gerti neprivers. Alkoholis sukuria priklausomybę, ypač jei retai draugaujama su „ponu saiku“. Didelės alkoholio dozės, ypač, kai užgeriama ilgesniam laikui, sveikatai kenkia ypač smarkiai.

Taip pat moksliniais darbais bei tyrimais aiškiai patvirtinta, kad be saiko vartojančiųjų žmonių mirtingumas net 1,5 – 2 kartus didesnis, nei alkoholį vartojančių saikingai. Dažniausia mirštama nuo kepenų cirozės, vėžio, kvėpavimo sistemos sutrikimų bei nelaimingų atsitikimų.

Tad, kaip ir visame kame reikia vadovautis sveiku protu ir saiku. Manantiems, kad esu nupirktas ir bandau “prastumti” alkoholį, patvirtinu: taip, man moka viso pasaulio vyno, stipriųjų gėrimų bei alaus gamyklos. Ir dar sidro gamintojai, būčiau pamiršęs :)

Saulius Veržikauskas 

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.