15 litrų ant galvos. Kas daugiau

Jau kuris laikas (tiksliau – nuo 2016 m. LR seimo rinkimų) viešojoje erdvėje kai kurių tautos išrinktųjų bei raštų aiškintojų esame nuolat gąsdinami ir žeminami alkoholio vartojimo Lietuvoje skaičiais.Pavyzdžiui, mums yra mojuojama Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, kur esame tarp labiausiai geriančių pasaulio šalių. Taip, PSO puslapyje radau 2014-ųjų metų alkoholio suvartojimo rodiklį 15,19 (Pure alcohol consumption, litres per capita, age 15+). Tik pati PSO neatlieka tyrimų – skaičius gauna iš šalių-narių. Taigi, gaunasi, kad mes patys apsiskelbėm girtuokliais ir paprašėm autoritetingos tarptautinės organizacijos paskelbti tai visam pasauliui. Bravo!Tai kaip yra iš tikrųjų? Gal yra dar kokių nors informacijos šaltinių?
Yra: Viename iš naujienų portalų šmėkštelėjo straipsnis „Paskelbė šokiruojančią statistiką apie alkoholį: paaiškėjo, kas rizikuoja daugiausia“ kur buvo perspausdinta viena (kodėl tik viena?)  diagrama iš RARHA atlikto tyrimo.Pasidomėjau: Organizacijos RARHA (Reducing Alcohol Related Harm) atliktas tyrimas vadinasi maždaug taip „Lyginamasis alkoholio epidemijos EU monitoringas“ (Comparative monitoring of alcohol epidemiology across the EU), kuriame dalyvauja ir Lietuva, atstovaujama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kurio interneto puslapyje (gerai paieškojus) galima rasti visą minėtą 368 psl. apimties RARHA ataskaitą.Palieku girtuolystės specialistams daryti gilias analizes ir išvadas – juk jie galų gale už tai gauna algas iš mūsų sumokėtų mokesčių. Tuo trapu leiskite pateikti keletą skaidrių iš minėtos ataskaitos, kurios pagrindžia šiuos žemiau pateiktus teiginius, ir ne tik:

  • Lietuvos gyventojas vyresnis nei 15 metų per metus išgeria apie 6,27 litro gryno alkoholio (taip taip – iki 15-kos dar šiek tiek trūksta!). Beje, skaičius 15,19 tyrime taip pat yra pristatomas.
  • Geriam rečiausiai tarp tyrime dalyvavusių šalių.
  • Kai jau geriam, tai išgeriam daugiausiai – švedus, artimiausius konkurentus, lenkiam apie 33%!
  • Nesame daugiausiai geriantys tarp tyrime dalyvavusių šalių, bet lenkiame vidurkį.
  • Pagal alkoholio kontrolės politiką esame aukščiau vidurkio.

Klausimai Jums:

  • Ar juodindami patys save artėjame link norimo blaivumo rezultato?
  • Ar tikrai „litrų ant galvos“ rodiklis yra pats svarbiausias?
  • Kodėl žiniasklaida bei aukštieji raštų aiškintojai mums dažniausiai pateikia iš konteksto išimtą fragmentinę informaciją?
  • Ar tikrai kontrolės didinimas vienareikšmiškai visada veda į blaivybę be šalutinių poveikių?
  • Kodėl neieškoma reiškinio priežasčių, užuot mojavus draudimo vėzdu?

Skaičius kaip peilis – galima papjaut, galima atriekt

 
 Vaidas Mikutavičius
Šaltinis: MEDIACON

Jūsų komentaras:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.