Viso grūdo duona sveikiausia? Tai – mitas

Mes visi jau senokai žinome, kad per didelis duonos vartojimas, ypač esant nedideliam fiziniam aktyvumui, mūsų organizmus veikia panašiai ar net taip pat, kaip ir cukrus.

Kalbant apie riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ypač rizikinga valgyti baltą kvietinę duoną, įvairias bandeles ir kitus smulkiai maltų miltų gaminius. Rinktis siūloma rūpaus malimo pilno grūdo duoną.

Visas aukščiau parašytas sakinys  –  mitas. Melas. Neteisybė.

Mums aiškinama, kad pilno grūdo  duonoje daug daugiau naudingų medžiagų, ypač mums reikalinga grūdo luobelė  –  sėlenos. Dietologai ir sveiko maisto “žinovai” kitaip manančius pasiruošę suvalgyti gyvus ir be druskos.

Deja, realybė kiek kitokia.

Sėlenose nėra nieko naudingo. Jei kalbėsime apie ląstelieną, tai geriau rinktis įvairias daržoves. 

Grūdo luobelė mums tikrai nereikalinga, jos vengia net laukiniai gyvūnai. Į grūdo apsauginį sluoksnį turėtume žvelgti, kaip į riešuto kevalą, taip viskas daug aiškiau.

Sėlenose  kaupiasi medžiagos, trukdančios virškinimą. Senovėje duona būdavo rauginama ištisomis paromis, kad tik daugiau šių nenaudingų medžiagų neutralizuoti.

Naminis raugas iš esmės nesiskiria nuo parduotuvėje pirktų mielių: bakterijų rūšys, žinoma, skirtingos, tačiau poveikis tešlai iš principo vienodas: cukraus skaidymas, alkoholio išskyrimas. Termiškai apdirbtoje duonoje žūna visos bakterijos: ir naminės, ir pirktinės. Apie fatališką pirktinių mielių poveikį mūsų civilizacijai gali kalbėti tik absoliutus diletantas arba koks nors savo naujų idėjų skleidėjas  –   verslininkas.

Visi esame girdėję apie glikemijos indeksą (GI). Kai žmogus suvalgo 50 gramų miltelių pavidalo grynos gliukozės, sutarta, kad jo kraujuje per tam tikrą laiko intervalą atsiradusio cukraus kiekis bus apibrėžtas maksimaliu glikemijos indeksu ir prilyginamas šimtui (100). Visi kiti maisto produktai, priklausomai nuo jų gebėjimo sukelti cukrų kraujuje, turi nustatytus individualius GI. Dar reikia pažymėti, kad kuo produkto GI didesnis, tuo labiau gadinama sveikata. Taigi, visiems aišku, kad nesant milžiniškoms fizinėms apkrovoms, mums reiktų maitintis produktas su kuo mažesniu GI. Tai  –  aksioma.

Grįžkime prie duonos.

Pasirodo, viską galima paskaičiuoti, ką ir atliko knygos “Kviečių pilvas” autorius W.Davis. Štai citata iš jo knygos:

“Žmonės paprastai būna smarkiai sukrėsti, kai papasakoju jiems, kad visų grūdo dalių kvietinių miltų duona cukraus kiekį kraujyje didina labiau nei sacharozė. Neįskaitant šiek tiek papildomos ląstelienos, suvalgyti dvi riekeles visų grūdo dalių kvietinių miltų duonos yra beveik tas pats, o gal net dar blogiau, nei išgerti skardinę gaiviojo cukrumi pasaldinto gėrimo ar suvalgyti šokolado plytelę.”

Toronto universite atlikti produktų tyrimai, bandant nustatyti jų GI atskleidė tokią štai tiesą: kvietinės duonos GI buvo 69,  kvietinės grūdo dalių miltų duonos  –  64, grūstinių kviečių grūdų GI  –  67, o štai paprastojo valgomojo cukraus GI tesiekė tik 60! Neįtikėtina, tačiau visų grūdo dalių duonos GI didesnis, nei paprasto cukraus (sacharozės).

Palyginimui: batonėlio “Snickers” GI  –  41. Kaip matote, savo poveikiu, sukeliant cukrų kraujuje, “Snickers” turi daug pozityvesnį poveikį, nei bet kurios rūšies duona.

Kas nors gali pamanyti, kad stambiau malti miltai mūsų organizmus paveiks kažkaip ypatingai teigiamai. Tai  –  mitas.  Kviečių perdirbimo būdas mūsų organizmui turi iš esmės tokį patį poveikį.

O kaip su rugine duona?

Paprastos ruginės duonos GI  –  64.

Viso grūdo duonos  –  58.

Duonos su natūraliu raugu  –  55.

Kaip matote, nei viena duonos rūšis, nei stambiai malta, nei smulkiai, nei su raugu, nei paprasta, negali lygintis net su paprastu šokoladiniu batonėliu. Aš jau nekalbu apie juodąjį šokoladą, kurio GI  –  tik 22!

Tad, šiais laikais rinktis duoną turėtumėte ne pagal principą “kuo mažiau apdirbtas grūdas”, o “prikišta kuo mažiau chemijos”.

Ir dar: jei manote, kad jūsų mitybos piramidės pagrindą turi sudaryti grūdinės kultūros, turėtumėte labai gerai pagalvoti. Kol dar turite šiek tiek laiko. iki susirgsite.

Saulius Veržikauskas  

Patiekalai ketogeninei mitybai
Skaitiniai
Paplepėjimai
Posted in Skaitiniai and tagged , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.