Prieš keletą dienų fasebook erdvę sujaudino (lietuviški portalai būtinai pažymėtų  – “sudrebino”) pasakojimas apie mamos ir sūnaus nuotykius Lietuvos medicinos įstaigose. Įvykis nėra išskirtinis, tačiau perskaičius, norom nenorom iškyla keletas esminių klausimų. Bet iš pradžių perskaitykite pasakojimą, o toliau pakalbinsime mūsų gerai pažįstamą gydytoją – chirurgą Robertą Skirkevičių. (teksto autorius žinomas):

„Ketvirtadienio sveikatos apsaugos sistemos pamokos. Skambutis iš mokyklos: atvažiuokite, per kūno kultūros pamoką įvyko nelaimė, jūsų sūnaus ranką reikėtų skubiai peršviesti, ar nelūžo, nes ištino, labai skauda. Atlekiame ir – į polikliniką. Per valandą jau nuotraukos ir gydytojos verdiktas: lūžę dviejose vietose, reikia atstatyti kaulą, skubiai važiuokite į Santariškes. Su siuntimu paduoda ir spausdintuvu ant paprasto popieriaus lapo atspausdintas rentgeno nuotraukas. 
Atvykstame į Santariškes. Gydytojas priimamajame – reikia daryti naujas rentgeno nuotraukas, nes tose ant popieriaus nieko nesimato (o aš galvojau, kad čia man tik vienai nieko nesimato, nes labai tamsiai atsispausdino). 
Pirma: kodėl nėra kažkokios bendros sistemos, gal bendro serverio, kad, pvz., padarius rentgeno nuotrauką poliklinikoje , Santariškėse nereikėtų nuotraukos daryti antrą kartą? 
Taigi, dar kartą padaro rentgeną, į nuotraukas pasižiūri daktaras ir tada sako: yra du variantai – arba uždedame gipsą ir paleidžiame namo, ir per metus ranka atsistatys, arba guldome į ligoninę, atstatome kaulą ir uždedame gipsą. Rinkitės. 
Sakau, kad aš ne gydytoja. Klausiam: o tai per metus tikrai atsistato? Atsako: na, dažniausiai atsistato, bet būna, ir kad neatsistato.
Tada, sakome, guldykit ir atstatinėkit tą kaulą dabar, o ne kada nors po metų.
Galvojau, kad čia tik mums taip pasakė, bet, pasirodo, ne: į tą pačią palatą vėliau paguldo ir berniuką irgi sulūžusia ranka. Mama sako, kad priimamajame irgi gydytojas liepė pasirinkti: ar tiesiog sugipsuoti ir išleisti namo, ar gultis į ligoninę atstatyti kaulo. Mama sako: pasakiau, kad nesu gydytoja, kad darytų, kaip priklauso. Tai paguldė ir atstatė kaulą.
Antra: kokia čia nauja mada atsirado – pasirinkite? Ar ne gydytojams geriau žinoti, ką daryti? Ar čia toks rėtis – atsijojimas: sugipsuosime ir nereikės guldyti? 
Tai va, tokie klausimai kilo po vakar dienos nuotykių sveikatos įstaigose.
Beje, Santariškių vaikų ligoninėje, kai paguldė, ir personalas nuostabus, ir gydytojas tiesiog fantastiškas, taigi visos tos negatyvios nuotaikos išrūko kaip dūmas :)( Bet klausimai dėl tų rentgeno nuotraukų bendros duomenų bazės (ar persiuntimo el.paštu?) ir dėl to” “pasirinkite” – dar likę).”

Komentuoja gydytojas Robertas Skirkevičius:

Tikriausia berniuko motinai iškilo klausimas: kodėl pirmoje įstaigoje darė nuotrauką,  jei negali toliau gydyti? Na, čia jau licencijos klausimas. Arba darbuotojų kvalifikacijos. Aiškinu: pats savo noru nuotraukos pasidaryt negali, ir jokia mokytoja nukreipt negali, tam yra GYDYTOJAS. Jis turi įtarti ir nukreipt tyrimui. Taškas.

Jei nustatoma trauma, ją arba gydai, arba PERVEŽI į artimiausią gydymo įstaigą kur bus suteikta reikalinga paslauga.

Konkrečiu atveju čia eina kalba apie Vilnių, sostinę mūsų, o ne kaimo ambulatoriją. Na, kad ten dar galėtų būt koks nors tokio tipo nuotykis galiu patikėt… Rentgeno tyrimas apima: patį švietimą, medicinines išvadas (parašo gydytojas) ir DOKUMENTĄ. Tai yra arba kompaktinė plokštelė,  arba “flešiukas”, arba rentgeno vaizdas turi būti patalpintas ir pasirašytas E-sveikatos portale. Rentgenograma atspausdinta ant paprasto rašomojo lapo turi tokią pačią prasmę kaip ir Gritės gamybos ruloninis spaudinys su Seimo narių portretais ir užimamomis pareigomis. Taigi – tyrimo skaitmeninė informacija yra paciento nuosavybė.

Rentgenologinis tyrimas yra brangus ir jį BŪTINAI bet kuri gydymo įstaiga kartos. Atkreipkit dėmesį: žmogui tiesiogiai tai nekainuoja nieko išskyrus taksi ar automobilio degalus.

Logiška būtų galvoti, kad nuotrauką būtų galima nemokamai ir greitai persiųsti Viber, Skype ar kokios programėlės pagalba, bet:

a) turi būt radiologas, kuris moka tai padaryt

b) jis turi norėt tai padaryt

Ir galutinis taškas: kadangi tai yra žmogaus sveikatą liečianti informacija jos perdavimas galimas tik SAM numatytomis priemonėmis (Žr. e-sveikata)

O dabar dėl gydytojo pasiūlymo rinktis gydymo variantus.

Vaikų traumatologija užsiiminėja vaikų traumatologas. Raktinis žodis  – VAIKŲ. Todėl reikėjo vežti į Santaros kliniką, poliklinikos šiuo atveju nebūtų pakakę. Ar moka tą patį veiksmą atlikt poliklinikos gydytojas? Žinoma. Ar gali? NE. Kalbant apie vaikų traumatologiją yra niuansų. Vaikas augdamas ištaiso daugybę nelygumų, net tokių kaip sugiję lūžiai, todėl svarbu žinoti koks vaiko amžius ir kur pažeidimas. Tai žinodamas vaikų gydytojas pasiūlė 2 galimybes. Manau pasielgė korektiškai negarantuodamas, jog neguldant į ligoninę viskas bus puiku. Kaip ir guldant… Šiuolaikinė medicina “agresyvėja”, taip gaunamas greitesnis rezultatas. Kokybinis rezultatas praktiškai identiškas.

Aš būčiau pasielgęs kitaip, būčiau pabandęs paaiškinti: “yra tokia ir tokia galimybė. Aš jums siūlau šitą todėl ir todėl”. Gal būt net taip ir buvo. Dar viena, ne mažiau svarbi detalė:  paguldytas į ligoninę pacientas “atneša” apie 20 kartų daugiau pinigų nei apžiūrėtas ambulatoriškai. Dabar  įsivaizduokit tą patį traumatologą, kuris neturi galimybės paguldyti (nėra tokio skyriaus arba jis užpildytas). Pasiūlys jis pasirinkimą? Ačiū, kad draugiškai nusišypsojote. Jis veikiausiai nedaugiažodžiaudamas uždės gipso langetę ir jūsų vaikas po metų pasakos draugams apie tai, kaip prieš metus susižeidė ir dabar nelikę nei žymės. Jūs gi apie galimybę pasirinkti taip ir nebūsit sužinoję.

Taip sakant, gerbiami tėveliai ir mamytės: rinkdamiesi mokyklą ar darželį, stenkitės, kad jis nebūtų nutolęs nuo Santaros klinikos daugiau, kaip 20-30 km, tada tikimybė, jog užduos klausimą, yra. Gyvenate toliau? Tada daug didesnė tikimybė, kad vietoj klausimo, paprasčiausia, uždės gipsą ir problema bus suvaldyta. Rezultatas kaip minėjau VEIKIAUSIAI bus tas pats.

20-1 Santariškių naudai :)

Paruošė Saulius Veržikauskas

http://www.harmonio.net/wp-content/uploads/2017/04/robertas-skirkevicius-2.jpghttp://www.harmonio.net/wp-content/uploads/2017/04/robertas-skirkevicius-2-150x150.jpgHarmonioGydytojo komentaraslūžis,rentgenas,Santaros klinika,traumaPrieš keletą dienų fasebook erdvę sujaudino (lietuviški portalai būtinai pažymėtų  - 'sudrebino') pasakojimas apie mamos ir sūnaus nuotykius Lietuvos medicinos įstaigose. Įvykis nėra išskirtinis, tačiau perskaičius, norom nenorom iškyla keletas esminių klausimų. Bet iš pradžių perskaitykite pasakojimą, o toliau pakalbinsime mūsų gerai pažįstamą gydytoją - chirurgą Robertą Skirkevičių. (teksto...