Lengvai įgyvendinami pokyčiai, reikšmingai pagerinsiantys jūsų sveikatą

 Dėmesio: žemiau pateikti patarimai skiriami į tukimą linkusiems, fiziškai neaktyviems žmonėms, o liesiems jie gali netgi pakenkti! 

Pirmiausias ir pats svarbiausias dalykas: suvokimas, kad nieko nekeičiant, niekas ir nepasikeis. Džiaugsmas, gerbūvis, laimė ir, žinoma, sveikata, neatsiranda savaime: reikia tam tikrų pastangų.

Tad, būkite pasiryžę keistis: be šito  –  niekaip.

Mankšta

Rytinė mankšta  –  privaloma. Jei jos vengėte, pradėkite nuo vienos  –  trijų minučių judesio. Pradžiai tiesiog pasukinėkite liemenį, palankstykite rankas, pakilokite kojas. Pamatysite  –  po savaitės ar dviejų, jums to bus jau per mažą ir jūs būtinai susigalvosite sudėtingesnių pratimų. Būtų gerai, kad po jau po mėnesio jūsų rytinis pasijudinimas truktų bent 10 minučių.

Pusryčiai

Pusryčiai turėtų būti sotūs ir pakankamai riebūs  –  tai jūsų pagrindinė energija gerai dienos pradžiai, iki pietų. Drąsiai valgykite virtus ir keptus kiaušinius (dėl cholesterolio baubo net nesukite galvos), tik, jie turėtų būti kietai virti ar gerai iškepti. Dalykas tame, kad kiaušinis yra toks nuostabus produktas, kad, būdamas skirtingos konstistencijos, teigiamai veikia visų tipų žmones: liesiems ir nusilpusiems labiausiai tinka skysti kiaušiniai, o linkusiems į tukimą  –  kieti. Sveikam žmogui reiktų valgyti visokius  –  kartais skystus, kartais  –  kietus.

Atsisakykite pieno. Jums jis nereikalingas, absoliučiai. Nei pusryčiams, nei kitu metu. Tiesiog užmirškite jį.

Drąsiai valgykite riebią šoninę, keptą su kiaušiniais, lašinukus. Riebalai jums nepakenks, tačiau patartina sukirsti ir kažko “daržoviško”: kopūstų salotų, burokėlių (tik nepersistengti), marinuotų ar raugintų daržovių.

Įdomi detalė

Virti burokėliai, ypač didesnis jų kiekis tirština kraują, o storuliams tai nieko gero nežada, tad, juos vartoti reiktų saikingai.

Jei negalite apsieiti be duonos, makaronų ir kruopų  –  pusryčiai pats tinkamiausias metas skanauti juos. Dalykas tame, kad šiuose produktuose pilna labai greitai įsisavinamų angliavandenių, kurie, jei į organizmą patenka pirmąją dienos pusę, dar gali būti sunaudoti energijos gamybai, tačiau jei juos valgote antroje dienos pusėje  –  būkite tikri, kad dalis šių produktų virsta jūsų kūno riebalais.

Pietūs

Jei pusryčiai buvo “teisingi”, pietums jums nieko daug ir nereiks: užkirskite lašinukų su agurku, nepakenks ir ruginės duonos riekelė. Pietų metu didesnio kiekio saldžių ir krakmolingų angliavandenių jau reiktų pradėti vengti: žmogaus organizmo medžiagų apykaita pradeda po truputį lėtėti, energijos reikia vis mažiau ir mažiau, tad, būkite atsargūs.

Vakarienė

Vakarienė turėtų būti baltyminga ir ne per daug riebi. Tinka kepta, virta ir troškinta žuvis, visaip paruošti kepsniukai bei steikai ir, žinoma, kalnas nekrakmolingų daržovių. Žinoma, viena  –  dvi bulvės jūsų nesunaikins, tačiau pasistenkite būti saikingi  –  krakmolas nakčiai jums aboliučiai nereikalingas. Naktį organizmas “remontuojasi”, atsistato, tad, labiausiai jam tinka būtent baltymai.

Naudingi receptai

Mėgstantiems keptas bulvytes galima pabandyti išsikepti saliero. Tiesiog paimkite saliero šaknį, supjaustykite ją šiaudeliais, tarsi bulves. Į skardą įtieskite nedegantį popierių. Saliero gabalėlius sudėkite į puodą, pabarstykite druska, jums patinkačiais prieskoniais (labai tinka indiškas karis), pašlakstykite alyvuogių aliejumi: puodą uždenkite sandariu dangčiu ir gerokai pakratykite visą turinį  –  šiaudeliai tolygiai priims prieskonius. Viską išpilkite į skardą, išlyginkite sluoksnį, kad gabalėliai būtų pasiskirstę tolygiai. Pašaukite į orkaitę ir didesnėje temperatūroje (apie 200 laipsnių pagal Celsijų) kepkite mažiausiai 30 minučių. 

Viršuje, nuotraukoje – autoriaus kepti salierai.

Mėgstantiems bulvių košę. Naudoti galite keletą daržovių rūšių, pagal galimybes. Tinka salieras, moliūgas, pastarnokas. Kuo daugiau saliero, tuo košė panašesnė į bulvių košę. Turimas daržoves supjaustome gabalais ir verdame apie 10 minučių. Išvirusias daržoves nusunkiame ir suverčiame į indą, kuriame blenderiu iš jų padarome piure konsistencijos košę. Toliau  –  pagal galimybes ir fantaziją: galima tik pasūdyti, įdėti sviesto ir patiekalas gatavas. O galima prieš tai pasikepti lašinukų ir spirgučius su taukais suversti į košę  –  gaunasi karališkas ir sveikatą tausojantis patiekalas!

Alkoholis

Dažnam storuliukui pakanka sumažinti alkoholio vartojimą ir svoris pradeda kristi tarsi savaime. Alkoholis turi du ne pačius geriausius poveikius  –  jis žadina apetitą ir pakeičia angliavandenius.

Kiekvienas pastebėjo, kad, pavyzdžiui, išgėrus bokalą alaus, užsimanoma kažko užkrimsti. Pats alus  –  ne tiek jau ir pavojingas (aišku, jei per kartą negeriat daugiau 2 bokalų), pavojingiausias su juo suvartojamas nereikalingas maistas. Maža tikimybė, kad alaus atsigėręs žmogus puls krauti anglių vagoną, tad, visas nereikalingas maistas, ypač krakmolingas, smagiai nusėda ant mūsų šonų :)

Alkoholį, bet kokį, geriausia gerti be jokios užkandos. Žinoma, prie pietų geriamą taurę vyno būtina vartoti būtent su maistu, nes geras vynas žadina virškinimo fermentų išsiskyrimą.

Bet kokiu atveju, alkoholio sumažinimas racione padeda stabilizuoti ar žymiai sumažinti svorį. Kartais tai būna vienintelė antsvorio priežastis!

Nealkoholiniai gėrimai

Gerti sveikiausia, žinoma, tyrą vandenį. Nepakenks porą puodelių kavos, o štai su arbatžolių arbata reiktų būti saikingesniems. Paskutiniais mokslo duomenimis, žalioji arbata, nors visą laiką buvo ypač giriama, turi gana neigiamą poveikį organizmui.

Žolelių arbata geriama, jei tiksliai žinote geriamųjų žolelių poveikį.

Atsisakykite bet kokių saldžių gėrimų, nepriklausomai nuo to, gazuoti jie, ar ne. Visos kolos ir kiti limonadai storuliukams turėtų būti tabu. Griežtas tabu. Pasikartosiu: geriausias gėrimas  –  tai tyras vanduo, kartais reiktų pavartoti ir mineralino. Karštą dieną į vandenį galite įberti ir žiupsnelį druskos  –  tiek, kad nesugadintų skonio.

Jei patinka vaisių ar daržovių sultys, keiskite jas tais pačiais vaisiais ir daržovėmis  –  šitaip labai sutaupysite sveikatos atžvilgiu. Grynos sultys  –  bereikalingas organizmo kankinimas. Nėra “sveikų” sulčių, tačiau grynas apelsinas ar morka gali teigiamai paveikti jūsų savijautą. Tik ne sultys.

Saldumynai

Kodėl kai kurie žmonės negali susilaikyti nuo saldumynų? Į šį klausimą labai įdomiai ir logiškai atsakė vokiečių mokslininkai.

Anot jų, rimti pokyčiai organizmuose, genetiniame lygmenyje, vyksta labai lėtai. Šiuo metu žmogus dar gyvena tarsi “iš inercijos”, jo organizmas dar ilgisi paprasto laukinio maisto, prie kurio prisitaikė per šimtus tūkstančių metų. Tam, kad žmogus sugebėtų misti cukrumi ir išlikti sveikas, turi praeiti tūkstančiai metų. Žinoma, žmonių organizmas labai greitai prisitaiko prie mitybos ypatumų, tačiau genų lygmenyje tie pokyčiai vyksta be galo lėtai. Saldžiai maitinamės palyginti neilgai  –  tik apie 100 metų, ir toks laiko tarpsnis evoliucijai  –  tai nereikšmingas lašelis laiko vandenyne.

Taigi, mūsų smegenys dar niekuo nesiskiria nuo mūsų senųjų akmens amžiaus protėvių smegenų. Tais laikais kiekviena maisto kasnelį reikdavo arba susimedžioti, arba atrasti  –  mėsa ir pomidorai ant medžių neaugo, parduotuvės neegzistavo, o koks nors Maximos valdytojo protėvis džiaugdavosi kokią varlę pasigavęs, ar negyvą bebrą atradęs. Tad, jei įvykdavo toks retas reiškinys, kaip saldumo aptikimas (laukinių bičių medus, ypač prisirpęs koks nors vaisius), smegenys tarsi įsakydavo: kimšk, kiek gali, nes tuoj neliks! Tai greita energija! Daugiau toks šansas gali nepasitaikyti!

Ir iš tikrųjų  –  šimtus tūkstančių metų žmogus su “greitaisiais” angliavandeniais susidurdavo tikrai retokai, tad, smegenys prieš juos nieko blogo neturėjo, kaip neturi ir dabar. Smegenys nežino, kad laikai jau pasikeitė, kad saldumynų priversta ant kiekvieno kampo. Jos ir toliau, užtikus saldymynus, įsakinėja: kimšk, žmogau, kol yra! Dauguma ir kemša, o saldumynai vis nesibaigia…

Taigi, suprantama, kad saldumynus reikia drąstiškai riboti, nes smegenys prieš jų vartojimą nesipriešins, net kūnui mirštant ir toliau reikalaus greitos ir saldžios energijos.

Turėjote suprasti, kad saldumynų atsisakyti neverta: mes esame prisitaikę prie jų vartojimo, tačiau tikrai ne tokiais kiekiais. Sveikiausia yra ragauti tik sezoninius, prinokusius, vietinius vaisius. Taip pat nepakenks šaukštas  –  kitas medaus. Bet niekada nepamirškite saiko!

Iš ne tokių sveikų saldumynų storuliukams rekomenduočiau juodą šokoladą.

Saulius Veržikauskas

Patiekalai ketogeninei mitybai
Skaitiniai
Paplepėjimai
  • Posts not found

Posted in Skaitiniai and tagged , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.