Visą šią istoriją papasakojo ten gyvenantis lietuvis 2008 metais, kai svečiavausi darbo reikalais.

Tuoj po Estijos nepriklausomybės paskelbimo, į mažiausią nusikaltimų turinčias šalis, išsiuntė pačius gabiausius jaunuolius, kurie studijavo policijos akademijoje. Ten jie baigė mokslus. Kiek padirbėjo. Atliko praktiką. Taip pat siuntė ir jau esančius gabiausius policininkus semtis patirties. Ši gabių žmonių grupė pateikė savo pasiūlymus valdžiai, kaip reikia viską organizuoti. Tuoj planas buvo suderintas ir priimti greiti sprendimai.

O viskas prasidėjo nuo to, kad reikėjo policijai pakelti labai ryškiai algas. Keleriopai ir iš karto. O tada pinigų buvo trūkumas valstybėje, bet rado. Kadangi Estijoje buvo dar labai maži atlyginimai ,didžiulė bedarbystė, į policijos akademiją stojančiųjų atsirado prūdais. Į vieną vietą buvo stojančių berods 25 studentai. Priėmė pačius sveikiausius. Pačius protingiausius, labai gerais pažymiais baigusiuosius. . Labai tikrino psichinę būklę ir galiausiai fiziškai stiprius. Kaip sakoma – trys viename.

Tuometinė Estija panašiai buvo panirusi į reketo liūną, kaip ir pas mus. Degė kioskai, parduotuvės, jei nusikalstamoms grupuotėms nemokėdavo duoklės.

Besimokydami policijos akademijoje jaunuoliai, patys tyrinėjo, kalbino klasiokus, draugus, kas, su kuo, kur kuo užsiima.

Atėjo laikas dirbti policijoje

Kalbu apibendrintai. Turiu galvoje, kad vieni, kelių policininkai, kiti kriminalistai ir tt… nebevarginsiu . Aplamai aš čia.
Atėjusiuosius jaunus policininkus, nuoširdžiai apmokė dar iš seniau, iš tarybinių laikų „mentai“. Kodėl nuoširdžiai apmokė? Todėl, kad buvo jiems prižadėta: – kas nebeatitiks naujų reikalavimų, tie eis anksčiau laiko į užtarnautą pensiją, su 75. procentų dydžio alga. Va todėl be pavydo ir apmokė. O kas iš anų laikų buvo idėjinis specialistas – prašom – dirbk.
Daug greičiau ir labai greitai tenai susitvarkė su organizuotu nusikalstamumu kriminalistai. Kelių policininkai gavo dideles algas, tad, nenorėjo prarasti gero atlyginimo. Plius, kai žinojo visuomenė, kad kyšiumi neišsipirksi – greičio neviršijo. Policija gavo geras algas žiovaudami. Pagauna išgėrusį – be šansų išsipirkti. O jei ir bandysi išsipirkti, tai specialiai tokias akcijas rengdavo patys saugumiečiai policininkams. Net noro nekilo kyšininkauti.

Pamenu – tada Lietuvoje buvo mada – greičio viršijimas. Latvijoje taip pat. Nu jei nevažiuoji greičiau nei leistina, o jei segiesi saugos diržus – esi kažkoks lochas.

Su kolega pralėkėme iki Estijos gazuodami. Tik kirtus sieną – draugelis ėmė važiuoti pagal taisykles. Pas mus dar inkilų nebuvo. Buvo, bet vos vienas kitas. Estijoje jų buvo pilna.

Sulyginau tada vairavimą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, – su vairavimu Taline. Sutinku. Talinas mažas. Bet vairavimo kultūra liuksiška. Buvo iš po žiemos išsitrynusios baltosios juostos. Sankryža kažkokia neaiški. Žinau, kad man ten reikia sukti. Pasimečiau. Estai sustojo pamatę lietuviškus numerius ir pamojo, kad važiuočiau. Nusišypsojo. Jokio streso nežinomame mieste. Niekas už akių nelenda. Visi važiuoja tvarkingai.

Pasijuokiau tada iš Rygos vairavimo ypatumų. Rygoje… – įvažiuok laiku iš įsibėgėjimo juostos taip, kad, jei bumbtels mašinos subinėn latvis – būsi teisus. Estai? Estų vairuotojai visai kitokie… Tarp kitko… Kauniečiai ir varšuviečiai – gyvos tragedijos. Laikini valstybių gyventojai, arba kitaip – Laikinai gyvi organų donorai. Vilniuje eismo dalyviai panašūs į klaipėdiečius. Jie daug maž protingi.

Nuplaukiau iš temos.

Po atliktų darbų nuėjome į kavine. Muzikinis vakaras. Na, kaip ir pas mus. Kabakas. Na, jau nelabai vakaras. Naktis, nes norėjome pasišlaistyti po pustuštį Haapsalu miestelį. Atitikmuo – Palanga. Tik balandžio mėnuo. Dar šalta.

Užeiname. Visi gerai įgėrę. Žmonių mažoka. Arba jau išsiskirstę žmonės buvo, ar šiaip – mažai tą vakarą buvo žmonių.

Ėmė girtas Estijos rusas kabinėtis, tai prie vienų, tai prie kitų. Kavinės savininkas garsiai riktelėjo, kad – arba rimsti tuoj pat, arba eini namo.

Mūsų lietuvis čiabuvis paaiškino:

– Aš pats vasaros metu atsidarau savo alubarį ir kavinę suomių alkoturizmas prasideda. Stebėkite, kaip tuoj išeis šis pergėręs žmogelis.

Praėjo gal pora minučių. Kavinės šefas estas, o ir jo žmona rusė, akylai stebėjo besiskeryčiojančius girtus erelius.
Kavinės savininkė. Jos ūgis 150 cm. Greitu žingsniu priėjo ir ėmė rėkti, kad – vooon. Paėmė abu už pakarpos, o tie nesipriešino. – ji – Policiją kviečiu.

Pasiūlė lietuvis čiabuvis išeiti į lauką ir pažiūrėti kuom pasibaigs. Mums tai vienodai. Girti tuoj plaktis pradės. Taip ir pasakėme. Jisai toliau pasiūlė pastebėti, kuom tai baigsis.

Išėjome į lauką. Stebime. Tiedu atsibučiavo. Tie konfliktoriai ir kas sau išsiskyrė.

Grįžom prie staliuko. Papasakojo štai ką:
– Policininkams baisiai nusibodo girtų muštynės. Teisėjai pavargo. Pasiūlė šit ką… – Jei kavinė, alubaris ir kita vieta, kur yra vartojamas alkoholis, o toje vietoje pastoviai kyla muštynės – priverstinai tą „maitinimo“ įstaigą reikia uždaryti. Pakanka trijų muštynių – automatiškai ta vieta uždaroma. Toliau… – Jei konfliktiškiems asmenims yra iškviečiama policijos greitoji pagalba, o jie dar tebėra tenai – išveža į skyrių. Gauna solidų baudos čekį. Jei bando atsikalbinėti – pavaišina bananais. Jeigu tie „malonūs“ Santykių aiškintojai, pasiaiškina taip, kad reikia medikų pagalbos. Niekas neatsižvelgia į – kas kaltas, kas ne. Abu gauna solidžias baudas, plius abiems pateikiama gydymo sąskaita su visais PVM. Žodžiu – muštis ir savo kietumus įrodinėti neapsimoka. Labai brangu.

Tada man sublizgėjo mintis, kad šitie girti vis tiek yra adekvatūs, kad bijo pasekmių.

O kaip pas mus???

http://www.harmonio.net/wp-content/uploads/2017/04/images.jpghttp://www.harmonio.net/wp-content/uploads/2017/04/images-150x150.jpgAndrius NoreikaAndriaus kampasBe kategorijosalkoholisVisą šią istoriją papasakojo ten gyvenantis lietuvis 2008 metais, kai svečiavausi darbo reikalais. Tuoj po Estijos nepriklausomybės paskelbimo, į mažiausią nusikaltimų turinčias šalis, išsiuntė pačius gabiausius jaunuolius, kurie studijavo policijos akademijoje. Ten jie baigė mokslus. Kiek padirbėjo. Atliko praktiką. Taip pat siuntė ir jau esančius gabiausius policininkus semtis patirties. Ši...