Ką mums suteikia “sąmoningas lieknėjimas” bei “sąmoningas nėštumas”?

Pastaruoju metu susidūriau su dviem labai įdomiais ir daug žadančiais terminais: „Sąmoningas nėštumas“ ir „Sąmoningas lieknėjimas“. Abiem atvejais savyje vykstančius procesus siūloma valdyti sąmoningai, tai yra, mums siūloma užmiršti fiziologiją ir vadovautis vien savo minčių jėga.

Beje, sąmonės pagalba padedama net pastoti. Šitokiu būdu, matyt, gimė ir Jėzus ir dabar dar „gerose“ šeimose „geros mergaitės“, prisiekinėjančios, kad neprisilietė prie jokio vyro, gimdo kūdikius.

Gi sąmoningai lieknėti siūloma pasitelkus meditaciją. Ypač efektyvu, jei medituojamam vietoj pusryčių, vietoj pietų ir vakarienės.

Smagu, kad kasdienis žmogui taip būtinas fizinis krūvis gali būti pakeistas ramiu, koncentruotu sėdėjimu. Gali būti, kad netolimoje ateityje šio metodo pagalba bus treniruojami sportininkai bei ruošiami profesionalūs kariai, spec. padaliniai. O pilkus ligoninių, klinikų bei poliklinikų pastatus pakeis lengvos architektūros Ašramai.

Sąmoningumas ir meditacija – nuostabūs dalykai. Jei nekaišiojami ten, kur jiems ne vieta. Beje, norintiems pasiginčyti, rekomenduočiau tai atlikti ne su žmonėmis, o su visais kitais (pasirinktinai) pasaulio padarais, milijonus metų susilaukiančiais palikuonių ir nenutukusiais, beje, be meditacijų ir koncentracijų pagalbos.

O kaip gi placebo efektas? Juk įrodyta – jis veikia.

Be abejo, placebo efektas veikia. Tačiau psichika – taip pat chemija. Ir nereikia tų dalykų sudievinti ar dar kaip nors išskirti. Harmoningas gyvenimas – tai ir sveika psichika su visomis išdavomis, ramios mintys (ar jų nebuvimas) ir, svarbiausia, – realybės suvokimas. Jei pastebėjote, pas mus viskas laaabai perlenkiama į vieną pusę. Jei, bemedituodamas pasijunta kiek geriau, iš karto tuo pagrindu sukuria ištisą “mokslą”. Jau, žiūrėk, ir skelbiasi: “sąmoningas sveikatos ar svorio susigrąžinimas” ir t.t. ir pan. Bet kam reikalingi tokie “išvartymai”? Kad žmogus dar labiau susipainiotų savyje, gyvenime?

Pasikartosiu: kodėl laukiniai padarai nei nutukę, nei ruošdamiesi palikuonių susilaukimui, nepuola medituoti ar kitaip “sąmoningai” nusiteikinėti? Kodėl oponetai visada ignoruoja šį , ne tokį jau ir retorinį, klausimą? Kodėl jie, laukiniai padarai, nepažįstantys nei vienos raidės, neįsivaizduojantys, kas tai yra dvasingumas, o tik gyvenantys pagal elementarius gamtos dėsnius, gyvena ir klesti jau milijonus metų?

Kodėl mes, žmonės, vis ieškome kažkokių stebuklingų receptų, nors viskas jau seniai duota? Kodėl mes nenorime sekti Gamtos ar Dievo (kaip pavadinsi – nepagadinsi) mums aiškiai nurodytu keliu?

Mums tereikia maitintis tuo, kuo žmogus maitinasi, tereikia gyventi ten, kur žmonės ir turi gyventi, mums tereikia elgtis taip, kaip elgtis turi tik žmogus, ir viskas bus tvarkoj. Nereiks nei svorių mesti, nei “sąmoningai pastoti”  Bet ne – mes patys sukuriame problemą, o po to ilgai ieškome būdo ją išspręsti. Išsprendžiame, aišku, ne pačiu optimaliausiu būdu ir tada jau atsiranda kita – antrinė, problema.

Tada puolame spręsti ją. Ir taip – be galo. Mes, kaip beždžionės – vis norim kažką laikyti rankose, kažką sukti tarp pirštų, kažkur sutelkinėti dėmesį. Nebemokame būti savimi. Nemokame priimti aplinkos tokios, kokia ji yra. Vis prisikuriame lūkesčių, vilčių. Nuolat kažko tikimės, po to nusiviliame… Ir taip – be galo.

Taigi, tokie pasakymai, kaip “sąmoningas svorio metimas” ir nėštumas – tai tolimesnis problemos gilinimas, ar veiksnys, kuriantys dar vieną problemą, kuri taip pat reikalaus sprendimo. Kam to reikia? Gal pradėkime kurti mokslą apie, pav. pusryčių valgymą? Va, parašom kokią 500 puslapių knygutę: juk mes tokie buki, mums reikia tiksliai aprašyti, kaip išsižioti, kaip atkąsti duoną ir t.t. Juokauju, žinoma. Tačiau ir toliau nesuprantu, kam kuriamos naujos mus, atseit, “gelbstinčios” programos? Ir, svarbiausia, neparemtos ar mažai paremtos tikrais dalykais, mokslu, eksperimentais bei tikra patirtimi.

Saulius Veržikauskas

Posted in Be kategorijos and tagged , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.